Sylogizmy goryczy

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Wydawnictwo: Aletheia
Syllogismes de l'amertume
filozofia, aforyzmy, świat

"Sylogizmy goryczy" Emila Ciorana (1911-1995) to książka o tyle wyjątkowa w twórczości tego rumuńsko-francuskiego myśliciela, że stanowi prawdziwą kopalnię aforyzmów. Opublikowana w 1952 roku, była drugą, jaka ukazała się we Francji, gdzie Cioran, radykalny antykomunista, osiadł na stałe. W Rumunii był to okres represji, brat Ciorana i jego liczni znajomi znaleźli się w więzieniu, a jego książki były zakazane. We Francji wszakże "Sylogizmy" przysporzyły autorowi znakomitych recenzji, ale nie czytelników. Musiał na nich czekać jeszcze kilkanaście lat.

"Aforyzm uprawiają tylko ci, których pośród słów dopadł lęk - lęk, że zapadają się gdzieś razem ze wszystkimi słowami". Ta nieufność do słów, kultury i Boga każe autorowi marzyć o przedsłownym "raju otępienia", o świecie "radosnego osłupienia". Są to więc tyleż sylogizmy goryczy, zgorzknienia, co zachwytu. Nie służą do wywodzenia, lecz do zestawiania jak w przesłankach sylogizmu, bo zdaniem autora filozof nie ma dyskutować świata, lecz go wyrażać".

Ag2S | 2012-06-18
Przeczytana: 13 czerwca 2012

Cioran - mistrz słowa!

Kilka perełek ku pamięci:
"Marzyłeś o podpaleniu świata, a nie potrafiłeś nawet zająć swym płomieniem słów, zapalić bodaj jednego z nich!"

"Czy człowiek podniesie się kiedykolwiek po śmiertelnym ciosie, jaki zadał życiu?"

"Ciągle kochamy... mimo wszystko; i to "mimo wszystko" obejmuje nieskończoność."

"Jeśli bodaj raz byłeś smutny bez powodu, to byłeś nim - nieświadomie - przez całe życie."

krzysiek | 2014-11-18
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane

1. Estetyka fragmentu; aforyzm goni aforyzm
2. Idealna dla nowicjuszy
3. Cioran w pigułce
4. Znakomita po wielekroć.

joanie | 2010-08-22
Przeczytana: czerwiec 2010

absolutny mistrz pod względem egzystencjalnych aforyzmów :)

Kajetan | 2016-05-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

"Don Kichot reprezentuje młodość cywilizacji: on wymyślał sobie wydarzenia, podczas gdy my nie potrafimy wymknąć się tym, które nas osaczają". - Cioran

"O szaleństwo ocierają się tylko gaduły i milczki - ci, którzy opróżnili się ze wszystkich tajemnic i ci, którzy zmagazynowali ich zbyt dużo". Cioran

Leszczu | 2013-07-22

Jak to aforyzmy - część trafna, reszta podoba się mniej. Mimo wszystko, warto przeczytać i "wybrać" dla siebie najciekawsze.
O ile oczywiście nie przeszkadza pesymistyczna egzaltacja Autora.

| 2014-01-06
Przeczytana: 2012 rok

A potem się dziwisz, Emilu, że nie możesz spać...

AWJG | 2016-12-04
Caligari | 2016-11-25