Oczarowanie

2001-01-01
2001-01-01
Maciejka Mazan
słowiańska fantasy

Okładka książki Fantastyczne opowieści wigilijne Orson Scott Card, David Gerrold, Joe Haldeman, Janet Kagan, Krzysztof Kochański, Marek Oramus, Łukasz Orbitowski, Robert Reed, Rudy Rucker, Kristine Kathryn Rusch, Mirosława Sędzikowska, Connie Willis
Fantastyczne o... Orson Scott Card, D...
Okładka książki The Hive Orson Scott Card, Aaron Johnston
The Hive Orson Scott Card, A...

Na spotkaniu autorskim zapytałam, czy Card napisze więcej takich historii. Odpowiedział mi, że nie, że napisał ją z myślą o żonie i podobnie jak jego żona, ta książka ma pozostać wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.

Jak dla mnie - książkowy odpowiednik czeskiej bajki "Arabella". Teraźniejszość przenika się z zamierzchłą przeszłością, rzeczywistość miesza się z fikcją. W IX-wiecznej Tainie postacie z bajek i starzy bogowie istnieją naprawdę, podobnie jak czary. Jednak te o dziwo działają także dziś! Pradawna magia różnych kultur może i utraciła na popularności, ale wcale nie na sile. Strzeż się, wredna Babo Jago! Wartka i zaskakująca akcja, doprawiona rosyjską mitologią, szczyptom historii i spora łychą surrealistycznego, a jednocześnie inteligentnego humoru.

chyba jednak nie do końca w stylu Carda. ma to swoje negatywne konsekwencje, bo można wyczuć, że autor nie czuje do końca konwencji, ale i tak czyta się bardzo dobrze.

Uwielbiam takie książki.

Uwielbiam takie książki.

Trzeba otwarcie przyznać, że czyta się tę powieść jak bajkę - im bliżej końca tym bardziej. Mimo to nie da się ukryć, że tą bajkę czyta się bardzo przyjemnie.

Świetna książka, postacie są bardzo ludzkie dlatego łatwo jest wczuć się w sytuację danego bohatera. Jest sporo odwołań do legend słowiańskich, zwłaszcza tych pochodzących z białej Rusi.
Opis na okładce nie do końca pozwala ocenić o czym jest ta książka, bo śpiąca królewna nie jest TĄ królewną i to nie jest żaden spojler, to jest wiadome od początku. Nie ma żadnych krasnoludków czy smoków, jest za to problem wejścia w inną kulturę niż nasza, problem z dostosowaniem się, no i wątek romantyczny :)

Ciekawe i zaskakujące podejście do motywów znanych nam z bajek. Współczesny świat z urokami, czarami i wiedźmą wprost ze średniowiecza.
Czy mężczyzna z XX wieku byłby w wiekach średnich bohaterem czy nieudacznikiem? Czy pierwowzorem chatki na kurzych łapkach mógł być dzisiejszy boeing? Czy śpiąca królewna odnalazłaby się w Ameryce?
Bajka przecudowna i bardzo pozytywna. Czyta się z uśmiechem na ustach. Zaskakujący pomysł, trochę nijaka, naciągana, końcówka, ale nie psuje całości.

Bajka przecudowna i bardzo pozytywna....

Przyjemna, bajkowa, w dużej mierze czerpiąca z rosyjskiego folkloru powieść, która zupełnie zgrabnie łączy współczesność z baśnią. Do tego nie pozbawiona humoru, więc czyta się z przyjemnym uczuciem odprężenia.

Książka, która sięga do baśni i mitów naszych krewnych ze wschodu. Książka oczarowuje od pierwszej do ostatniej strony

Orson Scott Card znowu mnie zadziwia ! Książka super !

Orson Scott Card znowu mnie zadziwia ! Książka super !

• Orson Scott Card

Orson Scott Card Oczarowanie Zobacz więcej