Wybrane zagadnienia pomocy społecznej i opieki w Polsce w okresie ponowoczesności

Wydawnictwo: Impuls
978-83-7587-314-6

W prezentowanej publikacji zostały przedstawione rodzime działania pomocowe i opiekuńcze skierowane do wybranych grup społecznych w szczególności narażonych w okresie ponowoczesności na marginalizację i wykluczenie społeczne (osoby starsze, niepełnosprawne, ofiary przemocy domowej, byli skazani, rodziny wychowujące dzieci z określoną dysfunkcją, rodziny z dziećmi osiągające niskie dochody).

Poruszona została również kwestia aktywności społecznej lokalnych liderów w organizowaniu pomocy potrzebującym oraz rodzin zastępczych ze szczególnym podkreśleniem znaczenia rodzin niespokrewnionych z dzieckiem. Tematyka opracowań zawartych w monografii stanowi szerokie spektrum analiz, pytań, ale również konkretnych propozycji na przykład dla polityki rodzinnej państwa.

Założone cele publikacji to ukazanie zasadności wspierania określonych grup w funkcjonowaniu w życiu społecznym oraz wyzwanie do gruntownej reorientacji teorii i praktyki pomocy społecznej i opieki w środowisku lokalnym.

Publikacja posiada wartości zarówno naukowe, jak i informacyjne. Adresowana jest do pracowników naukowo-dydaktycznych, nauczycieli, pracowników szeroko rozumianej pomocy społecznej, studentów.

Mimo że autorzy rozdziałów wywodzą się z rożnych środowisk akademickich oraz są przedstawicielami dwóch dyscyplin naukowych – socjologii i pedagogiki, udało się zachować podstawowy motyw przewodni, jakim jest temat wsparcia dla osób potrzebujących. Trzeba pamiętać o tym, że osoby (rodziny) znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej (nie zawsze z własnej winy) z reguły bez pomocy ze strony innych ludzi oraz instytucji nie mają możliwości poprawy swojej sytuacji. Redaktor Anna Zawada wyraża nadzieję, że lektura tego opracowania zachęci Czytelnika do poszukiwania nowych, równie efektywnych metod pracy.

Guinka | 2011-12-06
Na półkach