Pasja życia

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-7298-933-8
Alistair

Reporter i eksplorator zamieszkały na stałe we Włoszech, od ponad 30 lat przemierza peryferie świata. Członek londyńskiego Royal Geographical Society i wielu innych towarzystw geograficznych. Zanim został dziennikarzem Jacek Pałkiewicz zarabiał na życie jako oficer na statkach bandery panamskiej, pracował w kopalni złota w Ghanie na głębokości 1600 m, poszukiwał diamentów w Sierra Leone, pływał jako kapitan na wielkich jachtach.

W 1975 r. przepłynął samotnie Atlantyk na 5 metrowej łodzi ratunkowej: 44 dni bez radia i sekstantu. Twórca survivalu, założona przez niego w 1983 r. we Włoszech szkoła przetrwania stała się wzorem do naśladowania w wielu krajach. Współpracował z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów w programie survivalovym. Uczy elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach geograficznych.

Kierował wieloma ambitnymi wyprawami międzynarodowymi pod wszystkich szerokościami geograficznymi świata w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Najczęściej podróżował w stylu dziewiętnastowiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami. Poznał największe dżungle naszej planety i należy do ostatniej już chyba generacji eksploratorów pustyń. Zna bardo dobrze Indochiny i Syberię.

W 1996 r. jego naukowa ekspedycja zlokalizowała kontrowersyjne dotąd źródło Amazonki, rozwiewając tym samym enigmatyczność narodzin największej rzeki świata. Za to odkrycie w czerwcu 2003 r. został uhonorowany w Rzymie odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. Autor kilkunastu książek i filmów dokumentalnych, publikuje swoje reportaże na łamach licznych magazynów europejskich.

Koronczarka | 2012-03-25
Przeczytana: 25 marca 2012

Ach, gdzież on nie był... Pustynie, dżungle, bieguny zimna i gorąca, szkolenie kosmonautów, rwące rzeki, oceany, niebotyczne góry. Eksplorator to nie tylko podróżnik - szuka białych plam na naszym globie. To on odkrył źródła Amazonki. Odbył podróże, w których bez przerwy sprawdzał samego siebie. Tam nigdy nie dotrę - chyba, że z książkami Jacka Pałkiewicza. Największe podziękowania mu za to.

Versinn | 2014-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Ta książka jest pomnikiem kultu jednostki Jacka Pałkiewicza. Jest w niej dużo przechwałek, chełpliwości. Styl, którym pisze autor jest bardzo trudny, ma taki "encyklopedyczny" charakter, coś na kształt: "Jedziemy z punktu A do punktu B. W punkcie B jest jeszcze bardziej gorąco niż w punkcie A, ale w B zostajemy poczęstowani strawą przez lokalną ludność".
Niestety, nie jest to moja bajka, ta książka zupełnie do mnie nie trafia.

aali | 2018-06-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 czerwca 2018

"Życie daje każdemu tyle, ile sam ma odwagę sobie wziąć" napisał kiedyś Jacek Pałkiewicz, jeden z najsłynniejszych polskich reporterów i eksploratorów. Patrząc na jego pełne przygód i dalekich wypraw życie, które wyłania się z reportaży zgromadzonych w "Pasji życia" odnosi się wrażenie, że autor przemierzając od ponad trzydziestu lat peryferie świata, w poszukiwaniu terra incognita na mapie świata, czerpie z życia pełnymi garściami. W swojej książce nie tylko opowiada o swojej pasji, jaką są podróże, skutecznie zaraża miłością do świata, dając nam do zrozumienia, że cały świat stoi przed człowiekiem otworem.

"Pasja życia" to zbiór reportaży, w których Jacek Pałkiewicz zabiera czytelnika w podróż dookoła świata. Przez wzburzony ocean na pokładzie szalupy ratunkowej przemierzamy Atlantyk, odwiedzamy kopalnie diamentów w Namibii, przemierzamy wilgotne i gęste dżungle, palące słońcem pustynie, zachwycające Indochiny, nieskażone niczym, dziewicze tereny Syberii, zmierzamy w...

| 2011-08-19

Niby wartościowa pozycja. Książki pana Pałkiewicza zawierają interesujące pokłady wiadomości, informacji, ciekawostek; jednakże język/styl autora/forma literacka jest taka, jak to zazwyczaj u niego. Trudna w odbiorze i mnie osobiście odpychająca. Mam wrażenie jakby mówił do mnie nauczyciel w mundurze oficera/asa wywiadu wojskowego z pałeczką/wskaźnikiem w dłoni, z orderem złotym na piersi; a ja za to, przez to cofam się do piątej klasy podstawówki. Najdalej szóstej. Prawda jest taka, że pan Pałkiewicz mądrze rozwinął zamiłowanie/karierę podróżnika, ale głupio zrobił, że wziął się za pisanie książek. Nic; tylko pan Pałkiewicz za komuny siedział w jakimś betonowym, zakutym sztabie (prawdopodobnie wywiadu wojskowego, jak dla mnie). Język do mnie nie tylko nie trafia, jest momentami męczący, niszczący odbiór całej książki.

Kuterek | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Czysta przyjemność. Owszem autor wpada w samozachwyt, ale bądźmy szczerzy - ma do tego absolutne prawo. Jestem pod wrażeniem tego jak intensywne może być jedno ludzkie życie. Wspaniała pasja i zacięcie. No i genialnie mi się ją czytało w krótkich 15-20 minutowych wolnych chwilach :)

Tak nie mylicie się, jeszcze dziś żyją prawdziwi odkrywcy, niestety już chyba ostatnie pokolenie. Takim człowiekiem jest właśnie Jacek Pałkiewicz, który od ponad 30 lat przemierza peryferie świata. A ta książka jest streszczeniem większości jego podróży i nie tylko ich.

Pana Jacka miałem przyjemność poznać osobiście na Targach Książki w Warszawie. I po krótkiej rozmowie z nim stwierdzam, że ci co tak złe o nim piszą nie maja kompletnie racji, gdyż pan Jacek jest bardzo sympatycznym człowiekiem i do tego potrafiącym podnieść człowieka na duchu i jeszcze bardziej zachęcić do spełniania swoich marzeń podróżowania po świecie. Po tym spotkaniu ze swoim idolem stwierdzam że nie zawiodłem się ani wcale poznając go.

Pewnie uznacie że przesadzam z określeniem "odkrywca" powiecie że na ziemi już wszystko jest odkryte: źródło Nilu , wodospad Niagara lub plemiona kanibali. Ale właśnie przez jedno ze swoich odkryć Pana Jacka można zaliczyć do wąskiego grona odkrywców takich jak: James Cook,...

Yae | 2014-01-08
Na półkach: Przeczytane, Podróże
Przeczytana: 08 stycznia 2014

O ile imponują mi podróże odbyte przez pana Pałkiewicza, jego samodyscyplina i dążenie do wytyczonego celu, nie mogę zrozumieć w jaki sposób, po odwiedzeniu tylu miejsc i zdobyciu tylu doświadczeń, można napisać książkę tak pozbawioną jakichkolwiek emocji. Autor opisywany jest jako osoba surowa, raczej oschła i znajduje to odzwierciedlenie w tej pozycji, a konkretnie w języku jakim jest ona pisana. Czy to dobrze? Co kto lubi - ja w książkach podróżniczych szukam raczej swego rodzaju inspiracji i pobudzenia moich małych 'receptorków wyobraźni'. Tutaj niestety mocno się zawiodłam, ponieważ zostały one muśnięte zaledwie dwa razy. Nie czytałam z zapartym tchem... co więcej, nie mam nawet chyba ochoty aby poznać pana Pałkiewicza osobiście, bo najzwyczajniej wydaje mi się przerażający.

Garbaty-Aniol11 | 2018-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2018

Najciekawsze reportaże i felietony polskiego podróżnika i odkrywcy, zebrane w jednym tomie. Jest ok. ale nie potrafi nasycić.

evelinkal | 2015-12-28
Przeczytana: listopad 2015

Jacek Pałkiewicz, podróżnik i reporter, członek towarzystwa geograficznego. Książka "Pasja życia" to zbiór relacji z wypraw z całego świata. Wraz z autorem przemierzamy piaski Sahary, odwiedzamy miejsca niebezpieczne, jak Somalię, docieramy do miejsc zapomnianych przez turystów, wspinamy się na himalajskie szczyty. A to wszystko wzbogacone pięknymi zdjęciami.

Lubie książki podróżnicze, wydawało mi się, że od tej nie będę mogła się oderwać. Niestety, zawiodłam się, męczyłam ją bardzo długo. Styl pana Pałkiewicza jest okropny i suchy. Zamiast fascynujących przygód mamy suche daty i fakty, jakby czytało się podręcznik geografii czy encyklopedię. Sięgając po książkę podróżniczą chcę poczytać o przygodach i doświadczeniach (np jak wygląda przejście przez dżunglę czy pustynię), fakty znajdę sobie w Wikipedii.
Męczący, ciężki styl pisania sprawia, że nie da się tej książki chłonąć, tak jak chłonęłam książki Cejrowskiego (mimo że Cejrowskiego nie trawię, rewelacyjnie opisuje swoje...

Maciej Markisz | 2013-12-08

(Opinia ze starego, obumarłego konta:)
Niby wartościowa pozycja... Ale... niestety mam duże zastrzeżenia...
Książki pana Pałkiewicza zawierają interesujące pokłady wiadomości, informacji, ciekawostek... jednakże język/styl autora/forma literacka jest taka, jak to zazwyczaj u niego; trudna w odbiorze i mnie osobiście odpychająca.
Prawda jest taka, że pan Pałkiewicz mądrze rozwinął zamiłowanie/karierę podróżnika, ale głupio zrobił, że wziął się za pisanie książek. Nic, tylko pan Pałkiewicz za komuny siedział w jakimś betonowym, zakutym sztabie (prawdopodobnie wywiadu wojskowego).
Język tej książki do mnie nie tylko zupełnie nie trafia, jest momentami męczący, niszczący odbiór całej pozycji. Trochę szkoda...

Książka zasługuje w moim mniemaniu...