Dolna Wilda
83-87816-78-7
poezja, poeta, wiersze, pasewicz, poeci, kryminał
poezja

Debiutancki tom Edwarda Pasewicza, co z perspektywy czasu widać jeszcze wyraźniej, należy niewątpliwie do najznakomitszych dokonań polskiej poezji na przestrzeni ostatnich lat. Nie dlatego, że od strony wersyfikacyjnej i kompozycyjnej jawi się jako poetycki majstersztyk. Raczej ze względu na odsłaniające się pod błyskotliwością formy ułomności, pęknięcia, dysonanse, zgrzyty. Mowa poetycka...

Nie dlatego, że od strony wersyfikacyjnej i kompozycyjnej jawi się jako poetycki majstersztyk. Raczej ze względu na odsłaniające się pod błyskotliwością formy ułomności, pęknięcia, dysonanse, zgrzyty. Mowa poetycka zdaje się tu podważać uładzony obraz świata, a Dolna Wilda – ów mamiący czytelnika realizmem konkret – okazuje się przez to niejasnym odbiciem innej rzeczywistości, nie do końca poznawalnej, pełnej miejsc niedookreślonych, mrocznych i niepokojących. (Zdzisław Jaskuła).

Kaliber48 | 2013-01-05
Na półkach: LGBT, Przeczytane, Posiadam

Przeczytałem i chcę jeszcze. Pasewicz poraził. Poraził mnie, którego tak ciężko było zmusić w szkole do przeczytania jakiegokolwiek wiersza! Jedyne „wierszowanie „ które dawniej uwielbiałem to było „wierszowanie” Adama Mickiewicza – wieszcza czyli „Pan Tadeusz”. Co taki facet jak Pasewicz w słowa ubiera, że chce się to „coś” poczuć? Jak on to robi, że czytasz i razem z nim płyniesz? Powolutku i spokojnie unosisz się z cichym szmerem przy uchu z tym jego strumieniem gładkiego rytmu i jest ci dobrze. A przecież pisze o zwykłości, o normalności, o tym co Go (nas) otacza, co codziennie widzimy na naszej szafce, na naszym stole, na łóżku, co słyszymy przez ściany, co mijamy każdego dnia idąc do szkoły, na uczelnię czy do pracy… Ale po co pisać niech mówi Autor. Oto wybrane próbki Jego poezji:

„Ta… jestem trzydziestoletnim
facetem i leżę. Wychodzi mi to lepiej
niż wszystko inne. Gromadzę się nad ranem
w okolicach kawy i obserwuję
jej pianę na brzegach kubka…”
wiersz...

Skrzydełko | 2016-08-24