Honor rycerza

Okładka książki Honor rycerza Jack Whyte
Okładka książki Honor rycerza
Jack Whyte Wydawnictwo: Rebis Cykl: Templariusze (tom 2) Seria: Powieść historyczna literatura piękna
Templariusze (tom 2)
Powieść historyczna
Standard of honor
Rebis
2008-01-01
2008-01-01
Marta Dziurosz
powieść historia Templariusze

Bardzo dobrze opisane wydarzenia w okresie krucjat bardzo dobrze się czyta i szukam w tych powieściach opisów życia codziennego które nie było proste anie przyjemne

Kontynuacja otrzymuje już w pełni zasłużoną ocenę.Druga część przygód Williama Sinclair'a bardziej wciąga, jest dynamiczniejsza, fajny opis bitwy po rogami Hittinu(Hattinu) mnie tym bardziej rozpalił bo miałem okazję zobaczyć to miejsce po przeczytaniu książki :)
Reasumując jest fajnie i czekamy na Finał!

Reasumując jest fajnie i czekamy na Finał!

Kontynuacja cyklu zdecydowanie lepsza niż „Rycerzy czerni i bieli”.
Plusy:
- ciekawa fabuła, walki Krzyżowców z Saracenami;
- dobrze scharakteryzowana postać Aleksandra Sinclaira i jego losy;
- opis bitwy pod Rogami Hattinu i pokazanie nieudolności i pychy Krzyżowców, którzy po wyprawie na pustynię doznali porażki z rąk Saladyna;
- wiele walk i potyczek na pustyniach;
- przeniesienie w świat Zamorza – Ziemi Świętej, realnie i dokładnie opisanego;
- wiele autentycznych faktów i postaci historycznych;
- pojawiająca się postać Ryszarda Lwie Serce i jego udział w III krucjacie;
- polityka, zdrady, knowania pokazują realizm epoki i naszych czasów;
- zdecydowanie mniej niż w poprzedniej części wątków romansów;
- pokazanie, że fanatyzm religijny nigdy nie prowadzi do dobrego, a wojny tego typu nie mają zwycięzców;
- intrygujące zakończenie.
Minusy:
- słabsza część, z rozważaniami na temat wojen religijnych;
- czasami przez zbyt długie opisy akcja zwalnia.
Książka dobra.

Kontynuacja cyklu zdecydowanie lepsza niż „Rycerzy czerni i bieli”.
Plusy:
- ciekawa fabuła, walki Krzyżowców z Saracenami;
- dobrze scharakteryzowana postać Aleksandra Sinclaira i jego losy;
- wiele walk i potyczek na pustyniach;
-...

Znacznie lepsza,niż tom numer jeden.
Ciekawe opisane wydarzenia na Cyprze.Brak,często nudnych w takich wpadkach wątków romansowych.
Teraz tom trzeci.

Znacznie lepsza,niż tom numer jeden.
Teraz tom trzeci.

Drugi tom cyklu templariusze. Powieść bardzo nierówna można ją podzielić na trzy części. Pierwsza obiecująca dająca początek ciekawej historii. O to jeden z ocalałych z rzeźni chrześcijan trafia w ręce wroga co daje początek prawdziwej przyjaźni i możliwość poznania drugiej strony konfliktu. Środkowa cześć jest najciekawsza – przygotowania Ryszarda Lwie Serce do krucjaty który z pomocą swych sług pragnie zawładną Ziemią Świętą i odbić ją z rak niewiernych. W tym całym przedsięwzięciu swoją rolę odgrywa młody rycerz członek tajemnego bractwa które pod przykrywką zakonu templariuszy ma swoją misję do wykonania. I właśnie tej misji w powieści jest najmniej niby są jakieś plany zakonu wobec młodego rycerza ale wszystko jest niejasne i tajemnicze tak jakby sam autor nie wiedział co jest tą tajemnicą. Z pewnością ciekawy jest wątek Ryszarda Lwie Serce przywódcy o wielkich ambicjach porywający tłumy ale i mający uprzedzenia wobec żydów. Wyznający zasadę że pieniądze żydów jak najbardziej tak co nie przeszkadza mu aby ich prześladować. Do tego dochodzi wątek jego homoseksualizmu czyli takiej tajemnicy o której wszyscy wiedzą ale nikt nie odważy się powiedzieć tego głośno. Jednakże trzecia cześć jest najsłabsza gdy losy wszystkich głównych bohaterów splatają się w Ziemi Świętej. Z powieści uchodzi cała akcja w zamian otrzymujemy długie monologi odnośnie tego do czego doprowadzają wojny na tle religijnym. I że tak naprawdę obie strony konfliktu nie różnią się od siebie pomimo wiary w innego boga. I wśród jednych i drugich są fanatycy, mordercy, ale także ludzie honoru którzy widza coś więcej niż tylko wroga którego należy zabić. Jednak to właśnie ludzie honoru poniosą na końcu klęskę.

Dobra pozycja dla wszystkich, którzy nie rozumieją na czym polega szacunek do drugiego człowieka a pokrzykują o Bogu honorze i ojczyźnie.

Bardzo ciekawie opisane przygotowania i wyprawa na III krucjatę krzyżową.Historyczne postacie i wydarzenia,poparte faktami autentycznymi.Do tego ciekawe(i pewnie niezbyt popularne w wiadomych kręgach) spostrzeżenia na temat krucjaty głównych bohaterów.

Autor ma niezwykły dar przenoszenia czytelnika w świat opisywany w książce. Od "Honoru rycerza" bardzo trudno jest się oderwać, no bo jak tu przestać czytać, kiedy jest się tam, w Zamorzu, i walczy się w kolejnej krucjacie. Przecież jeśli choć na chwilę przestaniemy czytać, tam coś się stanie, a my nie będziemy tego świadkami.

• Historyczne
  • Powieść historyczna
  • POWIEŚĆ HISTORYCZNA
  • Serie

Dodaj cytat z książki Honor rycerza