Szeryf z Fort Benton

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Doktor Jan i Karol Gordon". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
western, Dziki Zachód, Indianie
przygodowa
Paweł

Wracając z krótkiej podróży do Chicago, w dość dramatycznych okolicznościach doktor Jan poznaje Vincenta Irvina – szeryfa z Fort Benton. Ściga on niejakiego Jima Hawkensa – młodego chłopca oskarżonego o morderstwo. Zbiegiem okoliczności jest to jeden z pacjentów doktora. Na szczęście chłopak zostaje uwolniony od zarzutów.

fik | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

Jeżeli nawet Wernic wzorował się na Mayu , to jest tutaj przykład że uczeń przerósł mistrza. Książka stanowi miłą odskocznię od bardziej problematycznej literatury, czyta się ją lekko i przyjemnie ( jest to mój ponowny powrót do dzieciństwa). Bohaterowie są bardziej wykreowani niż u Maya bo posiadają pewne wady, jest wątek kryminalny w który są wplecione zwyczaje indiańskie i opisy przyrody po prostu fajny western . Książkę spokojnie można zaliczyć do kolasyki polskiej literatury.
um hel

McRap1972 | 2016-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Tom drugi nieco lepszy niż pierwsza część cyklu. Książka czytana po latach nie zrobiła już na mnie takiego wrażenia jak w dzieciństwie. Pierwsza część powieści dużo ciekawsza. Po przeniesieniu akcji na prerię, nie czytałem już z takim zainteresowaniem. Styl autora bardzo dobry i chyba nawet lepszy niż w poprzednim tomie. Na plus zaliczyć należy ciekawy wątek kryminalny.
Jeśli ktoś lubi westerny to polecam.

Roman Dłużniewski | 2016-12-20

To była chyba pierwsza książka polskiego Karola Maya, którą przeczytałem. I bardzo mi się podobała. Wtedy nie było zbyt wiele takich książek o Dzikim Zachodzie.

Danway | 2011-03-18
Na półkach: Przeczytane, Inne
Przeczytana: 1999 rok

Ciekawy western polskiego pisarza. Jedna z wielu części traktująca o Karolu Gordonie i jego przyjaciołach...

Galfryd | 2015-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kontynuacja przygód bohaterów "Tropy Wiodą Przez Prerię", rozpoczynająca się dokładnie w miejscu, gdzie kończy się poprzednia powieść.
Fabuła koncentruje się na początku na tajemnicy morderstwa w Fort Benton, później pojawia się w niej wątek "przestępcy z blizną", który, wydawało się, zginął pod koniec "Tropów", ale, całkowicie deus ex machina (Autor nie wyjaśnił tego cudu) "ożył" na kartach nowej książki.
Bohaterowie ruszają w pogoń za bandytami, pojawiają się dobrzy Indianie, źli Indianie, sierżant kanadyjskiej konnej policji, pełna złota, znana już Dolina Siodła - a na koniec dochodzi do wielkiej strzelaniny, która, niezbyt zręcznie, stara się pozamykać wątki opowieści.
Może to efekt przeczytania większej ilości Werniców na raz, ale czegoś mi w "Szeryfie Z Fort Benton" wyraźnie brakowało. Niby są bandyci, złoto, Indianie, ale jakieś to, trochę jakby bez przekonania pisane. No i w końcu wychodzi na to, ze conieco powiewa nudą znad nieustających opisów, prerii, słońca, dolin,...

Pablo | 2012-08-28
Przeczytana: 05 września 2012

Druga książka Wernica, prawdziwego polskiego kowboja, pod każdym względem przebija jego pisarski debiut. Opisy są bardziej plastyczne, całość bardziej trzyma w napięciu, a przy okazji jest bardziej realistyczna. Nic tu się nie dzieje przypadkowo, wszystko ma swoje uwarunkowania, swój początek i koniec. Co jest jednak największą zaletą Wernicowskich westernów? Oddanie realiów polityczno-historyczno-geograficznych. Wszystko jest na swoim miejscu, wspaniale zostały oddane realia historyczne, autor wykazuje się dużą wiedzą dotyczącą tamtych czasów - od etymologii nazw plemion indiańskich, aż po ich historię i dalsze ich dzieje.

Jedno mam jednak zastrzeżenie, co do opisu trąby powietrznej. Nie można ot tak sobie zobaczyć, kiedy zbliża się tornado - Jan wraz z Karolem musieliby mieć wrażenie, że po prostu stoi w miejscu. Poza tą, naprawdę prozaiczną wpadkę, całość jest bardzo dobra i trzyma w odpowiednim napięciu.

Aleksandra | 2012-12-26
Przeczytana: 2012 rok

polecone przez gościa A.Stoparczyk w Trójce (czytał ją mając 8 lat, choć przeznaczona dla starszych)

legionWarsaw | 2017-03-02
Michał Wasek | 2017-02-13