Dekadencja

Wydawnictwo: Dextra
83-915648-2-7
kultura, polityka, cywilizacja, prawica
Łukasz Kuć

"Od pewnego czasu mam wrażenie że świat się rozpada. Gdzieś znikają wszystkie tradycyjne wartości - wartości nam wspólne - a ich miejsce zajęło ukochane dziecię d***kratów, czyli "gra interesów grupowych". Przy okazji wyjaśniam młodym komputerowcom, że wykropkowywane przeze mnie litery nie mają nic wspólnego ze słówkiem "demo" używanym w sensie "wersja demonstracyjna". W słowie...

Przy okazji wyjaśniam młodym komputerowcom, że wykropkowywane przeze mnie litery nie mają nic wspólnego ze słówkiem "demo" używanym w sensie "wersja demonstracyjna". W słowie "D***kracja" "demo" pochodzi od greckiego "demos", czyli "lud" - a ja pomysł, by rządził Lud, uważam za nieprzyzwoity. Stąd te kropki.
W dziedzinie polityki świat podzielił się na dwa obozy - już nie Lewicy i Prawicy; (Prawica jest zmiażdżona, co widać nie tyle po wynikach wyborów w Polsce, ale po hasłach głoszonych przez Prawicę na Zachodzie: nawet pani Małgorzata Thatcherowa nie odważyła się zaatakować sacrosanctum Lewicy, czyli przymusu ubezpieczeń i socjalistycznej służby zdrowia!) lecz Goga i Magoga, Jasnogród i Ciemnogród - i coraz bardziej zmierza do rewolucji, która zmiecie ze stołków większość tych "jaśnie oświeconych..."
[Tekst z okładki książki]

mts | 2013-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Książka jest zbiorem krótkich felietonów Korwina - zabierając się do lektury nie miałem wielkich oczekiwań, raczej myślałem, że będzie to typowe wydanie paru opublikowanych już felietonów, aby zarobić trochę pieniędzy. "Dekadencja" nie jest jednak taka zła, wiele felietonów jest ciekawych i niosących ponadczasową treść, choć jest też wiele takich, które poruszają tematykę bieżącą (kilkanaście lat temu) i dziś już niewiele wnoszą. Owszem, są też momenty, gdy Korwin powtarza to, co wie każdy czytelnik jego publicystyki, ale warto docenić to, że w zbiorze są też teksty na dużo wyższym poziomie niż dzisiejsza "pisanina" Korwina, czyli mielenie tego samego, byle wypełnić wierszówkę. Generalnie czyta się dobrze, ale nie jest to nic wielkiego.

Davicci | 2016-07-07
Ptasiek | 2015-11-16