Działalność Józefa Hieronima Retingera na rzecz integracji europejskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
biznes, finanse

Wiedza na temat postaci Józefa Retingera i jego dokonań jest w Polsce nadal znikoma. W literaturze zachodnioeuropejskiej przedstawiany jest on natomiast jako jeden z pionierów a ojców zjednoczonej Europy. Praca Andrzeja Pieczewskiego przybliża nam proeuropejskie działania Retingera w okresie tworzenia zalążków integracji. Obejmują one inicjatywy polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie oraz liczne przedsięwzięcia Retingera po II wojnie światowej. Wśród nich można wymienić udział w kształtowaniu europejskich instytucji integracyjnych i forów współpracy, również transatlantyckiej.

źródło okładki: zdjęcie autorskie