Strzępy honoru

Tłumaczenie: Paulina Braiter
Cykl: Vorkosigan Saga (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Shards of Honor
totfla

Louis McMaster Bujold (ur. 1949) od lat tworzy cykl powieści, ktorych akcja obraca się wokół planety Barrayar i członków rodu Vorkosiganów. Do tej pory ukazało się dziewięć książek z tego cyklu; cztery z nich otrzymały nagrodę Hugo, dwie - Nebuli. Na łamach "Nowej Fantastyki" ukazała się powieść Stan niewolności oraz wchodząca w skład cyklu mikropowieść "Lamentowe góry". Strzępy honoru to...

Strzępy honoru to klasyczna space opera. Na tle wielkiej wojny międzyplanetarnej śledzimy losy Cordelii Naismith od jej pierwszego kontaktu z nieprzyjaciółmi. Co wyniknie z zetknięcia wyrafinowanej cywilizacji naukowej z wojowniczą społecznością, postępującą zgodnie z tradycją i sztywnymi zasadami honoru?

Pablos | 2013-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Kiedyś w promocji kupiłem sobie powieść “Klątwa nad Chalionem” Lois McMaster Bujold. Było to całkiem fajne fantasy, może nie jakoś szczególnie zwalające z nóg, lecz z pewnością lepsze od setek powielanych niczym na ksero historii jakie w tym gatunku ukazały się na naszym rynku. Stąd wreszcie zdecydowałem się sięgnąć po chyba najsłynniejszą serię książek tej autorki, tym razem rozgrywającą się w scenerii science fiction z dodatkiem szeroko rozumianych militariów. Powiedziałem sobie twardo: to ostatnia próba; jeśli militarna SF nawet w wykonaniu tej pani do mnie nie trafi, to sobie ten gatunek wreszcie odpuszczę, daruję kolejne próby wejścia w specyficzny świat space opery.

Z początku było bardzo ciekawie. “Strzępy honoru” rozpoczynają się jak u Hitchcocka, co prawda nie od trzęsienia ziemi, ale od ostrego konfliktu, akcji podczas której pada nawet kilka trupów. Niejaki Vorkosigan w pierwszej chwili uważany jest za tego złego, agresora, z kolei główna bohaterka, Cordelia, musi sobie...

Wiencor | 2016-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2016

"Strzępy honoru" to powieść bardzo wciągająca, przynajmniej na początku. Potem fabuła zaczyna się tak komplikować, że trudno się w tym wszystkim połapać. Nie mówię, że niektóre wątki są zbędne, ale zbyt szybko przechodzą jedne do drugiego i trzeba uważać, żeby wiedzieć o co chodzi. Zagrożenie z którym muszą się zmierzyć głowni bohaterowie oklepane i łatwo się domyśleć co będzie dalej.
Co zatem wyszło? Bohaterowie są sympatyczni i można im kibicować, szczególnie Cordelii i Aralowi Vorkosiganowi. Opisy planet oraz ogólnie scenografii autorce też się udały i aż chciałoby się tę powieść zekranizować.

| 2010-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

Jeśli chodzi o science-fiction, „Strzępy Honoru” to praktycznie moje pierwsze z tym gatunkiem zetknięcie. No, jeśli chcemy być uczciwi, należy dodać, że wcześniej próbowałam czytać „Diunę” – przerwałam i już do niej nie wróciłam. W każdym razie książka pani McMaster Bujold wyznacza początek mojej znajomości z fantastyką naukową. Który to początek z całą pewnością mogę nazwać bardzo udanym.

Już od pierwszej strony zakochałam się w stylu, w jakim autorka opisuje kreowane przez siebie światy. Opisy zwięzłe, a jednak skonstruowane tak, że przed oczami czytelnika przesuwają się obrazy bardzo bogate. Dialogi – naturalne, przejrzyste, nie sposób się w nich pogubić. Warto też wspomnieć o bohaterach. Każdy posiada własne cechy charakterystyczne, cechuje się niepowtarzalnością i oryginalnością. Widać, że autorce nie brakuje pomysłów na tworzenie postaci – zaludniające karty jej powieści czynią je jeszcze barwniejszymi, jeszcze bardziej interesującymi.

W „Strzępach Honoru” jest trochę...

macierzanka | 2014-11-28
Przeczytana: 24 listopada 2014

Niejednoznaczna i mądra - bardzo lubię takie powieści.

Jarek Lubiński | 2015-06-21
Przeczytana: 2015 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moje pierwsze spotkanie ze space operą. Czytało się całkiem miło. Fabuła dość oryginalna. I co najważniejsze, narracja nie wyjaśniała nachalnie wszystkich faktów, tylko pozwalała czytelnikowi domyślić się (lub nie). Np. kwestia byłej żony Vorkosigana.

aleczka | 2011-11-23

cały cykl świetny!