Stacja nr 5

Wydawnictwo: Amber
Target 5
83-85079-71-8
Stacja

Najlepszy radziecki oceanograf Michaił Gorow ucieka z arktycznej bazy za Zachód, by wyjaśnić tajemnice mogące zmienić układ sił na świecie. Jego droga prowadzi przez wiecznie zamarznięty, najniebezpieczniejszy obszar na Ziemi. Moskwa wysyła w pogoń mistrza polarnej strategi, ale i Gorow ma do pomocy arktycznego weterana. Jego zadanie to wyprowadzenie w pole radzieckich sił specjalnych oraz polarnej flot,y by uratować Gorowa i pomóc mu dotrzeć do STACJI NR 5.
"Kolejny sygnał błysnął obok. Czerwony: niebezpieczeństwo, stop. Co się dzieje do cholery? Dwie minuty później pociąg zatrzymał się przy akompaniamencie huczącego grzmotu pioruna; deszcz chłostał ściany wagonów. W chwili, gdy pociąg znieruchomiał, Beaumont wyglądał na uśpionego; leżał za zasłonką z rękami splecionymi na prześcieradle. Kiedy otwarto szarpnięciem suwak, miał zamknięte oczy. Człowiek w kapeluszu z rozmiękłym rondem przyjrzał mu się i porównał z fotografią, którą trzymał w lewym ręku.
- To on, Jo - powiedział cicho. Beaumont otworzył oczy i ujrzał wylot lufy colta kaliber 45..."

Straszydło-Dydłoń | 2015-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Rosjanie są bezwzględni. Jak chcą kogoś zabić, to intryga zostanie tak skonstruowana, że nikt nie nabierze podejrzeń, a nawet jak nabierze - to nie udowodni. Amerykanie i Anglicy (choć raczej lepsze byłoby określenie: przedstawiciele Zachodu, bo tu też i Niemcy z RFN-u pomagają Anglosasom, a nawet Włosi. Rosjanie działają sami - no, jeden niekumaty Litwin nie czyni ZSRR kosmopolitycznym obozem ;)) giną w wyszukany sposób. Ale! Są dobrymi ludźmi - sami Rosjan nie zabijają, jeśli już to w samoobronie lub po prostu ich śmierć to nieplanowany efekt działań strategicznych.
A na poważnie.
Największym minusem książki Forbesa pozostają dialogi, często drewniane, wymuszone lub niepotrzebne. Kiedy autor jednak koncentruje się na akcji - rzecz nabiera tempa i czyta się z zainteresowaniem.
Literatura imitująca powieści MacLeana, ale bardzo dobrze nadająca się na scenariusz filmu tv.

Nitager | 2016-06-10

Nawet malownicze krajobrazy Arktyki nie są w stanie uratować tej powieści. Akcja jest tak schematyczna, że aż razi. Piętrzenie przeszkód przed głównymi bohaterami to już bardzo ograny wzór. Co uporają się z jednym problemem, natychmiast pojawia się następny, dwa razy większy. No i ten wyczerpujący brak snu... I tak dookoła Wojtek! Czekałem już tylko na atak Godzilli, a po nim kosmitów. Na szczęście, nie doczekałem się...
Często zastanawiam się, dlaczego Forbes, pisarz o dobrym warsztacie literackim, pisze takie banały. Przecież potrafi pisać - umiejętnie buduje napięcie, potrafi akcję niespodziewanie przyspieszyć, to zwolnić... Ale chyba brakuje mu pomysłów na oryginalną fabułę.

robaczeeek | 2015-12-30
Przeczytana: grudzień 2015

Niestety ta książka kompletnie mnie nie wciągnęła a wręcz prawie zanudziła i szybko została wymieniona. Dla mnie kryminał czy książka sensacyjna powinna mieć wartką akcję a kiedy dochodzę do 100 strony a w książce tak naprawdę sie nic nie dzieje a powieść ma ok 250 stron :/ dlatego też zostaje prze zemnie bardzo nisko oceniona - mam nadzieję że dwie kolejne jego książki będą lepsze!

Piotr Ćwik | 2014-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2014

Solidna (momentami bardziej, momentami mniej) i ogólnie interesująca, jednak nie wciągająca. Mam wrażenie, że tłumaczenie jest nie do końca uda. Spokojnie do przeczytania.

szlachcicbartek | 2018-07-04
Tomasz Szczerba | 2018-01-10