Wizerunek ciała. Portret Polek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
83-7395-117-2
anoreksja, wizerunek, ciało, Polki

Celem autorów tej monografii jest wprowadzenie do problematyki wizerunku ciała w perspektywie psychologicznej. Czytelnik znajdzie w książce krytyczne omówienia teorii psychologicznych wykorzystywanych do wyjaśniania genezy wizerunku ciała, jego funkcjonowania oraz wpływu wizerunku ciała na zachowanie (ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń odżywiania). Dokonaliśmy także, jak sądzimy, po raz pierwszy w polskiej literaturze, przeglądu technik pomiarowych i diagnostycznych wykorzystywanych w badaniach nad wizerunkiem ciała. Ponadto w książce tej Czytelnik znajdzie opisy oryginalnych badań empirycznych zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce. Celem tych badań była wielowymiarowa analiza wizerunku ciała w grupach kobiet szczególnie narażonych na wystąpienie zaburzeń w obrębie wizerunku ciała - kobiet otyłych, kobiet ciężarnych czy sportsmenek. W jednym z rozdziałów opisane zostały unikalne badania przeprowadzone z udziałem kobiet cierpiących na anoreksję. Książka adresowana jest do osób zainteresowanych problematyką wizerunku ciała oraz zajmujących się nią profesjonalnie: psychologów, pedagogów, lekarzy, dietetyków.

arete | 2012-07-16
Na półkach: Przeczytane, Studia