Mądrości Muminka

Tłumaczenie: Anna Buncler
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Snoopy

Co pisze tata Muminka? Kiedy odchodzi, a kiedy wraca Włóczykij? Kto tak naprawdę jest głową domu Muminków? Odpowiedzi na te pytania znają nie tylko dzieci, ale także ich rodzice, a nawet dziadkowie. Wszak Muminki czyli małe trolle powstały w wyobraźni fińskiej pisarki Tove Jansson już niemal osiem dekad temu i szybko zyskały rozgłos oraz podbiły serca czytelników na całym świecie. Książeczki...

Książeczki z ich przygodami przetłumaczono na ponad trzydzieści języków. Doczekały się nie jednej inscenizacji teatralnej, adaptacji filmowej (m.in. zrealizowanego w Polsce w Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for), radiowej i telewizyjnej. Ich perypetie przełożono także na komiksowy rysunek. I jak na bohaterów zbiorowej wyobraźni przystało po latach zebrano złote myśli Muminków i wypowiadanie mimochodem mądrości ich przyjaciół w osobnych tomach. A że były to stworzonka raczej drobnej postury, to i książeczki nie są opasłe, za to pełne celnych rad i trafnych spostrzeżeń, których lektura sprawia, że – wzorem naszych bohaterów – mamy ochotę zajadać się naleśnikami z dżemem i przepijać tę ucztę gorącym kakao.

Jako pierwsze w serii pod koniec wakacji ukażą się Mądrości Muminka. Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia do księgarń trafią także książeczki ze złotymi myślami: Mamy Muminka, Taty Muminka, Małej Mi, Włóczykija oraz Ryjka.

Montgomerry | 2010-09-09
Przeczytana: 09 września 2010

65. lat po światowej premierze pierwszej książki o Muminkach Małe trolle i duża powódź Wydawnictwo Literackie zaprasza do lektury wyboru najlepszych cytatów i niezapomnianych powiedzonek z historii wymyślonych niegdyś przez Tove Jansson. Miałam przyjemność przeczytać „Mądrości Muminka”. Ta malutka książeczka, która zmieści się zarówno do plecaka dziecka jak i do torebki mamy z pewnością poprawiać będzie czytelnikowi humor w trudnych chwilach dnia codziennego. Po za tym na pewno zmuszą w pewien sposób do refleksji. Znajdziemy tu, bowiem cytaty z różnych tomików o przygodach Muminków na temat przyjaźni i zrozumienia, uczuć, radości i marzeń, przyrody, ważnych spraw małych i dużych, odwagi, pochwał, zachęt i radosnego czasu. Dodaje to tomikowi więcej uroku i czaru. Pod każdym cytatem jest wzmianka o książce, z jakiej został zaczerpnięty.

Książeczka jest pięknie zilustrowana rysunkami fińskiej malarki i pisarki.

Czyta się z wielką przyjemnością. Tan, kto zakochał się w Muminkach z...

gadmara | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Wycinki z książki bez ładu i skłądu, nie zawierające żadnych treści. Zebrane tylko w jednym celu - żeby naciągnąć miłośników Muminków na zakup "Mądrości". Przeczytałam z córką na siłę.

| 2010-09-07

Nie ma świecie osób, które w swoim dotychczasowym życiu nie poznałyby Muminka i jego przyjaciół. Zarówno książki, jak i nakręcony na ich podstawie film animowany wniósł do życia wielu z nas nie jeden uśmiech. Moim zdaniem mieszkańcy Doliny Muminków zyskali sympatię swoich fanów zasłużenie. Na świecie powstało wiele książek, które uczą nawet tych najmniejszych odbiorców tego co tak na prawdę się liczy. Niestety nie spotkałam się jeszcze z tak genialnie dopracowanym projektem.

"Mądrości Muminka" są zbiorem najbardziej wartościowych myśli, które niegdyś Tove Jansson "włożyła" w usta naszego małego przyjaciela. Owe cytaty są dla czytelników nie tylko genialnym przypomnieniem przygód ich ulubionego bohatera, ale także doskonałym powodem do refleksji.

Książeczka podzielona jest na siedem rozdzialików, w których znajdują się ułożone tematycznie mądrości. Z pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie, a niewielki format lektury sprawi, że będziemy mogli ją zabrać ze sobą dosłownie...

MASH | 2016-11-01
dhuode | 2015-05-07