Przedstawiając Świętego

Wydawnictwo: Mitel
Featuring the Saint
83-85413-02-2
dona

Książki o przygodach Świętego przetłumaczone zostały na 20 języków. Postać Rogera Moorea, grającego Świętego w kręconym w Polsce filmie (fikcyjnym) pojawiła się w powieści przygodowej Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i złota rękawica. W latach 1930–1960 w Francji wydane zostało kilkadziesiąt tomów przygód Świętego, napisanych na tamtejszy rynek (nie będących tłumaczeniami). Ukazywały się one pod nazwiskiem Charterisa i pod jego kontrolą, równolegle z tłumaczeniami angielskich oryginałów i w tej samej szacie graficznej. Autorką większości tych książek była, o ile wiadomo, Madeleine Michel-Tyl. Niektóre z nich luźno bazowały na amerykańskich komiksach ze Świętym. Liczba wydanych w ten sposób książek przekroczyła nawet liczbę angielskojęzycznych oryginałów, co jest zjawiskiem unikalnym w historii literatury. Wiele z tych francuskich powieści nie zostało nigdy przetłumaczonych na angielski.

PIOTR | 2015-11-07
Gradzik93 | 2015-08-05