Trzech kumpli

Wydawnictwo: Znak
literatura faktu

Książka na podstawie filmu dokumentalnego Anny Ferens i Ewy Stankiewicz Trzech kumpli wyprodukowanego przez TVN. Najgłośniejszy film dokumentalny ostatnich lat doczekał się swojego książkowego uzupełnienia. Dramatyczna historia Pyjasa, Wildsteina i Maleszki spleciona z opowieścią o wydarzeniach roku 1977 odsłania tragiczne wydarzenia, które wciąż bolą i budzą emocje. Trzech kumpli to nie tylko opowieść o zdradzie i przyjaźni, ale też próba pokazania kulisów funkcjonowania Służby Bezpieczeństwa oraz działań ludzi ją tworzących. Książka pozwala jeszcze raz spojrzeć na to, co działo się w Polsce zaledwie dwadzieścia lat temu. Wydanie z płytą DVD zawierającą film Trzech kumpli. Okładka: twarda, Rok wydania: 2008,

Roman Dłużniewski | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Trzech kumpli. Trójka przyjaciół. Jeden nie żyje, zamordowali go. Drugi okazał się kanalią. Pozostał trzeci, który musiał w samotności zmagać się z demonami. Koniecznie!!

Jan Bińczycki | 2011-12-24
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Bardzo brakuje takich książek i filmów. O ile autorka filmu Ewa Stankiewicz niedawno przeszła na określone ideologiczni stanowisko, mam pełne zaufanie do Michała Olszewskiego, redaktora tekstu. Film i książka powstały zresztą jeszcze przed ostateczną polaryzacją polskiej polityki wywołanej katastrofą w Smoleńsku.
Jak wspomniałem książka trafia w istotną lukę. Trudno znaleźć wiarygodne i nieprzesiąknięte ideologią teksty na temat najnowszej historii Polski, o PRL, działalności aparatu opresji. Autorom filmu i książki udało się zdobyć wypowiedzi byłych funkcjonariuszy SB, którzy jak dotąd nabierają wody w usta. Ich próby wybielania własnych życiorysów są konfrontowane z materiałami archiwalnymi i wypowiedziami działaczy opozycji. Pozwala to zyskać plastyczny, żywy obraz tamtych czasów, które jak wynika z lektury, jeszcze się nie skończyły.
Trzech Kumpli to książka popularna formie, ale bardzo przygnębiająca w treści. Osąd dróg życiowych głównych bohaterów, śledztwa w pełnej...

Meehoow | 2012-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2012

Cenny, dziennikarski materiał, choć sam film wydawał się bardziej spójny. "Najmilsza studentka" wymiata. Wiedzę przekazaną przez wypowiadające się osoby można skonfrontować z wcześniejszym (1996) fabularnym obrazem Krzysztofa Krauzego "Gry uliczne".

Aksana | 2011-09-14
Przeczytana: 14 września 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Jedna z historii"(s.8), a jakże ważna i potrzebna lekcja.
Doskonałe uzupełnienie podręcznika od historii / zamiast paru stron z podręcznika (?).
Świetna, interesująca forma - bez narracji, wydarzenia i relacje 'ludzi tamtych lat'.

Deklaracja Studenckiego Komitetu Solidarności, Kraków 17 maja 1977 "Niezależna działalność Komitetu opiera się jedynie na głębokim przekonaniu, że istnieje konieczność stałej troski o przestrzeganie praw warunkujących autentyczny i twórczy rozwój jednostki ludzkiej." (s. 151)

"(...) ustrój ten jest bardzo dobry, ale tylko dla tych, którzy stoją na jego czele, oraz wszystkich mu służących."- Stanisław Pyjas (s.139)

Damian Zabawski | 2012-10-29

Bardzo ciekawa książka. Trochę taki dodatek do filmu, ale mimo wszystko warto przejrzeć.

ewa1549 | 2015-12-05
Na półkach: 2015, Przeczytane