Oczarowanie

Enchantment
83-7255-758-6
słowiańska fantasy
totfla

Orson Scott Card jeszcze raz otwiera przed nami podwoje swego fantastycznego świata - tym razem jest to świat, w którym wszystko jest inne, niż powinno: śpiącej królewny lepiej nie budzić, chatka na kurzych łapkach wcale nie jest chatką, a czarownice żyją w Nowym Jorku i Kijowie. Jednak zło nadal jest złem, a dobro dobrem, o czym przekonuje się Iwan, syn żydowskiego emigranta ze Związku Radzieckiego i badacz rosyjskiej literatury, który wraca do kraju przodków, żeby zebrać materiały do pracy naukowej. Gdyby podczas tego pobytu nie złożył wizyty swemu wujowi i gdyby podczas tych odwiedzin nie trafił na tajemniczą polanę ze śpiącą piękną dziewczyną, strzeżoną przez potwora z przepaści, nigdy nie przekroczyłby granicy między dwoma - równie bajkowymi, jak się okazuje - światami...

| 2011-07-31
Przeczytana: 16 kwietnia 2011

Wielce ubolewam nad faktem, iż książka nie jest już dostępna w ogólnodostępnej sprzedaży. Zdobycie jej może stanowić nie lada wyzwanie... Być może, jeśli byłoby inaczej, miałaby szansę trafić do szerszego grona czytelników... a warto, bo według mnie "Oczarowanie" jest jedną z najlepszych do tej pory wydanych książek Orsona Scotta Carda. Napisana została niesamowitym, przystępnym językiem, potrafi rozbawić, przenieść nas w iście magiczny, bajkowy świat. Zatraciłam się w niej bez końca czytając ją po raz pierwszy, jednak ten sam stan towarzyszy mi ilekroć zechcę tylko do niej wrócić.
"Oczarowanie" bez wątpienia potrafi oczarować... :)

Magdalena | 2013-08-26
Przeczytana: lipiec 2013

Świetna książka, postacie są bardzo ludzkie dlatego łatwo jest wczuć się w sytuację danego bohatera. Jest sporo odwołań do legend słowiańskich, zwłaszcza tych pochodzących z białej Rusi.
Opis na okładce nie do końca pozwala ocenić o czym jest ta książka, bo śpiąca królewna nie jest TĄ królewną i to nie jest żaden spojler, to jest wiadome od początku. Nie ma żadnych krasnoludków czy smoków, jest za to problem wejścia w inną kulturę niż nasza, problem z dostosowaniem się, no i wątek romantyczny :)

totfla | 2010-06-04
Przeczytana: maj 2009

Uwielbiam Carda, a ta książka, to według mnie, jedna z jego najlepszych. To idealny kąsek dla kogoś, kto nigdy do końca nie wyrósł z baśni... Polecam.

madziaq | 2013-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2013

Ciekawe i zaskakujące podejście do motywów znanych nam z bajek. Współczesny świat z urokami, czarami i wiedźmą wprost ze średniowiecza.
Czy mężczyzna z XX wieku byłby w wiekach średnich bohaterem czy nieudacznikiem? Czy pierwowzorem chatki na kurzych łapkach mógł być dzisiejszy boeing? Czy śpiąca królewna odnalazłaby się w Ameryce?
Bajka przecudowna i bardzo pozytywna. Czyta się z uśmiechem na ustach. Zaskakujący pomysł, trochę nijaka, naciągana, końcówka, ale nie psuje całości.

Lavenda | 2013-05-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Przyjemna, bajkowa, w dużej mierze czerpiąca z rosyjskiego folkloru powieść, która zupełnie zgrabnie łączy współczesność z baśnią. Do tego nie pozbawiona humoru, więc czyta się z przyjemnym uczuciem odprężenia.

Majkel | 2013-10-08
Przeczytana: 08 października 2013

Trzeba otwarcie przyznać, że czyta się tę powieść jak bajkę - im bliżej końca tym bardziej. Mimo to nie da się ukryć, że tą bajkę czyta się bardzo przyjemnie.

Civril aen-Saevherne | 2012-02-18
Przeczytana: 2010 rok

Książka, która sięga do baśni i mitów naszych krewnych ze wschodu. Książka oczarowuje od pierwszej do ostatniej strony

johny8686 | 2010-11-17

taka bajeczka, ale mi się bardzo podobała. Namówiłem swoją dziewczynę żeby ją przeczytała, a ona rzadko czyta a jeszcze fantastykę, ale i jej się bardzo podobała

książek: 1980
Jahty | 2011-10-26
Przeczytana: 26 października 2011

Orson Scott Card znowu mnie zadziwia ! Książka super !

Jadwiga Zając | 2011-01-28

Świetne. Kobiety i mężczyźni według Carda.