Janusz Żurakowski. Legenda przestworzy

Okładka książki Janusz Żurakowski. Legenda przestworzy Bill Zuk
Okładka książki Janusz Żurakowski. Legenda przestworzy
Bill Zuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Janusz Zurakowski, Legend in the Skies
Wydawnictwo Dolnośląskie
2010-06-04
2010-06-04
978-83-245-8928-9
Tomasz Szlagor
Janusz Żurakowski lotnik wojna

Myślę, że 7/10 to sprawiedliwa ocena. Jest trochę... anglosaskiego postrzegania historii Polski, zwłaszcza w okresie przedwojennym i widać braki w wiedzy o losach wszystkich jednostek, w których walczył podczas wojny Żurakowski (prywatnie wkurzało mnie używanie przez autora słowa ksywy "Żura"),ale mimo to jest fajnie. Takie czytadło na plażę.

Biografia Janusza Żurakowskiego, wyszkolonego w Dęblinie lotnika, uczestnika walk powietrznych na zachodzie Europy w dywizjonach brytyjskich i polskich, a po wojnie - pilota doświadczalnego i oblatywacza, najpierw w RAF, później w firmach Gloster i Avro.
Oprócz wspomnień z życia "Zury" mamy również wspaniale opisany rozwój lotnictwa czasu wojny oraz lat powojennych, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju lotnictwa odrzutowego. Przedstawione jest m.in. zaangażowanie bohatera w praktycznych udoskonaleniach samolotów Gloster Meteor czy CF-100 Canuck.
Obszerny rozdział poświęcony jest historii budowy samolotu Avro Arrow, kanadyjskiego myśliwca o układzie delty, w którego rozwój "Zura" był zaangażowany jako nie tylko oblatywacz, ale również autor setek bardzo cennych uwag.
Cały program budowy został skreślony jednego dnia przez premiera rządu Kanady, czternaście tysięcy pracowników Avro poszło na bruk... Mało tego, wszystkie wybudowane samoloty zniszczono, zniszczono również ich dokumentację.
Premier twierdził, że epoka samolotów się skończyła, do obrony kraju przed sowieckimi bombowcami wystarczą rakiety... Było to w 1959 roku. Dwa lata później musieli kupić z USA dużo gorsze od Arrowa samoloty, by powoli zastępować starzejące się CF-100.
Tak to "polytyka" wygrywa z logicznym myśleniem.
W latach 90. w telewizji leciał serial "Na południe", o przygodach oficera Kanadyjskiej Konnej w amerykańskim mieście. Ów policjant miał psa. Imieniem Diefenbaker. Dziwnym trafem tak samo zwał się ów premier Kanady. Przypadek? Nie wiem...

Bardzo polecam. Fanom lotnictwa (dużo techniki)

Hm długo zastanawiałem się jaką ocenę wystawić tej książce.Książka biograficzna "Janusz Żurakowski legenda przestworzy" którą napisał Bill Zuk w brew pozorom nie koncentruję się tylko na bohaterze książki legendarnym pilocie Januszu Żurakowskim i na tym moim zdaniem książka wiele traci. Autor w wielu sytuacjach zagłębia się za bardzo w opisy struktur firm dla których pracował Pan Janusz Żurakowski zupełnie mam wrażenie zapominając kto jest głównym bohaterem.
Poza tym książkę tą polecam każdemu! Losy bohatera książki "Zury" jak nazywali go koledzy, weterana drugiej wojny światowej oraz pilota doświadczalnego prototypów samolotów czytałem z wypiekami na twarzy :)
Jeszcze raz gorąco polecam !

Janusz Żurakowski, jeden z legendarnych polskich pilotów. Mimo że nie osiągnął tytułu asa lotnictw( 5 zwycięstw w powietrzu),to ze względu na niebywałe umiejętności pilotażu przeszedł do historii polskiego i kanadyjskiego lotnictwa.
Biografia napisana przez Billa Zuka koncentruje się głównie na pracy Janusza Żurakowskiego w charakterze pilota - oblatywacza w zakładach Glostera, a później w zakładach Avro Canada. W mniejszym stopniu opisana została droga do Anglii i służba w polskich dywizjonach w trakcie wojny. Nie jest to wielkim minusem szczególnie dla osób które wcześniej czytały wspomnienie lub biografie innych polskich pilotów (Arcta, Urbanowicz lub Skalskiego). Autor najwięcej miejsca poświęcił historii samolotu Avro Arrow. Dzięki temu możemy bliżej poznać tą mało znaną konstrukcję oraz udział Zury w pracach nad tą maszyną.
Jedyna wadą książki są błędy odnoście taktyki walki dywizjonów brytyjskich w trakcie wojny oraz drobne literówki w oznaczeniach numerowych samolotów. Autor starał się zbyt pobieżnie opisać tą tematykę przez co popełnił kilka błędów (szczególnie w chronologii przyjmowania rozwiązań taktycznych).
Mimo drobnych błędów książka warta uwagi.

Super ksiazka polecam wszystkim !! :)

Super ksiazka polecam wszystkim !! :)

• Lotnictwo
  • II wojna światowa