O księciu Gotfrydzie, rycerzu gwiazdy wigilijnej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
baśń, rycerz, złe, moce, czarodziejskie
Ivyll

O księciu Gotfrydzie rycerzu Gwiazdy Wigilijnej: dwanaście cudownych opowieści przez mistrza Johannesa Sarabandusa astrologa króla jegomości spisanych Niezwykła polska baśń, która o zachwyca i wzrusza dzieci. Zachowując podobieństwo tła i motywów, wprowadza czytelnika w świat czarów i dziwów, ale też ukazała człowieka niezwykłej wartości pozwalając mu dojrzewać i przemieniać się duchowo w...

Niezwykła polska baśń, która o zachwyca i wzrusza dzieci. Zachowując podobieństwo tła i motywów, wprowadza czytelnika w świat czarów i dziwów, ale też ukazała człowieka niezwykłej wartości pozwalając mu dojrzewać i przemieniać się duchowo w naszych oczach. Nie siłą fizyczną, lecz wielkością duszy Gotfryd pokonuje przeciwnika. Od dobroci okazanej zranionej jaskółce do dobrowolnego wyrzeczenia się szczęścia i sławy, okupionych cudzą krzywdą, przechodzi ten młodzieńczy „rycerz bez skazy i trwogi" do zwycięstwa nad samym sobą. Gdy Gotfryd wraca do ojczyzny - nie w celu odzyskania władzy, ale żeby wyzwolić lud cierpiący pod jarzmem tyrana - morze i góry idą mu z pomocą. Straszna kara, która spotyka ciemiężyciela staje się wstrząsającym symbolem baśniowej sprawiedliwości, poruszającej ziemię w obronie skrzywdzonych jest przykładem wiary w człowieka, w potęgę dobra.

książek: 2090

Dostałam tę książkę z okazji rozpoczęcia nauki w szkole. Piękna, lakierowana okładka, rozbudzające dziecięcą wyobraźnię ilustracje… Posiadam ten egzemplarz do dziś: na pierwszej stronie kilkanaście zaznaczeń ołówkiem (lub, a co tam: szminką mamy) miejsc, w którym zakończyłam czytanie. Każda kolejna strona ma tych zaznaczeń mniej, aż począwszy od strony 14 oznaczeń brak, co świadczy chyba, że wreszcie byłam w stanie przeczytać całą stronę :). Będąc w pierwszej klasie, przeczytałam tę książkę trzy razy.

To opowieść o księciu Gotfrydzie, młodzieńcu pięknym, szlachetnym, dobrym, który dzieckiem będąc został sierotą. I jako sierota został pozbawiony tronu przez chciwego i okrutnego członka rodziny oraz uwięziony przez niego w kamienistej wieży na niedostępnej skale pośrodku morskich fal. Po ucieczce z wieży na skrzydłach ptaków, Gotfryd przeżywa wspaniałe i niesamowite przygody, z których każda stanowi osobny rozdział książki. To niezwykła baśń, która wprowadziła mnie w świat...

eR_ | 2013-08-28

Pierwsza książka,jaką kiedykolwiek przeczytałem
i wpadłem w studnię bez dna.
Doskonała opowieść dla małych i dużych

Anna Gras | 2013-04-22
Przeczytana: 03 marca 1978

Doskonała baśń. Można ją czytać dzieciom po jednym rozdziale, gdyż każdy z nich odrębna przygoda. Bardzo dużo ciekawych, ponadczasowych motywów baśniowych i literackich podanych w przystępnej formie. Dzieło wytrzymało próbę czasu, choć jego pierwsze wydanie pochodzi z 1930 roku.
Pozwalam sobie wkleić linka do tekstu o tej książce, który opublikowałam na moim blogu. Jest tam trochę zdjęć książki.

Eila | 2015-07-21
Przeczytana: 2006 rok

Jedna z moich ulubionych książek i zdecydowanie jedna z najlepszych jakie kiedykolwiek czytałam. Polecam.

Herostrates | 2010-08-07

Baśń mojego dzieciństwa! Gorąco zachęcam Czytelników młodszych i starszych :)

BialyTrufl | 2010-08-17

szkoda słów...