Świąteczny sweter

Tłumaczenie: Anna Reszka
Wydawnictwo: Nowa Proza
Christmas sweater
Marzi

Kiedy Eddie miał 12 lat niczego tak nie pragnął pod choinką jak roweru. Mimo, że po śmierci ojca ich życie z matką stało się trudniejsze a pieniędzy było mniej, Eddie marzył, że matka cudem znajdzie sposób na to by pod choinką czekał na niego wymarzony rower. Zamiast tego, Eddie dostał sweter. "głupi, ręcznie robiony , brzydki sweter", który rozżalony Eddie zwinął w kłąb i rzucił w kąt pokoju. Głęboko zraniony zrozumieniem faktu, że dzieci nie zawsze dostają to czego chcą i zbyt młody by zrozumieć, że właśnie otrzymał największy na świecie skarb, w te święta Bożego Narodzenia Eddie przechodzi bolesną i smutną podróż z dzieciństwa do dorosłości. Wymaga to od niego wielu poświęceń i ustępstw, ale dzięki pomocy tajemniczego sąsiada Russella, Eddie odnajduje w życiu właściwą drogę i w końcu rozumie prawdziwe znaczenie tego skromnego prezentu jaki matka własnoręcznie wydziergała z miłości swojego serca. Oparta na osobistych prawdziwych przeżyciach autora ŚWIĄTECZNY SWETER jest ciepła i wzruszającą opowieścią o rodzinie, ufności i przebaczeniu, która pozwala nam spojrzeń na nasze własne życie - i, jednocześnie stawia przed nami pytania czy naprawdę wiemy co jest w nim najważniejsze.

źródło opisu: Wydawnictwo Nowa Proza, 2009

źródło okładki: http://www.nowaproza.eu/

W grudniu zazwyczaj sięgam po lekkie opowieści ze świętami i zimą w tle. W tych przedświątecznych lekturach szukam pewnych motywów, które wprowadzą mnie w świąteczny nastrój. Najlepiej jakieś romantyczne klimaty, bez zbytniego udziwniania. Jedyne, czego nie znoszę w tego typu książkach, to zbytniego moralizatorstwa.

"Świąteczny sweter" nie jest raczej w typie książek, których szukam na ten czas. Za dużo dramatyzmu, denerwujący główny bohater i zupełnie nierealne zakończenie. Może przesłanie tej opowieści jest wartościowe, ale nie spodobał mi się naiwny sposób na jego przekazanie. Motyw przemiany złego człowieka w tego dobrego, pod wpływem pewnych czynników, znamy bardzo dobrze. Cenię oczywiście "Opowieść wigilijną", ale nie przepadam za przesadnym wykorzystywaniem tego pomysłu w książkach z świątecznym klimatem. Szczególnie kiedy głównym bohaterem zostaje zbuntowany przeciw całemu światu nastolatek, któremu przydałoby się porządne lanie, a nie cackanie się z nim ;)...

PABLOPAN | 2015-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Okazuje się, że nawet w upały można dać się ponieść Duchowi Bożego Narodzenia. "Świąteczny sweter" to współczesna wersja "Opowieści Wigilijnej", która pokazuje jak łatwo zejść z właściwej drogi i jak potem trudno na nią wrócić. Upór może być zbawienną cechą w dążeniu do celu, ale może też okazać się przekleństwem, gdy nie pozwala przyznać się do własnych błędów, ułatwiając zrzucanie ich na innych. Koniec końców okazuje się, że jedyna rzecz od której nie da się uciec, to my sami. Prędzej czy później musimy spojrzeć sobie w oczy i odpowiedzieć na pytanie, co zrobiliśmy i robimy z własnym życiem. Ta niepozorna opowiastka zmusza do głębokiej refleksji i odpowiedzi na pytania, których często unikamy. Zdecydowanie polecam!

Stokrotka | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kilka miesięcy temu przyuważyłam „Świąteczny sweter” w koszu z książkami. Cena 4,99 zł była wystarczającą zachętą do kupna. Powieść czekała na półce na odpowiedni czas, który właśnie nadszedł. Wiedziałam, że nie jest to opowieść nastrajająca świątecznie. Jeśli ktoś szuka książki wprowadzającej w beztroski i pełen szczęścia klimat świąt Bożego Narodzenia, raczej tego tutaj nie odnajdzie. „Świąteczny sweter” to opowieść o zbuntowanym nastolatku, który uzależnia swoje szczęście od wymarzonego gwiazdkowego prezentu. Gdy zamiast upragnionego roweru otrzymuje wełniany sweter, postanawia pokazać matce i dziadkom, jak bardzo jest niezadowolony. Dochodzi do tragedii …
Historia przedstawiona w książce przypadła mi do gustu, a postępowanie głównego bohatera wywołało we mnie mnóstwo emocji. Losy Eddiego skłaniają do refleksji, do zastanowienia się, czego oczekujemy od życia i bliskich nam ludzi.

marysienkap | 2015-12-06
Na półkach: 2015, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Zrobiłam sobie bardzo ładny prezent czytając akurat dzisiaj tę książkę. "Świąteczny sweter" to piękna i zarazem bardzo smutna historia chłopca, który myśląc tylko o swoich pragnieniach skrzywdził najbliższe osoby. To książka o krzywdzie, winie i przebaczeniu. Glenn Beck dał świadectwo, jak można przezwyciężyć lęki i przejść przez burzę na jasną stronę mocy. Polecam, jednak to jak odbierzemy tę historię w dużej mierze zależy od tego, co sami nosimy w sercach. Mi się podobała.

wiola | 2015-11-29

Warto było poświęcić każdą minutę mojego czasu na przeczytanie tej książki. Idealna na święta, pięknie opowiada o tym jak człowiek po drodze się gubi jak nie dostrzega tego co ma się pod samym nosem. Dodatkowym atutem tej książki jest przepiękna szata graficzna, twarda oprawa, i wyjaśnienia od autora na końcu książki naprawdę wspomagają odczuwanie świąt.

Ellmaris | 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Chyba każdy zna "Opowieść Wigilijną". Mniej więcej każdy też ją pochwala. Ale do mnie kompletnie nie przemówiła... Mówi o bardzo ważnych rzeczach, ale w bardzo ubogi sposób. Kto dziś będzie się bał duchów? Kto dziś wierzy w jakieś zmory?
Bardzo chciałam, żeby dotarło do mnie jej przesłanie. Ale o tym opowiadaniu łatwo mi było zapomnieć. Aż w końcu, zupełnie przez przypadek, trafił w moje ręce "Świąteczny sweter".
Dawno nie czytałam książki, która wzbudzałaby tak prawdziwe emocje. Prawdziwe łzy, złość i zrozumienie głównego bohatera. Wraz z tą książką świat obraca się o 180 stopni. To jest "opowieść wigilijna", tylko napisana w inny sposób. W taki, jaki powinna być od początku. Tłumaczy to samo, ale w życiu zupełnie realnym, niepozbawionym wzlotów i upadków, ale zawsze dającym drugą, trzecią i sto dwudziestą szansę.
O wielu książkach mówię, wymieniając zalety, że potrafią wzbudzić emocje, wczuć się w klimat. W pewien sposób... ale bez przesady. A "Świąteczny sweter",...

jagarkar | 2013-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Piękna historia, nie tylko na święta. Porusza zarówno tematy religijne, jak i kwestie buntu oraz szukania swojego miejsca w świecie. O wychodzeniu "z krainy mgły na słońce".

Michelle | 2016-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Pomijając kwestię Boga i wiary stricte katolickiej, książka jest warta przeczytania. Skłania do głębszych przemyśleć, do zatrzymania się na chwilę, do zastanowienia się naszym życiem i być może na przeorganizowaniu piramidy naszych wartości.
Dodatkowo, może to tylko moje odczucie, przypomina mi po trosze książkę W.P. Young'a "Chata", podobny klimat i temat, niemniej różne historie.
I po obu książkach uroniłam niejedną łzę.

Monika | 2016-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Święta już, dawno za nami, minął już prawie miesiąc Nowego roku, a mimo to, mam dla Was świąteczną recenzję, a może by bardziej pasowało powiedzieć poświąteczną. Przyjęło się, że książki w klimacie bożonarodzeniowym czyta się w okresie poprzedzającym święta, aby wprowadziły nas w ten magiczny nastrój. Ale w sumie dlaczego mamy je czytać tylko w grudniu? Książka, o której chcę dziś pisać, wydaje mi się, że ma ten uniwersalny wydźwięk, pozwalający na przeczytanie jej w każdym momencie.

Świąteczny sweter to książka, która ma pewne elementy biograficzne. Gleen Beck zamknął w tej historii pewne fragmenty swojego życia. Zrobił to w magiczny sposób. Głównym bohaterem jest Eddie, dwunastoletni chłopiec, którego największym marzenie jest dostanie pod choinkę roweru. Choć wie, że sytuacja finansowa po śmierci ojca nie jest najlepszy, żywi ogromna nadzieję, ze mama znajdzie jakiś sposób na to, aby obdarować go najwspanialszym prezentem. Niestety gorące i pełne nadziei oczekiwania,...

Muminka | 2013-11-16
Przeczytana: 09 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Lektura nastraja świątecznie, jest nową wersją Opowieści Wigilijnej Dickensa bo dorastający chłopiec musi pogodzić się ze śmiercią ojca, borykaniem się matki z biedą, wkrótce do nieszczęść dochodzi śmierć matki w wypadku samochodowym. Bohater musi zrozumieć, że pretensje do całego świata o to co się stało i roszczeniowa postawa nie przynoszą nic dobrego, musi dorosnąć do pewnych kwestii i zaakceptować nieodwracalne zmiany w swoim życiu.