Janusz Żurakowski. Legenda przestworzy

Janusz Zurakowski, Legend in the Skies
978-83-245-8928-9
Janusz Żurakowski, lotnik, wojna
Pistacia

Współpracownicy mówili o nim: najlepszy pilot doświadczalny na świecie. Janusz Żurakowski to zasłużony lotnik bojowy czasów II wojny światowej i wybitny pilot akrobacyjny. Opracowana przez niego figura Zurabatic Cartwhee do dnia dzisiejszego pozostaje jedną z najbardziej karkołomnych ewolucji powietrznych. W swojej karierze pilotował ponad sześćdziesiąt typów samolotów, w tym myśliwce...

Współpracownicy mówili o nim: najlepszy pilot doświadczalny na świecie.
Janusz Żurakowski to zasłużony lotnik bojowy czasów II wojny światowej i wybitny pilot akrobacyjny. Opracowana przez niego figura Zurabatic Cartwhee do dnia dzisiejszego pozostaje jedną z najbardziej karkołomnych ewolucji powietrznych. W swojej karierze pilotował ponad sześćdziesiąt typów samolotów, w tym myśliwce Supermarine Spitfire i Gloster Meteor. Jednak w świadomości wielu pokoleń zapisał się głównie jako pilot oblatywacz legendarnego Avro Arrow.
Biografia Janusza Żurakowskiego – efekt wieloletniej pracy Billa Zuka – opowiada historię niezwykłego człowieka żyjącego w niezwykłych i trudnych czasach. W trakcie pisania autor współpracował z tytułowym bohaterem, dzięki czemu książka ta jest nie tylko dokumentem historycznym, ale także osobistym świadectwem wielkiego lotnika.

[opis wydawcy]

Wluczykij | 2014-09-08
Przeczytana: wrzesień 2014

Hm długo zastanawiałem się jaką ocenę wystawić tej książce.Książka biograficzna "Janusz Żurakowski legenda przestworzy" którą napisał Bill Zuk w brew pozorom nie koncentruję się tylko na bohaterze książki legendarnym pilocie Januszu Żurakowskim i na tym moim zdaniem książka wiele traci. Autor w wielu sytuacjach zagłębia się za bardzo w opisy struktur firm dla których pracował Pan Janusz Żurakowski zupełnie mam wrażenie zapominając kto jest głównym bohaterem.
Poza tym książkę tą polecam każdemu! Losy bohatera książki "Zury" jak nazywali go koledzy, weterana drugiej wojny światowej oraz pilota doświadczalnego prototypów samolotów czytałem z wypiekami na twarzy :)
Jeszcze raz gorąco polecam !

Maciek1988 | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Janusz Żurakowski, jeden z legendarnych polskich pilotów. Mimo że nie osiągnął tytułu asa lotnictw( 5 zwycięstw w powietrzu), to ze względu na niebywałe umiejętności pilotażu przeszedł do historii polskiego i kanadyjskiego lotnictwa.
Biografia napisana przez Billa Zuka koncentruje się głównie na pracy Janusza Żurakowskiego w charakterze pilota - oblatywacza w zakładach Glostera, a później w zakładach Avro Canada. W mniejszym stopniu opisana została droga do Anglii i służba w polskich dywizjonach w trakcie wojny. Nie jest to wielkim minusem szczególnie dla osób które wcześniej czytały wspomnienie lub biografie innych polskich pilotów (Arcta, Urbanowicz lub Skalskiego). Autor najwięcej miejsca poświęcił historii samolotu Avro Arrow. Dzięki temu możemy bliżej poznać tą mało znaną konstrukcję oraz udział Zury w pracach nad tą maszyną.
Jedyna wadą książki są błędy odnoście taktyki walki dywizjonów brytyjskich w trakcie wojny oraz drobne literówki w oznaczeniach numerowych samolotów....

Dewsonx | 2013-03-24
Przeczytana: 04 stycznia 2013

Super ksiazka polecam wszystkim !! :)

grochu | 2016-07-18
Przeczytana: 2015 rok