Racja stanu:. zabić księdza

Wydawnictwo: Znak
historyczna

Interesujące spojrzenie na Polskę lat 80., a w szczególności na zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki i związane z nim wydarzenia. Ruane przez trzydzieści lat był dziennikarzem BBC, korespondentem w Moskwie (1977-1980), a potem w Warszawie (1982-1986). Opowieść autora uzupełnia posłowie napisane przez prokuratora Andrzeja Witkowskiego, który z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi nowe śledztwo, mające jeszcze raz zbadać okoliczności śmierci ks. Popiełuszki oraz ujawnić wszystkich jej sprawców.

kiniol89 | 2018-06-10

To jest książka, która powinna być lekturą obowiązkową w ostatniej klasie każdej szkoły średniej po to, aby żaden matoł nie mówił w towarzystwie - większym lub mniejszym, że PRL, to były cudowne czasy, do tego nie mamy na co narzekać, bo nad Wisłą był co najwyżej socjalizm z ludzka twarzą, a nie zbrodniczy komunizm.

Mord dokonany na "Kapłanie Solidarności" opisany jest przez autora z dużą dociekliwością, gęsto zaprawiony cytatami z rozpraw, przesłuchań dokonywanych przez: milicję, sądy i prokuratorów. Dla miłośników historii najnowszej w prawdzie nie ma tam faktów, które mogłyby zrewolucjonizować myślenie i wiedzę o czasach słusznie minionych, ale uważam, że pozycję warto przyswoić choćby z tego względu, żeby zapoznać się z mechanizmem zacierania śladów przez najwyższych przedstawicieli junty Jaruzelskiego.

Przedstawienie i zdemaskowanie owych mechanizmów robi dość mocne wrażenie, co prawda przewód sądowy , który mimo wszystko doprowadził do skazania czterech oficerów MSW tj:...

Cortina | 2017-11-16
Na półkach: Historia, Przeczytane