Droga do Bugulmy

Tłumaczenie: Leszek Engelking
Seria: Mała Seria
Wydawnictwo: Czarne
Cesta do Bugulmy

"Droga do Bugulmy" powstała na zamówienie Düsseldorfer Schauspielhaus i stanowi część większego projektu "Nowa Europa. Czekanie na barbarzyńców". Europa opanowana jest przez terroryzm. Bezrobotny praski kat Eman, jego uzależniony od narkotyków syn Jeník i umierający dziadek błąkają się po lodowatej Symberii w poszukiwaniu legendarnego miasta Bugulma, ostatniego ponoć bastionu komunizmu. Karla,...

Europa opanowana jest przez terroryzm. Bezrobotny praski kat Eman, jego uzależniony od narkotyków syn Jeník i umierający dziadek błąkają się po lodowatej Symberii w poszukiwaniu legendarnego miasta Bugulma, ostatniego ponoć bastionu komunizmu. Karla, żona kata, i Lekarka, niemiecka chirurżka kosmetyczna, wpadają w ręce "dzikich" Symbiraków i zostają zmuszone do preparowania zwłok na przybycie Boga. Nadchodzi ocieplenie i pojawia się pogrzebana pod lodem była komendantka stalinowskiego obozu, Jerochimowa. Bugulma dawno została zniszczona przez terrorystów. Czy jest jeszcze nadzieja na ratunek?
"Droga do Bugulmy" to szalona groteska, rozpięta pomiędzy bablowsko - płatonowskimi klimatami a - jak mówi jej autor "prymitywnym, brutalnym kinem video"; pomiędzy epoką komunizmu a czasami po upadku Unii Europejskiej; pomiędzy wczoraj i jutro.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Wyobraźmy sobie sytuację, że Unia Europejska jest jednym wielkim niewypałem, a ludzie zaczynają tęsknić za komunizmem. Niektórzy wręcz za bardzo, w związku z czym podążają do legendarnej Bugulmy - "Ostatniego bastionu komunizmu".
Króciutka książeczka, zawierająca scenariusz albo słuchowiska, albo nawet sztuki teatralnej. Ciekawa jestem, jakby to wyglądało na scenie.
Większa opinia tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/03/24/jachym-topol-droga-do-bugulmy/

Natalia Klecha | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

Książeczka na jeden wieczór.
Troszkę dołująca.
Chciałabym zobaczyć ją jako sztukę na deskach teatru. To mogłoby być ciekawe...

holdenq | 2013-07-26

Topol pisze najbliżej mojego słowiańskiego serca.

Antuan_Duanel | 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015