Pasja życia

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
6,51 (386 ocen i 39 opinii) Zobacz oceny
10
12
9
25
8
56
7
118
6
95
5
38
4
13
3
24
2
4
1
1
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-7298-933-8
liczba stron
512
język
polski
dodała
Alistair

Reporter i eksplorator zamieszkały na stałe we Włoszech, od ponad 30 lat przemierza peryferie świata. Członek londyńskiego Royal Geographical Society i wielu innych towarzystw geograficznych. Zanim został dziennikarzem Jacek Pałkiewicz zarabiał na życie jako oficer na statkach bandery panamskiej, pracował w kopalni złota w Ghanie na głębokości 1600 m, poszukiwał diamentów w Sierra Leone,...

Reporter i eksplorator zamieszkały na stałe we Włoszech, od ponad 30 lat przemierza peryferie świata. Członek londyńskiego Royal Geographical Society i wielu innych towarzystw geograficznych. Zanim został dziennikarzem Jacek Pałkiewicz zarabiał na życie jako oficer na statkach bandery panamskiej, pracował w kopalni złota w Ghanie na głębokości 1600 m, poszukiwał diamentów w Sierra Leone, pływał jako kapitan na wielkich jachtach.

W 1975 r. przepłynął samotnie Atlantyk na 5 metrowej łodzi ratunkowej: 44 dni bez radia i sekstantu. Twórca survivalu, założona przez niego w 1983 r. we Włoszech szkoła przetrwania stała się wzorem do naśladowania w wielu krajach. Współpracował z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów w programie survivalovym. Uczy elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach geograficznych.

Kierował wieloma ambitnymi wyprawami międzynarodowymi pod wszystkich szerokościami geograficznymi świata w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Najczęściej podróżował w stylu dziewiętnastowiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami. Poznał największe dżungle naszej planety i należy do ostatniej już chyba generacji eksploratorów pustyń. Zna bardo dobrze Indochiny i Syberię.

W 1996 r. jego naukowa ekspedycja zlokalizowała kontrowersyjne dotąd źródło Amazonki, rozwiewając tym samym enigmatyczność narodzin największej rzeki świata. Za to odkrycie w czerwcu 2003 r. został uhonorowany w Rzymie odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. Autor kilkunastu książek i filmów dokumentalnych, publikuje swoje reportaże na łamach licznych magazynów europejskich.

 

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (748)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2700
Koronczarka | 2012-03-25
Przeczytana: 25 marca 2012

Ach, gdzież on nie był... Pustynie, dżungle, bieguny zimna i gorąca, szkolenie kosmonautów, rwące rzeki, oceany, niebotyczne góry. Eksplorator to nie tylko podróżnik - szuka białych plam na naszym globie. To on odkrył źródła Amazonki. Odbył podróże, w których bez przerwy sprawdzał samego siebie. Tam nigdy nie dotrę - chyba, że z książkami Jacka Pałkiewicza. Największe podziękowania mu za to.

książek: 253
Versinn | 2014-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Ta książka jest pomnikiem kultu jednostki Jacka Pałkiewicza. Jest w niej dużo przechwałek, chełpliwości. Styl, którym pisze autor jest bardzo trudny, ma taki "encyklopedyczny" charakter, coś na kształt: "Jedziemy z punktu A do punktu B. W punkcie B jest jeszcze bardziej gorąco niż w punkcie A, ale w B zostajemy poczęstowani strawą przez lokalną ludność".
Niestety, nie jest to moja bajka, ta książka zupełnie do mnie nie trafia.

książek: 979
aali | 2018-06-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 czerwca 2018

"Życie daje każdemu tyle, ile sam ma odwagę sobie wziąć" napisał kiedyś Jacek Pałkiewicz, jeden z najsłynniejszych polskich reporterów i eksploratorów. Patrząc na jego pełne przygód i dalekich wypraw życie, które wyłania się z reportaży zgromadzonych w "Pasji życia" odnosi się wrażenie, że autor przemierzając od ponad trzydziestu lat peryferie świata, w poszukiwaniu terra incognita na mapie świata, czerpie z życia pełnymi garściami. W swojej książce nie tylko opowiada o swojej pasji, jaką są podróże, skutecznie zaraża miłością do świata, dając nam do zrozumienia, że cały świat stoi przed człowiekiem otworem.

"Pasja życia" to zbiór reportaży, w których Jacek Pałkiewicz zabiera czytelnika w podróż dookoła świata. Przez wzburzony ocean na pokładzie szalupy ratunkowej przemierzamy Atlantyk, odwiedzamy kopalnie diamentów w Namibii, przemierzamy wilgotne i gęste dżungle, palące słońcem pustynie, zachwycające Indochiny, nieskażone niczym, dziewicze tereny Syberii, zmierzamy w...

książek: 0
| 2011-08-19
Na półkach: Przeczytane

Niby wartościowa pozycja. Książki pana Pałkiewicza zawierają interesujące pokłady wiadomości, informacji, ciekawostek; jednakże język/styl autora/forma literacka jest taka, jak to zazwyczaj u niego. Trudna w odbiorze i mnie osobiście odpychająca. Mam wrażenie jakby mówił do mnie nauczyciel w mundurze oficera/asa wywiadu wojskowego z pałeczką/wskaźnikiem w dłoni, z orderem złotym na piersi; a ja za to, przez to cofam się do piątej klasy podstawówki. Najdalej szóstej. Prawda jest taka, że pan Pałkiewicz mądrze rozwinął zamiłowanie/karierę podróżnika, ale głupio zrobił, że wziął się za pisanie książek. Nic; tylko pan Pałkiewicz za komuny siedział w jakimś betonowym, zakutym sztabie (prawdopodobnie wywiadu wojskowego, jak dla mnie). Język do mnie nie tylko nie trafia, jest momentami męczący, niszczący odbiór całej książki.

książek: 159
Kuterek | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Czysta przyjemność. Owszem autor wpada w samozachwyt, ale bądźmy szczerzy - ma do tego absolutne prawo. Jestem pod wrażeniem tego jak intensywne może być jedno ludzkie życie. Wspaniała pasja i zacięcie. No i genialnie mi się ją czytało w krótkich 15-20 minutowych wolnych chwilach :)

książek: 390

Tak nie mylicie się, jeszcze dziś żyją prawdziwi odkrywcy, niestety już chyba ostatnie pokolenie. Takim człowiekiem jest właśnie Jacek Pałkiewicz, który od ponad 30 lat przemierza peryferie świata. A ta książka jest streszczeniem większości jego podróży i nie tylko ich.

Pana Jacka miałem przyjemność poznać osobiście na Targach Książki w Warszawie. I po krótkiej rozmowie z nim stwierdzam, że ci co tak złe o nim piszą nie maja kompletnie racji, gdyż pan Jacek jest bardzo sympatycznym człowiekiem i do tego potrafiącym podnieść człowieka na duchu i jeszcze bardziej zachęcić do spełniania swoich marzeń podróżowania po świecie. Po tym spotkaniu ze swoim idolem stwierdzam że nie zawiodłem się ani wcale poznając go.

Pewnie uznacie że przesadzam z określeniem "odkrywca" powiecie że na ziemi już wszystko jest odkryte: źródło Nilu , wodospad Niagara lub plemiona kanibali. Ale właśnie przez jedno ze swoich odkryć Pana Jacka można zaliczyć do wąskiego grona odkrywców takich jak: James Cook,...

książek: 660
Yae | 2014-01-08
Na półkach: Przeczytane, Podróże
Przeczytana: 08 stycznia 2014

O ile imponują mi podróże odbyte przez pana Pałkiewicza, jego samodyscyplina i dążenie do wytyczonego celu, nie mogę zrozumieć w jaki sposób, po odwiedzeniu tylu miejsc i zdobyciu tylu doświadczeń, można napisać książkę tak pozbawioną jakichkolwiek emocji. Autor opisywany jest jako osoba surowa, raczej oschła i znajduje to odzwierciedlenie w tej pozycji, a konkretnie w języku jakim jest ona pisana. Czy to dobrze? Co kto lubi - ja w książkach podróżniczych szukam raczej swego rodzaju inspiracji i pobudzenia moich małych 'receptorków wyobraźni'. Tutaj niestety mocno się zawiodłam, ponieważ zostały one muśnięte zaledwie dwa razy. Nie czytałam z zapartym tchem... co więcej, nie mam nawet chyba ochoty aby poznać pana Pałkiewicza osobiście, bo najzwyczajniej wydaje mi się przerażający.

książek: 11
evelinkal | 2015-12-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: listopad 2015

Jacek Pałkiewicz, podróżnik i reporter, członek towarzystwa geograficznego. Książka "Pasja życia" to zbiór relacji z wypraw z całego świata. Wraz z autorem przemierzamy piaski Sahary, odwiedzamy miejsca niebezpieczne, jak Somalię, docieramy do miejsc zapomnianych przez turystów, wspinamy się na himalajskie szczyty. A to wszystko wzbogacone pięknymi zdjęciami.

Lubie książki podróżnicze, wydawało mi się, że od tej nie będę mogła się oderwać. Niestety, zawiodłam się, męczyłam ją bardzo długo. Styl pana Pałkiewicza jest okropny i suchy. Zamiast fascynujących przygód mamy suche daty i fakty, jakby czytało się podręcznik geografii czy encyklopedię. Sięgając po książkę podróżniczą chcę poczytać o przygodach i doświadczeniach (np jak wygląda przejście przez dżunglę czy pustynię), fakty znajdę sobie w Wikipedii.
Męczący, ciężki styl pisania sprawia, że nie da się tej książki chłonąć, tak jak chłonęłam książki Cejrowskiego (mimo że Cejrowskiego nie trawię, rewelacyjnie opisuje swoje...

książek: 589
Maciej Markisz | 2013-12-08
Na półkach: Przeczytane

(Opinia ze starego, obumarłego konta:)
Niby wartościowa pozycja... Ale... niestety mam duże zastrzeżenia...
Książki pana Pałkiewicza zawierają interesujące pokłady wiadomości, informacji, ciekawostek... jednakże język/styl autora/forma literacka jest taka, jak to zazwyczaj u niego; trudna w odbiorze i mnie osobiście odpychająca.
Mam wrażenie jakby mówił do mnie nauczyciel w mundurze oficera/asa wywiadu wojskowego z pałeczką/wskaźnikiem w dłoni, z orderem złotym na piersi; a ja za to, przez to cofam się do piątej klasy podstawówki. Najdalej szóstej.
Prawda jest taka, że pan Pałkiewicz mądrze rozwinął zamiłowanie/karierę podróżnika, ale głupio zrobił, że wziął się za pisanie książek. Nic, tylko pan Pałkiewicz za komuny siedział w jakimś betonowym, zakutym sztabie (prawdopodobnie wywiadu wojskowego).
Język tej książki do mnie nie tylko zupełnie nie trafia, jest momentami męczący, niszczący odbiór całej pozycji. Trochę szkoda...

Książka zasługuje w moim mniemaniu...

książek: 192
panna_uriana | 2017-08-08
Na półkach: Przeczytane

Książki Jacka Pałkiewicza nie należą do tych, których strony się wręcz pożera, a lektura zalicza się do łatwych i przyjemnych. Jego styl nie jest lekki, a skłonność do rozdrabniania się czasami przytłacza. Jednak takiego doświadczenia podróżniczego, motywacji, siły charakteru czy po prostu „jaj” można mu pozazdrościć. „Pasję życia” uważam za najlepszą książkę Pałkiewicza (a czytałam ich pięć). To podróż po naprawdę całym świecie (są nawet Himalaje), złożona z opisów fascynujących przygód i faktów dotyczących odwiedzanych miejsc. Książkę wypożyczyłam z biblioteki, ale po przeczytaniu stwierdziłam, że muszę ją mieć w swojej biblioteczce. Zdobi ją dedykacja i autograf autora, o który odważyłam się poprosić Pałkiewicza w czasie spotkania promującego Wielkie Jeziora Mazurskie na jeden z siedmiu Cudów Natury.

zobacz kolejne z 738 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd