Pierwszy dzień po śmierci

Okładka książki Pierwszy dzień po śmierci João Luís César Neves
Okładka książki Pierwszy dzień po śmierci
João Luís César Neves Wydawnictwo: WAM religia
religia
Crónicas do Céu - O Primeiro Dia
WAM
2005-01-01
2005-01-01
Ewa Łukaszyk
śmierć Anioł Stróż zbawienie wiara nadzieja

Treść książki traktuje o religijnych aspektach Chrześcijaństwa widzianego czy też opowiedzianego po śmierci ,która jest metaforą podróży pociągiem w której uczestniczą poszczególni bohaterowie.
Historie życia poszczególnych dusz są przedstawione ciekawie i nie wszystkie trafiają tam gdzie by chciały.
Powieść odnosi się do takich tematów jak: miłość, wolność, wieczność, prawda, grzech czy "wizje w świetle", inspirowane Biblią ,"boską komedią"-Dantego czy żywotami świętych.
Dałem ocenę 7 na 10 ,a to z powodu ,że momentami fabuła nuży,ale i tak warto po książkę sięgnąć,czas spędzony na lekturze nie uważam za stracony.
Ostatni rozdział podsumowany jest fragmentem z Biblii, oraz dosyć ciekawym wierszem, który chciałbym przytoczyć:
I wsiadłem. W tym momencie na ziemi wydałem ostatnie tchnienie.

Nie trwóż się, nie drżyj
wśród życia dróg,
tu wszystko mija, trwa tylko Bóg.

Cierpliwość przetrwa dni ziemskich znój,
kto Boga posiadł
ma szczęścia zdrój:
Bóg sam wystarcza.

"I tak upłynął wieczór i poranek-dzień pierwszy"(Rdz1,5).

Powieść odnosi się do takich tematów jak: miłość, wolność, wieczność,...

2037

Nie ma gwiazdek. Tego nie da się czytać. Masakra.

Nie ma gwiazdek. Tego nie da się czytać. Masakra.

Poleciała mi ją moja znajoma. Więc szybko pobiegłam kupić. Jestem rozczarowana!!!
Tematyka niby ciekawa czytając stokroć się zastanawiałam, który pociąg ja wybiorę....i na tym koniec.
Męczyła mnie już w połowie ale dotrwałam do końca. Zdecydowanie za dużo fragmentów z biblii.

Nieco uwspółcześniona wersja "Boskiej komedii". Na pewno ciekawa, niebanalna, mądra ale... jak dla mnie, zbyt nachalnie katolicka.

Tę książkę będę polecać naprawdę każdemu. Niezwykła! Bardzo głęboka i bogata w treści, które często umykają nam w szarej codzienności życia. Jeszcze nie spotkałam się z książką, która jednocześnie, będąc przecież fikcją literacką byłaby tak zgodna z nauką Kościoła, że czytelnik faktycznie zaczyna zastanawiać się i pytać samego siebie, co się z nim stanie po śmierci. W tej powieści wszystko układa się w logiczną całość i każdy zabieg i sytuacja opisywane przez autora naprawdę wydają się być bardzo prawdopodobne.
Warto poświęcić czas na tę lekturę. Pochłonęłam ją bardzo szybko i zostanie ze mną. Jednocześnie chciałabym, aby jak najwięcej osób poznało tę książkę.
Z całego serca polecam!

Wielu z nas zastanawia, się jak wygląda, podróż w inny świat i co tam właściwie się znajduje, gdy tam dotrzemy. Autor książki wykreował bohatera, który pełni rolę narratora, obserwatora, zadaje pytania, próbuje odnaleźć się, ale łatwo nie jest, kiedy praktycznie nie było się w takim nieznanym miejscu.

Ludzie są zupełnie inni, pełni tajemnic, nie zwracają uwagi na nic. Uwagę zwróciłam szczególną na treść i co z niej wynika – podróż do innego życia ponoć ciekawszego, które ma nastąpić po śmierci, czy ono ma sens?

Wszystkie 20 rozdziałów książki są przedstawione w sposób interesujący, ponieważ możemy tutaj odnaleźć odpowiedzi na pytania na tematykę na, którą zazwyczaj się nie rozmawia- śmierć, a właściwie co znajduje się po drugiej stronie życia po śmierci.

Pierwszy rozdział stał się dla mnie cenną wskazówką, jak można poprawić swoje życie praktycznie, w ciągu 5 minut zrozumienie historii o młodym człowieku, który dla własnego dobra i poczucia spełnienia rezygnuje z własnych marzeń i zmienia swoje dotychczasowe życie.

Każdy z czytelników ma swoje Niebo czy Piekło na ziemi.

Istnieje możliwość wyboru właściwej drogi do lepszego życia. Gdy poznamy bohatera, który dzięki temu, że chce dokonać zmian, czuje się sam i my też jesteśmy tacy na co dzień.

Książka zawiera 20 rozdziałów, 146 przypisów, 344 stron, twardą oprawę koloru jasnoniebieskiego, w tle mamy bohatera z walizką, następnie rama, a w niej zegar, który odmierza cenny jego czas. Wydana została przez Wydawnictwo Wam.

Zachęcam do przeczytania czytelnikowi tej książki, ponieważ:

Czytelnik pozna, najcenniejsze wartości życia w postawach ludzkich
czytelnik zrozumie, sens życia w świecie materialnym
czytelnik ujrzy, światło nadziei na lepsze jutro
czytelnik zapozna się ze słowami pochodzącymi od Pana Boga zawartymi w Piśmie Św.

Ludzie są zupełnie inni, pełni tajemnic, nie zwracają uwagi na nic....

Książka zaintrygowała mnie tytułem, natomiast spodziewałam się treści bardziej filozoficznej. Powieść opisuje co dzieję się po śmierci, opis widziany jest oczami mężczyzny. Treść zawiera dużo cytatów z Biblii i jest widziana oczami osoób wierzacych. Mnie ona nie zaintrygowała.

Piękna i poruszająca książka dotykająca najważniejszych kwestii ludzkiego życia, wyboru dobra, wyboru Boga.Temat śmierci własnej - w dzisiejszych czasach mało popularny - jest tutaj rozwinięty na podstawie dokumentów Kościoła, objawień i rozważań świętych, a przede wszystkim Pisma Świętego. Powstaje z nich wszystkich obraz miejsca, w którym wszyscy znajdziemy się w odpowiednim czasie. Głęboki przekaz skłania do zastanowienia się nad swoim życiem i wartościami, które się wyznaje. Polecam wszystkim, nie tylko tym zdecydowanym, ale i szukającym drogi.

Rzadko zdarza się, aby współczesny człowiek, a jeszcze do tego „w kwiecie wieku” myślał o śmierci.
Utarło się, że emeryci, babcie czy dziadkowie, którzy cierpią na nadmiar czasu rozmyślają o śmierci.
Jednak teraz śmierć zaskakuje coraz to młodszych ludzi, „jak nas nie dopadnie zawał, to wylew lub rak nas zabije”.
W mediach ciągle nas straszą groźnymi chorobami, na które nie ma lekarstwa.
Żyjemy w ciągłym stresie i biegu, nie wiedząc co nas czeka.

Proponuję Państwu ciekawą książkę, można by rzec intrygującą historię o tym, co czeka człowieka po śmierci.
Poeta wyobraził sobie, że po swojej śmierci znalazł się w płaszczu i z teczką w windzie, która (miał takie wrażenie),że jedzie do góry, a z naprzeciwka napotkał światło.
To jest trochę tak, jak ludzie przeżywają swoją śmierć kliniczną, z której później wracają do życia na ziemi.
Teczka, którą autor trzyma w ręku symbolizuje całe jego życie, dobre i złe uczynki, ale autor pisze, że w teczce swojej ma tylko swoje ulubione książki.
Spotyka obok siebie wielu ciekawych ludzi, którzy umarli tak jak on: starsi, młodsi, dzieci i starcy, nawet Chińczycy czy Muzułmanie.
W sumie około 25 osób, które wraz z autorem czekają na stacji kolejowej, aby wsiąść do odpowiedniego pociągu.
Podobnie jak każdy z nas, także i autor oraz ludzie z nim przebywający mają swojego Anioła Stróża, który za życia chroni nas, a po śmierci za nami oręduje.
Autor poznaje historie i tragedie ludzi z nim przebywających np. chłopak, który zerwał kontakt z rodzicami, kiedy był nastolatkiem, uderzył matkę i nie pokazał się w domu nigdy więcej, nawet wtedy, gdy oboje rodzice byli chorzy i potrzebowali pomocy. Z rodzeństwem też zerwał kontakty, swoje kobiety po prostu wykorzystywał, przyjaciół oszukiwał, miał tylko rówieśników, gdzie jeden z nich pewnego razu go zabił i tak samotny chłopiec nie miał nikogo, kto mógłby powiedzieć o nim, że za życia był dobrym człowiekiem. Aż tu nagle odezwał się jego Anioł Stróż i powiedział, że jest jedna osoba, która mówiła o tobie, że jesteś dobrym chłopcem. To twoja babcia, która zmarła w przekonaniu, że jesteś dobrym człowiekiem. Wtedy chłopiec się rozpłakał i powiedział, że babcia nigdy nie spisała go na straty, zawsze odwiedzała go w więzieniu, ale nigdy jej za to nie podziękował. Wtedy Anioł powiedział, że Bóg patrzy na ciebie oczami twojej babci – On umie dostrzec w tobie dobro, którego ty sam nie widzisz.

W książce oprócz Anioła autor opisuje także przerażające demony, które dręczą pokusami i wątpliwościami bohatera i jego współtowarzyszy.
Autor w swojej powieści posługuje się cytatami z Pisma Św. i przypowieściami, które interpretuje.
Na końcu książki ukazane jest Zmartwychwstanie, gdzie jest wielki ogrom dusz, tuż obok ciała Jezusa, zdjętego z krzyża.
Myślę, że autor opisuje tu sąd ostateczny, czyściec, niebo i piekło i pociąg, na którym było umieszczone zdanie: ”Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie.”
Autor wsiada do pociągu i w tym momencie na ziemi wydaje ostatnie tchnienie.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

W mediach ciągle nas straszą groźnymi chorobami, na które...

Cóż powiedzieć...dobra książka... i tyle. W bardzo ciekawy sposób przedstawia początek wiecznej drogi. Z licznymi cytatami z Pisma świętego i dzieł teologicznych głównie św. Tomasza z Akwinu, a wszystko jest przedstawiony w formie prostej, inteligentnej, ciekawej.

Dająca do myślenia. Już w trakcie lektury trzeba się zastanowić nad swoim życiem, a potem w pamięci pozostaje wiele fragmentów, które kierują na lepsze tory.

• 2017
  • Chętnie przeczytam jeszcze raz