Sny kamienia

Tłumaczenie: Jacek Kozerski
Cykl: Zniszczona Ziemia (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Dreams of Stone
Zniszczona Ziemia #1

Druga Wojna Czarnoksiężników wywołała kataklizm, który zmienił oblicze świata i sprawił, że młody czarodziej Kai zwątpił w istnienie i sens magii.
Jego ukochana uczennica, księżniczka Gemma, wyrusza w długą, niebezpieczną podróż do Południowych Krain, aby tam szukać prawdy o czarach. Musi tego dokonać, zanim otaczający ją świat do reszty pogrąży się w szaleństwie.

Mamerkus | 2016-03-24
Przeczytana: 24 marca 2016

"Sny kamienia" to początek klasycznej trylogii o świecie, w którym doszło do skażenia magii, a co za tym idzie do zakłócenia naturalnego porządku świata (czy coś w ten deseń, w każdym razie nazwa cyklu "Zniszczona Ziemia" jest dużo na wyrost). Błaha, lekka opowieść o wybrance magii i jej perypetiach, przede wszystkim dla żeńskiej młodzieży. Sztampa na sztampie, ale całość ma zaskakujący lekki wydźwięk, czuć, że autorzy (Jonathan Wylie to pseudonim duetu małżeńskiego Marka i Julii Smith) mają dystans do swojego dzieła.
Najgorszym elementem jest tutaj słabo zarysowany, jakiś taki niewyraźny świat przedstawiony, wręcz pretekstowy, ale może tutaj się poprawi w kolejnych częściach. Bohaterowie też nie wymiatają, sztampowi na maksa, główna bohaterka głównie irytuje naiwnym wpadaniem w kolejne tarapaty, jej chłoptaś z kolei nie może się zdecydować, czy być macho, czy sfochowaną lalą, niemniej miłość kwitnie, pąki wzajemnej zależności rosną na drzewach. Największą zaletą jest fabuła tak...

michnar3 | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

Świetna książka. Absolutnie wciągająca i niesamowicie oryginalna! Już czekam z niecierpliwością na tom 2.
Szkoda tylko, że książka jest taka niepopularna. Wiem, że to dlatego, że jest stara. Jestem przekonany, że ta książka, gdyby była ponownie wydana to stałaby się bestsellerem. Na szczęście w bibliotece są następne dwa tomy i z tego bardzo się ciesze.
I jeszcze jedno! Ten opis na końcu prawie zupełnie nie odzwierciedla tematu książki.
Książkę polecam szczególnie dla fanów Trylogii Czarnego Maga lub Dziedzictwa.

Narmo | 2016-12-29
Mike007 | 2016-12-04