Homoseksualizm grecki

Wydawnictwo: Homini
Greek Homosexuality
83-89598-25-6
historia

Homoseksualizm grecki to kompletna naukowa monografia zjawiska społecznego stanowiącego ważny, a często lekceważony lub wstydliwie pomijany element kultury antycznej. Analiza znaczenia, rzeczywistej postaci oraz sposobu funkcjonowania homoseksualizmu i pederastii w greckiej polis została przeprowadzona w oparciu o wszelkie dostępne świadectwa — malarstwo wazowe, poezję archaiczną i klasyczną, dialogi Platona, mowy sądowe czy komedie Arystofanesa. Ogląd szerokiego kontekstu kulturowego pozwala na przedstawienie wszystkich możliwych odcieni zjawiska — od subtelnych rozróżnień emocji i postaw po aspekt czysto fizyczny; od wizji miłości wyidealizowanej, poprzez model związku homoseksualnego jako konwencjonalnej w gruncie rzeczy relacji zapewniającej obu stronom określone korzyści, aż do zachowań mających charakter prostytucji.

Na plus na pewno należy policzyć wnikliwość i skrupulatność autora przy omówieniu dostępnych źródeł i jasno przedstawione wnioski. To, że bardzo suchy styl może męczyć, to niewątpliwie prawda, ale jak na opracowanie naukowe i tak nie jest źle. Przy okazji książka o tyle warta uwagi, że chyba jako jedyna na polskim rynku tak dokładnie obala wszystkie mity o greckim homoseksualizmie.

Zaryk | 2011-07-23

Dobra pozycja, jednak bardziej naukowa niż popularna. Nie dla każdego.

Patula | 2010-06-25
Na półkach: Biblioteczka, PZ., Przeczytane

Bardzo interesująca pozycja, polecam, mimo że początkowo nie łatwo się czyta jako ze jest stricte naukowa, jednak kilka - kilkanaście stron wystarczy żeby wpasować się w rytm lektury.

Hekate | 2016-02-10
Na półkach: Historia, Przeczytane