Księga zjaw i duchów Wielkopolskich

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-125-3
duchy, zjawy, wielkopolska
gall21

W minionych stuleciach niezliczona rzesza duchów i zjaw towarzyszyła naszym przodkom. Przez wieki w nieziemskie istoty wierzyli zarówno panowie z warownych zamków, a później wspaniałych rezydencji pałacowych, jak i prości wieśniacy czy skromni mieszkańcy miast i miasteczek. Pomocna w tym była wyznawana przez nich wiara, która głosiła prawdy nie tylko o życiu pozagrobowym, ale i o pokucie czyśćcowej, mękach piekielnych czy wreszcie o diabłach i szatanach.
Wielkopolska jak się przekona Czytelnik to nieprzebrana skarbnica rozmaitych przekazów, legend i podań o duchach, zjawach, biesach, upiorach, upiorzycach, strzygach, martwcach, południcach, pannach wodnych, czarownicach, czyli ciotach itp. Spośród naszych wielkopolskich duchów wiele znanych jest z imienia i nazwiska.
W książce tej przedstawiono niemal dziewięćdziesiąt wybranych miejsc w Wielkopolsce, nawiedzanych przez nieziemskie istoty. Zakładając, że wielu Czytelników zechce odwiedzić opisywane tutaj miejsca z nadzieją na emocjonujące spotkanie z duchem, Autor postanowił z tego opracowania uczynić coś w rodzaju miniprzewodnika po nawiedzanych zamkach, pałacach i dworach oraz innych miejscach tajemnych. Stąd w każdym rozdziale zawarta jest także garść danych historycznych oraz opisów najciekawszych obiektów, które w danym zakątku historycznej Wielkopolski zasługują na zwiedzenie.
Duch czy zjawa to dzisiaj najlepsza reklama danej miejscowości czy zabytku!

verqi92 | 2011-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Z reguły nie lubię czytać o zjawach, oglądać horrorów, bawić się w przywoływanie duchów ani robić wszystkich innych rzeczy, które mogą mnie przyprawić nie tyle o ból głowy, co bezsenne noce. Za dnia podchodzę do tych spraw z niemałym sceptycyzmem, jednak znam się na tyle dobrze, by wiedzieć, że resztki mojej pewności siebie ulatniają się wraz z zachodzącym słońcem. Dlaczego zatem sięgnęłam po książkę Jerzego Sobczaka? Tylko ze względu na Wielkopolskę, moją Wielkopolskę, o której wciąż wiem za mało, a chciałabym więcej.

Nie zmienia to faktu, że lektura traktuje o duchach, zjawach, nimfach, nawiedzonych dworach, zamkach, pałacach, kościołach, cmentarzach, odmętach jezior, tajemniczych wzniesieniach i górach (już od samego wymieniania przechodzą mnie dreszcze), jednak w tym przypadku, o dziwo, jakoś się nie bałam. Trudno mi stwierdzić, czy przemawia to na korzyść czy niekorzyść publikacji. Z jednej strony opowieści te miały „mrozić krew w żyłach” i wielbiciele grozy mogą czuć się...

Wisielinka | 2013-03-07
Grzesio | 2013-02-24