Żołnierzu, nie pytaj

Wydawnictwo: Amber
Soldier, Ask not
8370820062
cykl Childe, kensieg, dorsaj

"Po raz pierwszy ujrzałem wówczas człowieka z Dorsaj w działaniu. Reakcja Kensiego nastąpiła tak szybko, że aż było to niepojęte; jak gdyby potrafił odczytać zamysł Jamethona ułamek sekundy wcześniej, nim Zaprzyjaźnieni zaczęli sięgać do broni. Gdy palce ich dotknęły pistoletów, on już był w ruchu, przeskakując przez stół z pistoletem w dłoni..."

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jola | 2015-10-15
Przeczytana: 14 października 2015

"Żołnierzu, nie pytaj" to kontynuacja "Taktyki błędu", choć jako że dzieje się w przyszłości, może być czytana oddzielnie.

W tym tomie otrzymujemy świetną powieść sci-fi z dobrze przemyślanym światem oraz wielowątkową fabułą. Jeśli zaś chodzi o pierwszoosobową narrację, jej styl jest bardzo charakterystyczny i kojarzył mi się na poły z "Kronikami Amberu" Rogera Zelaznego, a po trosze ze "Światem Czarownic" Andre Norton.

Biorąc zaś pod lupę fabułę powieści, pojawiają się w niej zarówno motywy polityczno-ekonomiczne, jak również religijne i mesjanistyczne. Taka mnogość wątków bardzo silnie przypominała mi "Diunę" Franka Herberta, co zawsze jest najlepsza rekomendacją.

Próbowałam znaleźć jakiekolwiek niedociągnięcia czy wady, które nie pozwoliłyby mi dać książce tak wysokiej oceny, i nie znalazłam żadnych. "Żołnierzu, nie pytaj" to po prostu rewelacyjna powieść, do której na pewno będę jeszcze wracać, jak i do całego cyklu "Childe". Wszystkim bardzo serdecznie ją...

bazylia | 2013-10-26
Przeczytana: 02 września 2013

Jest to kolejna z książek Dicksona opisująca świat, w którym nie istnieją ludzie uniwersalni, świat w którym każda kultura "produkuje" i sprzedaje wysoce wyspecjalizowanych fachowców w danej dziedzinie. Zrobienie kariery w takim środowisku, wyzwolenie się z warunków kontraktów na mocy których sprzedano czyjeś usługi, wydaje się być bardzo trudne - jednak główny bohater tej powieści potrafi odnaleźć się w tym skomplikowanym świecie, a nawet wpływać na bieg wydarzeń.
Powieść jest ciekawa, choć wcześniejsze książki z cyklu w mojej ocenie były jednak lepsze.

gruby_karol | 2014-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Przeczytana po raz kolejny, po wielu wielu latach. Moja osobista jej ocena spadła. Może, jako część cyklu łykniętego w zasadzie za jednym przysiadnięciem, robi lepsze wrażenie...

książek: 1980
Jahty | 2011-10-22