Nowożytni najemnicy

Wydawnictwo: Bellona S.A.
6 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Bayonetes for Hire
najemnicy

Książka Williama Urbana jest próbą przekrojowego opisu losów najemników - żołnierzy zaciężnych w Europie w latach 1550-1789, czyli w okresie pomiędzy końcem mrocznej ery średnioweicza a Wielką Rewolucją Francuską. Autor opisuje, jak zmieniał się profil charakterologiczny najemników oraz sama służba i wyposażenie żołnierzy na przestrzeni dwóch wieków. Najemnik z 1550 roku parał się wojaczką...

Najemnik z 1550 roku parał się wojaczką głównie dla pieniędzy. Wiek później typowy najemnik był już zainteresowany przeżyciem przygód, podróżami, poznaniem swiata w takim samym stopniu, co wynagrodzeniem. W XVIII wieku większość najemników służyła w regularnych oddziałach stałych armii. W tym czasie najważniejszymi najemikami byli profesjonalni oficerowie - inteligencja wśród mas zwykłych żołnierzy. W czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej coraz większe znaczenie zaczęły mieć uczucia wspólnoty narodowościowej i armia poborowa.

źródło opisu: Bellona, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Antoniuss | 2014-04-01
Przeczytana: luty 2015

Wśród członków tego forum zauważam niezrozumiałą dla mnie tendencję oceniania książek na podstawie tego jak ciekawa jest poruszana przez nie tematyka, a nie przez to jak zostały one napisane. Kierując się tym niezrozumiałym dla mnie i wielce niesprawiedliwym trendem, musiałbym książę Williama Urbana ocenić na 11/10, albo i wyżej. Bo tematyka przez nią poruszana jest fascynująca - burzliwe losy wrogich mocarstw wykuwane przez nieznających spokoju awanturników, co podkreślać miał tytuł angielskiego oryginału ,,Bayonets for hire", co powinno zostać przetłumaczone jako ,,Bagnety do wynajęcia". Dlaczego zatem książka nosi tytuł ,,Nowożytni najemnicy"? Dla zasugerowania czytelnikowi że jest opracowaniem naukowym i profesjonalnym. Tak niestety nie jest. Mimo licznych przypisów i bogatej bibliografii
książce ewidentnie brakuje profesjonalnego podejścia. Nie dosyć że wcale nie przedstawia ona problemu, to jeszcze brak w niej jakiejkolwiek konsekwencji - jest połączeniem informacji...

doliwaq | 2011-12-13

Dobra książka, nie jest napisana trudnym językiem, dobrze się czyta. Trochę mnie bolało to że autor umniejszał nasze zasługi spod Wiednia i ogólnie nieprzychylnie odnosił się do Polski(pewnie to wpływ litewskiej emigracji z którą się zetknął pisząc książkę), ale ogólnie jest obiektywny. Bardzo dużo miejsca poświęca najsłynniejszym najemnikom oraz żołnierzom najemnym w Rosji.

Robson | 2012-03-26
Schrecksenmeister | 2012-03-13