Sylogizmy goryczy

2009-07-21
2009-07-21
Ireneusz Kania
filozofia aforyzmy świat

"Nigdy nie dość potępiania XIX wieku za to, że tak faworyzował owo pieskie plemię glosatorów, maszyn do czytania, owo wykoślawienie umysłów, które ucieleśnia Profesor - symbol schyłku cywilizacji, spodlenia smaku, supremacji mozołu nad kaprysem".

"Kiedyś profesorowie z upodobaniem pastwili się nad teologią. Mieli przynajmniej tę wymówkę, że nauczają absolutu, ograniczają się do Boga. Dziś jednak nic nie umknie ich morderczej kompetencji".

"Bardziej jeszcze niż fundamentalnym błędem, życie jest uchybieniem wobec smaku, niemożliwym do naprawienia ani przez śmierć, ani przez poezję".

"Roślina porażona jest lekko; zwierzę usilnie stara się rozstroić. U człowieka anomalia, jaką jest wszelkie oddychające życie, przybiera stan ostry".

"W stronę mądrości roślinnej: wyrzekłbym się wszystkich swoich trwóg za uśmiech drzewa".

"Twoje żyły są tak napęczniałe nocami, że wśród ludzi zajmujesz miejsce takie jak płyta nagrobna pośrodku cyrku".

"Rozpacz jest bezczelnością nieszczęścia, formą prowokacji, "filozofią na epoki niedyspozycji".

"Tysiąc lat wojen skonsolidowało Zachód; jedno stulecie psychologii wpędziło go w agonię".

"Uciekając się do barbarzyństwa, Hitler próbował uratować całą cywilizację. Jego przedsięwzięcie było porażką; niemniej jest to ostatnia inicjatywa Zachodu".

"Życie jest zajęciem owadzim".

"Intelektualista to największe nieszczęście, szczytowa porażka gatunku homo sapiens".

"Tylko idiota jest odpowiednio wyekwipowany do oddychania".

"Życie - pompatyczność materii".

"Miłość - idealny pokarm dla bulimii rozczarowań".

"Szopen awansował fortepian do rangi suchot".

"Nieskończoność w akcie, nonsens dla filozofii, jest rzeczywistością, więcej: istotą muzyki".

"Gdyby Noe miał dar czytania przyszłości, bez wątpienia zatopiłby Arkę".

"Tam, gdzie srożą się pokój, higiena i komfort, mnożą się psychozy".

"Kto nie widział burdelu o piątej rano, nie jest w stanie sobie wyobrazić, do jakiego znużenia zdąża nasza Planeta".

"Co się tyczy zatrwożenia zniszczalnością cywilizacji, dziś analfabeta mógłby rywalizować w zatrwożeniach z Gibbonem, Nietzschem i Spenglerem".

"Wierzę w ocalenie ludzkości, w przyszłość cyjanku".

"Kto nie widzi śmierci na różowo, cierpi na daltonizm serca".

"Tak chciałby być rośliną, nawet gdyby mi przyszło czuwać nad ekskrementem".

"Spermatozoid to bandyta w czystym stanie".

"Wyzbyta złudzeń mądrość musi sięgać jakiejś ery geologicznej; być może wyzdychałyby od nie dinozaury".

Zbiór krótkich twierdzeń podchodzących pod zbiór filozofii pesymistycznej. Wbrew tematyce lekkie - idealne do pociągu.

"Don Kichot reprezentuje młodość cywilizacji: on wymyślał sobie wydarzenia, podczas gdy my nie potrafimy wymknąć się tym, które nas osaczają". - Cioran

"O szaleństwo ocierają się tylko gaduły i milczki - ci, którzy opróżnili się ze wszystkich tajemnic i ci, którzy zmagazynowali ich zbyt dużo". Cioran

Jak to aforyzmy - część trafna, reszta podoba się mniej. Mimo wszystko, warto przeczytać i "wybrać" dla siebie najciekawsze.
O ile oczywiście nie przeszkadza pesymistyczna egzaltacja Autora.

O ile oczywiście nie przeszkadza pesymistyczna egzaltacja Autora.

Cioran - mistrz słowa!

Kilka perełek ku pamięci:
"Marzyłeś o podpaleniu świata, a nie potrafiłeś nawet zająć swym płomieniem słów, zapalić bodaj jednego z nich!"

"Czy człowiek podniesie się kiedykolwiek po śmiertelnym ciosie, jaki zadał życiu?"

"Ciągle kochamy... mimo wszystko; i to "mimo wszystko" obejmuje nieskończoność."

"Jeśli bodaj raz byłeś smutny bez powodu, to byłeś nim - nieświadomie - przez całe życie."

Cioran - mistrz słowa!

Kilka perełek ku pamięci:

"Jeśli bodaj raz byłeś smutny bez powodu, to...

absolutny mistrz pod względem egzystencjalnych aforyzmów :)

absolutny mistrz pod względem egzystencjalnych aforyzmów :)

• Filozofia
  • POSIADAM