„Nurt” major Eugeniusz Kaszyński 1919-1976

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

Opowieść o jednym z najsłynniejszych dowódców partyzanckich AK z Gór świętokrzyskich. Nurt, cichociemny, początkowo był zastępcą mjr. Jana Piwnika Ponurego. Po przeniesieniu Ponurego na Nowogródczyznę został dowódcą zgrupowań świętokrzyskich, w czasie koncentracji przed akcją Burza dowódcą I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK, a w październiku 1944 r. dowódcą 2 pułku piechoty Legionów AK. Przeszedł cały szlak bojowy pułku. Inspirował, opracowywał, a najczęściej dowodził wieloma akcjami i starciami bojowymi od wiosny 1943 r. do późnej jesieni 1944 r. W 1945 r. został awansowany do stopnia majora. Po wojnie zamieszkał w Londynie, zmarł 24 marca 1976 r. Odznaczony Orderem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem zasługi z Mieczami. związany uczuciowo z Górami świętokrzyskimi pragnął, aby jego prochy spoczęły na Wykusie leśnym wzgórzu w rejonie Wąchocka, gdzie znajdowała się baza operacyjna dowodzonego przez niego zgrupowania. W 1994 r., życzenie to zostało spełnione.

aalina83 | 2013-08-30
Przeczytana: wrzesień 2013