Nasi przyjaciele z Frolixa 8

Our Friends from Frolix 8
83-7001-664-2
Dick, SF
Kutak

"W dwudziestym stuleciu Ziemia znajduje się pod całkowitą kontrolą nowych, genetycznie zmodyfikowanych ludzi, którzy zwykłych traktują jako podrzędny gatunek, jako że ostatni nie są telepatami i jasnowidzami. "Normalni" nie mają w konkurencji z nadludźmi najmniejszych szans. I oto nagle pojawia sie promyk nadziei - wraz z powrotem Thorsa Provoniego. Provoni ukradł statek kosmiczny i uciekł z...

I oto nagle pojawia sie promyk nadziei - wraz z powrotem Thorsa Provoniego.

Provoni ukradł statek kosmiczny i uciekł z Ziemi, mając nadzieję na znalezienie wśród gwiazd wysoko rozwiniętej cywilizacji. Został uznany za zaginionego. Teraz powrócił z przedstawicielem potężnej obcej rasy, który ma wywalczyć prawa dla ludzi. Ale kim jest ten pozaziemski zbawiciel?" (z notki na okładce)

Mariusz Czekej | 2016-11-21

Jest XX w. W wyniku ewolucji umysłów części ludzkości, ta dzieli się na kasty. Pojawiają się Niezwykli, obdarzeni darem telepatii, Nowi o ogromnie rozwiniętej inteligencji, Starzy oraz Podludzie, sprzeciwiający się władzy. Rozwinięte jednostki przejmują władzę. Podludzie zaś umieszczani są w obozach zagłady. Starzy przechodzą testy na inteligencje, których wysoki wynik może spowodować awans społeczny.
Podobnie jak w innych powieściach Dicka, całość obserwujemy z perspektywy mało znaczącej jednostki. Nick Appleton jako zwykły Stary spełnia swoją rolę w społeczeństwie. Ciężko pracuję, by utrzymać rodzinę. Mimo pewnej świadomości wykorzystywania przez władzę, nie zamierza się buntować. Rozumie gdzie jest jego miejsce. Dopiero kiedy manipulacja przywódców zaczyna dotykać go osobiście, przez sfałszowanie wyników testów jego syna, zaczyna wkręcać się w tajną opozycję. Władze popełniają tutaj typowy błąd. Pozbawiają jednostkę iluzji wolności, co skłania ją do buntu. Popychają stojącego na...

Charm | 2013-07-12
Przeczytana: 29 maja 2013

Nie czytam fantastyki naukowej, jakoś mnie nie pociąga. Zrobiłem jednak kolejny już wyjątek ostatniego czasu i nie było tak źle.
Historia ciekawa, nie męczyłem się, czytając, kilka razy byłem nawet zaskoczony zwrotem akcji, choć czasem też nie podobał mi się obrót spraw - ale nie o to przecież chodzi, by wszystko w książkach układało się po myśli czytelnika.
Miejscami smutna opowieść, której może nie będę pamiętał za dziesięć lat ale za stratę czasu nie uważam...

NikiCoUmieTylkoSpac | 2011-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Typowe dla Dicka: pokazać historyczne wydarzenia z punktu widzenia przeciętnego człowieka, zdeklasować lądowanie przedstawiciela obcej rasy i jego światowych konsekwencji za pomocą drobnej, osobistej historii. To pokazuje co jest naprawdę ważne. Świetnie wykreowani bohaterowie, wyraziści, poczynając od Nicka - głównego bohatera po jego żonę pojawiającą się raptem na paru kartkach. Udana rzecz.

Renegi Grene | 2016-01-23
Na półkach: Dick, Przeczytane

Typowy PKD: sf okazją do przemyśleń nad naturą człowieczeństwa i majstrowaniem przy mózgu, rozważania o miejscu człowieka we wszechświecie i prawdziwości tego wszechświata w duchu gnostycyzmu oraz przerażająca (zwłaszcza ostatnio) swą prawdziwością wizja "ulepszania" człowieka, z lekka zalatującego eugeniką. A, i oczywiście mała, drobniutka, chudziutka i płaska nastoletnia dziewczynka o chłopięcej urodzie, która jest przez swoje życie nieco zepsuta, tworząc dziwaczny konglomerat dziecka i kurtyzany - niemniej (a może właśnie dlatego) główny bohater za nią lata. W zasadzie - brzmi znajomo. Jeśli ktoś lubi Dicka - jestem na tak. Jeśli nie, to raczej sie nie przekona.

Blackey | 2017-03-26
Halistra | 2017-01-25