Zaginiony Dorsaj!

Cykl: Childe (tom 4) | Seria: Mistrzowie SF
Wydawnictwo: Amber
Lost Dorsai
cykl Childe, Yau Ceti

Na jedną z planet układu Yau Ceti przylatuje dwoje Dorsajów, by nie dopuścić do wybuchu wojny domowej. Twierdza, w której schroniłsię książe Naharu, oblegana jest przez rewolucjonistów z sąsiednich ksiestw i zbudowane rodzime pułki. sytuacja wygląda na beznadziejną, lecz bohaterska postawa Dorsaja, kapelmistrza armii, naharskiej, rozbija sojusz buntowników.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

byłem_fprefectem | 2013-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2013

Ludzie uwielbiają się zabijać nawzajem. Tak jak do wypitki, do uśmiercenia bliźniego, powód się zawsze znajdzie. A to rasa bądź narodowość, a to wyznawana lub nie religia, przekonania polityczne, miejsce zamieszkania i wiele wiele innych powodów. Najpierw pojedynczo, potem grupami, plemionami, w końcu narodami. Gołymi rękami, kamieniem, potem coraz to bardziej śmiercionośnymi narzędziami, a obecnie bronią palną i masowego rażenia, w przyszłości laserami i innymi wymyślnymi broniami. Zrazu każdy sam się uczył tej trudnej sztuki, potem zaczęto szkolić powołanych i nazwano to wojskiem, aż w końcu powstali Dorsajowie.

Dorsaj - Planeta w systemie Fomalhaut. Przewaga oceanów. Państwa wyspiarskie. Brak bogatych złóż naturalnych, jedyny towar eksportowy Dorsaje. Jednocześnie synonim żołnierza doskonałego.

Cykl Childe lub Dorsaj składa się z kilku powieści, nowel i opowiadań. Zaginiony Dorsaj zawiera tytułową nowelę, nagrodzoną Hugo Awards 1981, oraz opowiadanie Wojownik.

Troszeczkę...

Jola | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Jest to czwarta książka z cyklu "Childe" przeczytana przeze mnie i, niestety, jak dotąd najsłabsza.

Brakuje w niej tej pasji i pędu, które mają poprzednie tomy, a które czytałam z wypiekami na twarzy. "Zaginiony Dorsaj" jest pozycją emocjonalnie dla mnie bardzo letnią, obojętną wręcz. Może spowodowało to niepotrzebne (wg mnie) wtrącenie do uniwersum wątków hiszpańskich, a może brak bohatera, który by pociągnął całość, ale ten tom wydaje mi się za mało dynamiczny, a zbyt przegadany.

książek: 1980
Jahty | 2011-10-22