W dialogu II

Tłumaczenie: Pola Sobaś-Mikołajczyk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Editio". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Helion
En diálogo II
978-83-246-1298-7
lajt

"Jedno przeznaczenie nie jest lepsze od drugiego, ale każdy człowiek musi być wierny temu, które w sobie nosi." J.L. Borges, Biografia Tadea Isidora Cruz Oto drugi tom wyjątkowych rozmów pomiędzy J.L. Borgesem a Osvaldem Ferrarim. Kolejna porcja rozmów totalnych, płynących przez serce, pamięć, czas, rzeczywistość i nierzeczywistość. Niewidomy Mistrz uczy nas patrzeć na świat swoimi...

J.L. Borges, Biografia Tadea Isidora Cruz

Oto drugi tom wyjątkowych rozmów pomiędzy J.L. Borgesem a Osvaldem Ferrarim. Kolejna porcja rozmów totalnych, płynących przez serce, pamięć, czas, rzeczywistość i nierzeczywistość. Niewidomy Mistrz uczy nas patrzeć na świat swoimi oczami. Wiekowy pisarz zaprasza nas do wędrówki przez meandry myśli, idei, skojarzeń, bez cienia poczucia wyższości prezentując nam swą niezwykłą erudycję. Sam autor "Ewangelii według świętego Marka" uważał, że rozmowy radiowe nie różnią się zasadniczo od pisania, że są naturalną częścią jego dzieła. Dzięki tej książce znów możemy usłyszeć jego głos i zamilknąć w zachwycie nad objawieniem nieskończonej wyobraźni.

Oto Borges kompletny. Pełen mądrości, wzruszenia, fascynacji pięknem słów oraz bogactwem świata. Książka W dialogu II zawiera czterdzieści pięć dyskusji - ekspresywnych, iskrzących dygresjami, przedstawiających fascynujące miraże i prowadzących do odkrywania sekretów genialnego umysłu. Sposób widzenia świata Borgesa obecny jest w każdej z tych rozmów, każdej maksymie i każdej sugestii.

Uwielbiany przez pokolenia, czytany przez miliony autor zbioru Alef, Powszechnej historii nikczemności czy sławnej "Biblioteki Babel" szczególnie upodobał sobie formę przedmowy czy też przypisu i stworzył z niej specyficzny gatunek literacki. To poprzez takie szkice pisarz oddawał hołd autorom darzonych przez niego największą estymą. Jak mówi Osvaldo Ferrari, zapis dialogów radiowych należy odbierać tak, jak owe krótkie eseje. Jednak tym razem winniśmy oddać cześć przede wszystkim samemu J.L. Borgesowi.

źródło opisu: http://onepress.pl/ksiazki/w-dialogu-ii-jorge-luis...(?)

lajt | 2010-12-16

Bardzo piękne, mądre, pełne spokoju i estymy eseje powstałe w trakcie wywiadów z niewidomym już autorem Powszechnej historii nikczemności. Ogromny szacunek dla życia, świata i człowieka.

Przemek | 2014-10-31
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Pozycja ta zawiera kolejną dozę rozmów między J.L.Borgesem, a O. Ferrari.
Rozmów - praktycznie już między przyjaciółmi, poruszającymi na antenie radia najrozmaitsze tematy - podróży, literatury, psychologii, malarstwa, a nawet lądowania na księżycu.
Rozmów, podczas których w/w Panowie nie stronią od wyśmienitego humoru, czy fascynujących dygresji.
Rozmów, które niewątpliwie zapewnią każdemu czytelnikowi mnóstwo inspiracji do kolejnych lektur - pamięć, ślepego już, Borgesa dotycząca literatury jest doprawdy niezwykła - potrafi on dokładnie cytować nie tylko zdania, ale i dłuższe fragmenty różnych dzieł literackich, czy też rozmów prowadzonych z innymi kreatorami sztuki - co niewątpliwie jest wisienką na metaforycznym torcie, jakim jest ta pozycja.
Wreszcie rozmów niesamowicie ciepłych, znakomicie nadających się na, np. długie, samotne wieczory.
Oczywiście polecam. Zarówno tą, jak i poprzednią część - nie widzę między nimi różnicy, a ich lektura nie wymaga chronologii.

Michał P | 2016-06-27
Przeczytana: 06 lipca 2016