Święty na straży

Wydawnictwo: Mitel
The Saint on guard
83-85413-00-6
dona

Książki o przygodach Świętego przetłumaczone zostały na 20 języków[2]. Postać Rogera Moore'a, grającego Świętego w kręconym w Polsce filmie (fikcyjnym) pojawiła się w powieści przygodowej Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i złota rękawica. W latach 1930–1960 w Francji wydane zostało kilkadziesiąt tomów przygód "Świętego", napisanych na tamtejszy rynek (nie będących tłumaczeniami)[3]....

Książki o przygodach Świętego przetłumaczone zostały na 20 języków[2].
W latach 1930–1960 w Francji wydane zostało kilkadziesiąt tomów przygód "Świętego", napisanych na tamtejszy rynek (nie będących tłumaczeniami)[3]. Ukazywały się one pod nazwiskiem Charterisa i pod jego kontrolą, równolegle z tłumaczeniami angielskich oryginałów i w tej samej szacie graficznej. Autorką większości tych książek była, o ile wiadomo, Madeleine Michel-Tyl. Niektóre z nich luźno bazowały na amerykańskich komiksach ze "Świętym". Liczba wydanych w ten sposób książek przekroczyła nawet liczbę angielskojęzycznych oryginałów, co jest zjawiskiem unikalnym w historii literatury. Wiele z tych francuskich powieści nie zostało nigdy przetłumaczonych na angielski.

MacG | 2016-07-27
Przeczytana: 25 lipca 2016

Dwie minipowieści - w pierwszej Święty tropi spekulanta zajmującego się nielegalnym handlem irydem, w drugiej wikła się w śledztwo w sprawie spalonego żywcem człowieka. W sam raz dla miłośników staroszkolnych kryminałów i zawadiackiego, lekko ironicznego stylu Charterisa.

PIOTR | 2015-11-07
li-on | 2013-09-05