Legendy króla Asioki

Wydawnictwo: Indo-Polish Cultural Commitee
Indie, Asioka
kashka

Imię Asioki znane jest w historii nie dlatego, że był dzielnym i walecznym królem, ani też dlatego, że rozszerzył granice swego panowania na prawie cały subkontynent indyjski. Najkrwawszą wojnę stoczył z sąsiednim królestwem Kalinga (Orissa). Ponad sto tysięcy wrogów zostało zabitych, setki tysięcy rannych, ponad sto pięćdziesiąt tysięcy ludzi objęto deportacją w wyniku tej okrutnej wojny. Podobno wtedy Asioka poczuł lęk przed własnym okrucieństwem. Czytamy o tym w jednym z licznych naskalnych edyktów, którymi wypełnił swój kraj. Jest to wzruszające i dramatyczne wyznanie, jakiego nigdy dotąd nie złożył żaden władca w dziejach świata. Wielki ten władca w siódmym roku swego panowania stał się świeckim wyznawca Buddy – upasaką i uczynił bardzo wiele dla rozpowszechnienia buddyzmu w Azji. Wysyłał misjonarzy do krajów położonych we wszystkich stronach świata, aby głosili tam naukę Mądrości i Miłosierdzia. Dla nas ważnym pozostanie pewność, że Asioka był władcą nieprzeciętnym, charyzmatycznym duchowym przywódcą, który zmienił oblicze wielkiej części świata, oraz na koniec, władcą, który nie wahał się publicznie wyznać swe błędy i publicznie złożyć chęć ich naprawienia.

kashka | 2010-06-04
LaPetitePrincesse | 2016-02-27