Gwiazda trapera

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Doktor Jan i Karol Gordon". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
western, dziki zachód, Indianie
Paweł

Główny wątek książki stanowi pierwsza podróż Karola Gordona na prerię. Chce on przedostać się w Góry Czarne w poszukiwaniu złota. Wyrusza na poszukiwania wraz z rodziną Heartów. Po drodze wypala także fajkę pokoju z wojownikiem z plemienia Dakotów. Jednak już niedługo później nadchodzi powstanie Indiańskie pod wodzą Siedzącego Byka.

Danway | 2011-03-18
Na półkach: Przeczytane, Inne
Przeczytana: 1999 rok

Ciekawy western polskiego pisarza. Jedna z wielu części traktująca o Karolu Gordonie i jego przyjaciołach...

Galfryd | 2015-09-03
Przeczytana: 03 września 2015

Chronologicznie pierwsza powieść westernowego cyklu Wiesława Wernica.
W "Gwieździe Trapera" młody chicagowski (sic!) kowboj, Charles (Karol) Gordon wyrusza na Dziki Zachód w poszukiwaniu Przygody, Bogactwa i, tak naprawdę, Pomysłu Na Życie.
Na początku Karol przyłącza się do rodziny osadników - wraz z nimi przybywa do Custer City i bierze udział w poszukiwaniu złota. W dalszej części przygód Gordon ucieka z miasta przed grupą bandytów, zaprzyjaźnia się z Indianinem Dakota (Siuksem) T-Imniża, od niego uczy się sztuki traperskiej i, generalnie, powoli dojrzewa do swej roli w cyklu powieściowym.
Przygód dużo, akcja mknie żwawo i czyta się doskonale - ale powieść nie jest wolna od błędów i wad konstrukcyjnych.
Przede wszystkim - najbardziej dramatyczne wydarzenie - nocna strzelanina w Custer City, po której Karol musi uciekać z miasta - pojawia się w środku powieści. Później wszystkie przygody głównego bohatera mocno tracą na blasku.
Po drugie zaś - ilość niezakończonych "loose...

Robert Sikora | 2016-12-05

Jedna z lepszych pozycji z serii. Akcja dzieje sie w 1876, czyli jeszcze przed spotkaniem z Janem. Karol poszukuje złota w Górach Czarnych z rodzina Hart'ow. Szczególnie udany opis pobytu w Górach Rogu i odnajdywanie swojej gwiazdy na nocnym niebie.

Robert K-ski | 2016-11-14
mały_molik | 2016-10-26