Chodzi o Papieża. Szpiedzy w Watykanie

978-83-240-0971-8
zamach, hitler, papież
historia
gall21

Chodzi o papieża. (...) Centrum chce wszystkich informacji, jakie mamy o papieżu - powiedział Sołowiew i dodał, że to pilne. Generał Kuricyn był zirytowany. Przecież informacje wysłano już dwa razy. Nie, oni chcą absolutnie wszystko, co mamy. Wszystkie znajomości i kompromitujące szczegóły. Wszystko, co pozwoli się do niego zbliżyć. Fizycznie! Zabronili nam też otwierać dochodzenie w tej...

Generał Kuricyn był zirytowany. Przecież informacje wysłano już dwa razy.
niego zbliżyć. Fizycznie! Zabronili nam też otwierać dochodzenie w tej sprawie. Żadnych śladów. Co zrobimy? (...)
Patrzyli po sobie, doskonale wiedząc, że "fizyczne zbliżenie" może oznaczać tylko jedno - zabójstwo.

Amerykański dziennikarz John O. Koehler dotarł do dokumentów, które pokazują, jak Moskwa zwalczała Jana Pawła II. Ujawnia tekst rozkazu, podpisanego m.in. przez Gorbaczowa i Czernienkę, który poleca "wykorzystać wszystkie dostępne możliwości" przeciwko polskiemu papieżowi. Ta książka rzuca nowe światło na rolę, jaką w funkcjonowaniu Watykanu i życiu Jana Pawła II odegrali szpiedzy komunistycznych państw. Ukazuje również intrygujący obraz relacji pomiędzy Stolicą Apostolską a Kremlem. Gdyby nie świadomość, że Koehler mówi o autentycznych wydarzeniach, książkę "Chodzi o Papieża" można by czytać niczym najlepszą sensacyjną powieść.

urz | 2016-01-14
Przeczytana: 23 lutego 2016