Pomówmy szczerze...

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Talking it over
83-7337-196-6
dona

Na pozór banalny trójkąt miłosny - on, ona i ten trzeci. Ludziom zdarza się przecież odkochać, nawet w miesiąc po ślubie, a rozwody są na porządku dziennym. Jednak z relacji trojga zainteresowanych, którzy przedstawiają całą historię każde z własnego punktu widzenia, przebija, prócz prawdziwego cierpienia i śmiechu przez łzy, odrobina obłędu i niezwykły komizm. Opowieść o losach trojga niezupełnie konwencjonalnych Anglików wciąga, bawi, wzrusza i zaskakuje. No a puenta - ta jest koroną dzieła.

Mimetyczka | 2011-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2011

Powiedzmy sobie szczerze: są tacy pisarze, których prozą jesteśmy zauroczeni od samego początku. Od pierwszego rozdziału. Ba, od pierwszych zdań. Nie chodzi tutaj o poważne, metafizyczne, duchowe poczucie jedności z konkretnym artystą, ale właśnie o zauroczenie- uczucie lekkie, radosne, trochę swawolne, zwariowane.
To nawet nie zakochanie, nie, nie. Jedynie zauroczenie. (Czy każdy rozumie tę delikatną różnicę znaczeniową między zakochaniem a zauroczeniem?)
Pierwszym takim autorem dla mnie był Robert McLiam Wilson. Drugim jest Julian Barnes.

Podobno uwielbiają go Francuzi. Nawet nie podobno. Jest jedynym pisarzem uhonorowanym zarówno prix medicis, jak i prix femina.
Uwielbiają go za to, że jest angielskim frankofilem. I że w tak zaangażowany sposób pisał o Flaubercie.
Ale jak można wyczytać tu i ówdzie, uwielbia go większość.
Co sprawia, że w prozie Barnesa można się zauroczyć?
Urokliwe posługiwanie się stylami, giętkość języka, lekkość, płynność postmoderny.

Temat książki...

Agata | 2014-04-14

Lubię Barnes'a. Dowiaduję się właśnie, że to postmodernista. I ja go lubię czytać? Lubię to, że każdy ma swoją opowieść? Że nie sposób dojść, jaka jest prawda, że nie można wydać wyroku, ocenić, wyrobić sobie zdania? Pomimo, że tyle każdy powiedział? Wysłuchano wszystkich... i właśnie w tym problem. I cała w tym przyjemność. Ciekawe, że zwielokrotnienie punktów widzenia nie zbliża nas do wszechwiedzy, lecz raczej przeciwnie. I nie pomaga wyrobić sobie zdania, lecz raczej utrudnia. Jak sobie z tym radzi Bóg?

Agata | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Barnes już po raz kolejny zachwyca zarówno sposobem prowadzenia narracji, kwiecistym, żywym językiem i erudycją, widoczną szczególnie w barwnych wypowiedziach Olivera. Jestem na tak, zarówno jeśli chodzi o wartką akcję, jak i samą tematykę książki, która wygenerowała u mnie sporo przemyśleń na temat manipulacji i intrygi w uczuciach między dwojgiem (trojgiem?) ludzi. Nic tylko zatopić się w lekturze!

czytankianki | 2013-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2013