Mumu humu

8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7435-258-1
poezja, poeta, wiersze
poezja

W wierszach Marcina Orlińskiego ('Mumu humu') zainteresowało mnie zaangażowanie po stronie poezji nieużytecznej, ściągającej na manowce wszelkie tęsknoty za jednoznacznością praw i obowiązków poety. Nie na darmo jeden z ważniejszych tekstów nosi tytuł 'W obronie solipsyzmu'. Padają w nim słowa kluczowe, które odczytuję jako prośbę o to, żeby nie instrumentalizować poezji, żeby jej – mówiąc słowami poety – 'nie pożerać'. Należy pozwolić na to, by mnożyła się, krzewiła bez przeszkód, swobodnie.

Autora warto także docenić na kilku odmiennych polach. Choćby dlatego, że sporo inwestując w idealizm, udało mu się obronić swój własny wiersz i przed banałem, i przed popisową konfabulacją. (...) Marcin Orliński stworzył świat na znacznym obszarze zdeformowany, ale nie złowieszczy.

Karolina Kułakowska | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Rewelacyjny debiut. Poezja obrazowa, sporo niebanalnych
metafor. Polecam!

Ytr0001 | 2016-02-29
Mońcia103 | 2015-07-26
foxtrout | 2011-03-02
II edycja Nagrody im. Adama Włodka

Fundacja Wisławy Szymborskiej postanowiła przyznać Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2015 poecie Marcinowi Orlińskiemu na napisanie tomu wierszy o roboczym tytule „Państwo środka”.