Muzyka środka

Wydawnictwo: a5
Muzyka środka
poezja, poeta, wiersze, literatura, piękna
poezja

Marcin Świetlicki od wielu lat pozostaje niekwestionowanym bohaterem sceny poetyckiej i rockowej, każdą kolejną książką potwierdzając wybitny talent. Świetlicki opisuje rzeczywistość przepełnioną produktami kultury masowej, a głównym tematem jego poezji pozostaje sprzeciw wobec pospolitości życia. Nowy zbiór zawiera formalnie dopracowane i różnorodne utwory: aforyzmy, wiersze wykorzystujące...

Nowy zbiór zawiera formalnie dopracowane i różnorodne utwory: aforyzmy, wiersze wykorzystujące zagadki i zabawy słowne, piosenki i dłuższe poematy. Bohater Marcina Świetlickiego (nieprzypadkowo będący literackim autoportretem samego poety): Stara się o wiersze,/ żeby mu nie wymarzły./ Poświęca się dla nich./ Dba o to nieformalne, nieforemne państwo./ Dla niego kłamie . Muzyka rockowa i poezja są dla Świetlickiego niezastąpionymi środkami wyrażania własnych doświadczeń oraz odkrywania sensu świata.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Mały zbiorek, którego nie zrecenzuję, bo po pierwsze: odbiór poezji jest sprawą indywidualną, po drugie: nie potrafię o poezji mówić, a po trzecie: rzadko mnie się coś z niej podoba. Ale podoba mnie się Świetlicki i co jego złapię muszę ocenić. No to oceniam na 9 gwiazdek, głównie za kończący zbiorek „Limbus”, który akurat zrozumiałem. A w nim, jakże prawdziwe stwierdzenie:
"Każdy aktywista mniejszościowy musi być agresywny, inaczej nie ma prawa bytu".
PS Poprzednio oceniałem „Dwanaście”

Fox Mulder | 2011-08-03
Przeczytana: 2008 rok

Jakiż to inny Świetlicki! Ci, którzy go pamiętają z "Zimnych krajów", będą nie lada zaskoczeni. To już nie ten sam buntownik, chociaż na pewno nuta kontestatorska pozostała w niektórych wierszach. Mimo to jest bardziej stonowanie, znacznie mniej tu krzyku. Poeta pokazał swoje liryczne oblicze, które wcześniej ujawniało się tylko na chwilę.

Tomasz Wojewoda | 2016-09-09
Przeczytana: kwiecień 2006

"będę mruczał
upiorne kołysanki, świecie zaśnij
wreszcie, zdrętwiej, zemdlej
i nie rań więcej."

Powyższe niech wystarczy za recenzję.

piotrwdowka | 2010-06-26
Przeczytana: 08 lutego 2009

Marcin Świetlicki to jeden z moich ulubionych poetow,a "Muzyka Srodka" jest jedna z moich ulubionych wakacyjno - letnich lektor. Caly klimat tomiku utrzymuje mnie w delikatnej melancholinej beztrosce. Dodatkowo posiadajac plyte Swietlikow, ktora zostala nagrana z Boguslawem Linda, mozna polaczyc dwa rozne bodzce i w calosci pograzyc sie w swiat poezji.

sapho | 2013-05-28
Przeczytana: wrzesień 2009