Borders of Infinity
totfla

Syn Arala i Cordeli Vorkosiganów, Miles Vorkosigan, jest bohaterem czwartej części cyklu barrayarskiego. W trzech opowiadaniach śledzimy nieprawdopodobne perypetie Milesa, najpierw jako absolwenta Akademii Wojskowej, później zasłużonego żołnierza, który we wszystkich przedsięwzięciach niezmiennie stara się kierować humanitaryzmem, w najszerszym rozumieniu tego pojęcia. Niebezpieczeństwa, jakie...

W trzech opowiadaniach śledzimy nieprawdopodobne perypetie Milesa, najpierw jako absolwenta Akademii Wojskowej, później zasłużonego żołnierza, który we wszystkich przedsięwzięciach niezmiennie stara się kierować humanitaryzmem, w najszerszym rozumieniu tego pojęcia. Niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą rozwój eksperymentów inżynierii genetycznej i znaczenie wolności, jako fundamentalnej potrzeby człowieka - to dwa wiodące tematy tej książki. Memento dla naszego świata.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Granice_nieskonczonosci-p-737-.html

Jale | 2018-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2018

Mam trochę mieszane odczucia w stosunku do tej książki, czy też może raczej ogólnie do twórczości Bujold. Otóż tchnie ona... pretensjonalnością. Skreślone ręką pisarki postaci zachowują się w sposób mocno ugrzeczniony, wręcz mdły, a co za tym idzie - wyczuwalnie sztuczny, choć jest to wrażenie z gatunku trudno uchwytnych. Jak brzęczący gdzieś poza zasięgiem gazety komar. Niewidoczny, ale z pewnością obecny w tym samym pomieszczeniu. Przyznam, że dotąd czytałem jedynie dwie książki jej autorstwa, ale obie mnie nie porwały - ani "Stan niewolności", jak na mój gust zbyt mocno epatujący odmiennością bohaterów kosztem samej fabuły, ani "Strzępy honoru", trochę nijaka space opera, która byłaby niegodna pamiętania, gdyby nie zamieszczone na końcu doskonałe, gorzkie w wymowie opowiadanie "Po walce".

"Granice nieskończoności" wypadają na tym tle o tyle dobrze, że są zbudowane z trzech osobnych nowel, włączonych w cykl, ale stanowiących odrębne, zamknięte całości. Wszystkie trzy dotyczą...

aleczka | 2011-11-27

Cała seria jest świetna, wciągająca, dobrze napisana! Bardzo mi się podobała.

książek: 1980
Efemeryda | 2017-03-23

Cykl Barrayarski. Lubię. Przyjemnie się czyta. Odpowiednia dawka emocji i zdarzeń nieprawdopodobnych, z których Miles nas wyciągnie. Tu akurat jest bohaterem równorzędnym, a nie głównym, ale specjalnie mu to nie przeszkadza. W dodatku poznajemy jego, fuj, nietypowe gusta erotyczne. Z lektury poprzednich tomów wiem, ze lubi wysokie, ale żeby z zębami i szponami?!

Czytam_bo_lubie | 2018-12-10
Przeczytana: grudzień 2018