Zima na Majorce

Un hiver a Majorque
83-7380-353-X
George Sand, Chopin
Daisy_a

Książka ta ma swą genezę w liście dedykowanym mojemu przyjacielowi Francois Rollinatowi, a swoją rację bytu w rozmyślaniach, które otwierają rozdział IV, mogłabym jedynie je powtórzyć: `Po co podróżować, jeśli nic nas do tego nie zmusza?` (...) `Nie tyle chodzi o podróżowanie, co o wyjeżdżanie: kto z nas nie ma potrzeby ulżenia jakiemuś cierpieniu czy zrzucenia jakiegoś jarzma?` - autorka.

Od dawna Majorka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu mojej rodziny.
Raz do roku zawsze trafiam na tę wyspie i spotykam wspaniałych mieszkańców, którzy już wiele lat temu ofiarowali nam dużo przyjaźni oraz ciepłych uczuć.
A jednak George Sand pokazuje, że nie zawsze tak było. Dawniej, hiszpańska wyspa była miejscem niewdzięcznym, jak i jej ówcześni mieszkańcy, którzy wyżej cenili świnie od ludzi.
Dostrzegamy również, jakie trudy musiał przeżywać w trakcie swej podróży Fryderyk Chopin, który w książce najczęście figuruje, jako "nasz chory".
Pozycja dla mnie ciekawa, lecz z pewnością dla wielu nudna, gdyż nie brak w niej osobistych duchowych przemyśleń autorki oraz opisów warunków naturalnych.
Przykro mi jest, gdy ludzie jadą w jakieś miejsce i w ogóle go nie poznają.
Gdyby turyści pojechali do tych wiosek ukrytych w górach może też znaleźliby tam osoby, które każdego roku witają ich z otwartymi ramionami oraz uśmiechem, które stają się dla nich z czasem rodziną.

Rosalia_de_Castro | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

Jeśli ktoś liczy na pikantne szczegóły pożycia Sand z Chopinem, to się przy tej lekturze zawiedzie. Sand opisuje głównie wyspę i jej mieszkańców, a o słynnym pianiście wypowiada się "nasz pacjent". Ciekawie jeśli chodzi o samą Majorkę, ale ponieważ nigdy tam nie byłam, nie mam porównania . Generalnie polecam, jeśli ktoś lubi literaturę podróżniczą, bo chyba tam bym zakwalifikowała "Zimę na Majorce".

Ewa | 2015-10-14

Georg Sand opisuje tu swoją podróż,wraz z Chopinem, na Majorkę,jednak o naszym wielkim kompozytorze mówi "nasz pacjent"... Z pozycji tej nie dowiemy się niczego o Chopinie,ani nie wyczytamy pikantnych szczegółów z pożycia sławnych kochanków,zatem niektórzy czytelnicy mogą poczuć się zawiedzeni. Ja traktuję tę książkę jako podróżniczą,jednak nie zachwyciła mnie ona. Po pani Sand spodziewałam się czegoś więcej,stąd w ocenie tylko 4 gwiazdki.

ebennet | 2014-02-26
Kasia Moszumańska | 2013-12-29