Przesilenie

Okładka książki Przesilenie Mercedes Lackey
Okładka książki Przesilenie
Mercedes Lackey Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Trylogia Magicznych Burz (tom 3) fantasy, science fiction
Trylogia Magicznych Burz (tom 3)
Storm Breaking
Zysk i S-ka
2001-01-01
2001-01-01
837150893X
Katarzyna Krawczyk
Valdemar

Okładka książki Cesarska córka Andre Norton, Susan Shwartz
Cesarska córka Andre Norton, Susan...
Okładka książki Córka króla Sasha Miller, Andre Norton
Córka króla Sasha Miller, Andre...
Okładka książki Czarne Trillium tom I Marion Zimmer Bradley, Julian May, Andre Norton
Czarne Trilliu... Marion Zimmer Bradl...
Okładka książki Czworo ze Świata Czarownic Elizabeth H. Boyer, C.J. Cherryh, Andre Norton, Meredith Ann Pierce, Judith Tarr
Czworo ze Świa... Elizabeth H. Boyer,...

Zdecydowanie najlepsza część trylogii -a na pewno najbardziej "skondensowana". Autorka zrezygnowała bowiem z czasami nużących introspekcji i skupiła się całkowicie na prowadzeniu najważniejszych wątków. W tym tomie akcja rozdziela się na trzy główne wątki: pierwszy dotyczy grupy magów i uczonych, próbujących wykorzystać urządzenia maga Urtha do zlikwidowania magicznych burz, drugi -valdemarskiego poselstwa do Hardronu, a trzeci skupia się na wydarzeniach w Imperium, które dotychczas było zaniedbywane. Wszystkie trzy są bardzo dobrze i z pomysłem poprowadzone, a finał, chociaż może wydawać się nieco przyspieszony, nie powinien nikogo rozczarować.
Gdybym miała ocenić całą trylogię, to powiedziałabym, że jest ona całkiem przyzwoita -ma swoje wady, lecz jednocześnie widać, że Lackey umie jeszcze wymyślić coś ciekawego i oryginalnego. Prawdę mówiąc, pod względem literackim, widać znaczny postęp w stosunku do pierwszych książek o Heroldach.
Sam pomysł magicznych burz uważam za rewelacyjny -wszystko zostało bardzo logicznie i wiarygodnie wytłumaczone, nie sposób się do niczego przyczepić. Interesujące jest również Imperium, które, wbrew oczekiwaniom czytelników, nie gra w tej trylogii pierwszych skrzypiec -jego ustrój polityczny i społeczeństwo, całkowicie zależne od magii tak jak współczesny świat zależny jest od elektroniki. Tym razem Lackey udało się również stworzyć bardziej ludzkich i przekonujących antagonistów, niż jej zwyczajowi, karykaturalnie źli szaleńcy ( jak np. Ancar). Przeciwnicy tym razem nie są tak do końca źli -co najwyżej bardzo cyniczni i interesowni, a książę Tremane ostatecznie okazuje się naprawdę porządnym facetem.
Jedyne, co mnie drażni, to te wszystkie magiczne, gadające stworzenia, których w tej trylogii namnożyło się wyjątkowo wiele, chyba najwięcej z dotychczasowych części. Mam takie, może całkowicie subiektywne wrażenie, że przez nie całość staje się jakaś taka mniej poważna i bardziej infantylna.
W ostateczności jednak odbiór "Trylogii Magicznych Burz", jak to zwykle u mnie bywa z książkami Mercedes Lackey, jest zdecydowanie pozytywny.

Piękne zakończenie serii :) Wszystkie tajemnice wyjaśnione, losy bohaterów uporządkowane, a i łzy z oczu na sam koniec pociekły. Świat Valdemaru po tym tomie nie pozostał już taki sam, jak był na początku serii o ostatnim magu heroldów, zaszło dużo zmian w konstrukcji całego uniwersum. Ewolucja pełna, z sensem i logiczna.
Bardzo mi się podobała ta książka, jak i cała seria. Polecam :)

Bardzo mi się podobała ta książka, jak i cała...

Bardzo dobra książka choć czuję niedosyt... Brak mi kolejnych części, chciałabym mieszkać w Valdemarze :)

Książka nie odbiega poziomem od cyklu. Dobrze zarysowanie bohaterowie- niezły motyw magicznego miecza "potrzeby" posiadającego duszę pradawnej kałanki. Cały cykl ma właśnie takie ciekawe urozmaicenie- czytelnik się nie nudzi.

Trochę przekombinowana - ale na tyle trzyma w napięciu, że można to zignorować ;)

• Mercedes Lackey
  • Domowa biblioteczka