Niemen 1920

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Operacja niemeńska była ostatnią z trzech wielkich wraz z warszawską i ukraińską prowadzonych przez Wojsko Polskie w wojnie polsko-rosyjskiej 1919-1920 r. Miała wymiar operacyjno-strategiczny i doprowadziła do zakończenia działań militarnych w tej wojnie, decydowała o kształcie polskiej granicy wschodniej i o przebiegu rokowań pokojowych w Rydze.

Zalety tej książki są takie same, jak w przypadku "Warszawy 1920" tegoż Autora. Te same są też i wady. Brak odpowiedniej ilości szczegółowych mapek. Uczciwie muszę przyznać, że nieraz gubiłem się w ruchach wojsk polskich i radzieckich, gdy na dwóch (tylko!) mapach nie mogłem odnaleźć miejscowości, o których była mowa. To właściwie jedyny poważny mankament tej książki, która poza tym jest bardzo solidną monografią tej operacji, o której nieraz się zapomina ograniczając działania w wojnie polsko-bolszewickiej tylko i wyłącznie do bitwy na przedpolach Warszawy.

Tomasz Babnis

rybka | 2016-01-08