Kryształowy Gryf

Okładka książki Kryształowy Gryf Andre Norton
Okładka książki Kryształowy Gryf
Andre Norton Wydawnictwo: Amber Cykl: High Hallack (tom 6) Seria: Świat Czarownic fantasy, science fiction
High Hallack (tom 6)
Świat Czarownic
The Crystal Gryphon
Amber
1991-01-01
1991-01-01
Elżbieta Krajewska
fantastyka świat czarownic

Moja przygoda z A. Norton zaczęła się właściwie w dzieciństwie, gdy podbierałam tacie książki. Mieliśmy na półce pierwsze trzy tomy Świata Czarownic, o kolejne wybłagałam panie z biblioteki dla dorosłych. Przez następne prawie trzy dekady wiele razy powracałam do serii, raczej nie chronologicznie. Kryształowy Gryf był tomem, który najbardziej zapadł mi w pamięć. Moją kobiecą słabością są oczywiście romanse, więc wątek miłosny mocno mnie przyciągnął. Ale nie tylko. Cały ten misternie skonstruowany, latami dopracowywany świat jest do tej pory dla mnie wyznacznikiem dobrej książki fantasy. Tęsknię za magią i mieczem w literaturze kobiecej. Najbardziej zbliżył się do tego cykl Amy Harmon "The bird and the sword" i na próżno szukam podobnych pozycji na rynku (dobrym duszyczkom znającym takowe będę wdzięczna za info w wiadomości prywatnej). Ale wracając do książki- polecam gorąco!

Od "Roku jednorożca" akcja wszystkich opowieści rozgrywa się mniej więcej w tym samym czasie, czyli najazdu Ogarów Alizonu na High Hallack. Tak było także w "Smoczej srebrnej łusce" i jest i tutaj, jedynie "Lampart" toczył się dwa pokolenia później. W odróżnieniu od "Roku jednorożca", czy "Srebrnej smoczej łuski" tutaj siedzimy w samym środku wojny, można by rzec, że w pewnej mierze "Kryształowy gryf" to relacja z frontu. Przy okazji wychodzi na jaw, że Ogary z Alizonu realizują znaną ze "Świata czarownic" i "Świata czarownic w pułapce" politykę Kolderu, a zatem pojawiają się znowu elementy s-f (futurystyczna broń typu czołgi, łodzie podwodne) oraz specyficzne zombie. Czas akcji pokrywa się z początkiem cyklu, bardzo ładnie zaczyna się zazębiać cała saga, odznacza się to sporą spójnością i logiką świata przedstawionego, co jest dla mnie zawsze najważniejsze przy czytaniu tasiemcowych serii.
Oczywiście główna oś fabuły rozgrywa się wokół młodości i dojrzewania Kerovana herbu Gryf, dziedzica Ulm oraz przybranej mu małżonki Joisan z Inthkrypt. Norton zastosowała tutaj dosyć ryzykowny, ale i całkiem udany manewr, dzieląc akcję dwutorowo (rozdziały naprzemiennie są prowadzone w narracji pierwszoosobowej Joisan i Kerovana). Akcja rozpoczyna się mniej więcej kilka lat przed napaścią, bohaterami są Kerovan i Joisan, poślubieni sobie dziedzice nadmorskich dolin, które pierwsze padają ofiarą agresji. Kerovan ma nieco dziwne stopy, poza tym jest to normalna młodzież, aż się dziwiłem, gdy przez iks stron nie wykazywali żadnych uzdolnień magicznych. Tymczasem co się odwlecze, gdzieś w połowie następuje zwrot z atmosfery wojennej w stronę charakterystycznego dla tego świata pojedynku mocy. Quest jest symboliczny, ogranicza się do przemieszczania z miejsca na miejsce, poza krótkim wypadem Kerovana i jego kumpla magika na Wielkie Pustkowie. Tamże Kerovan znajduje tytułowego kryształowego gryfa i podarowuje go Joisan. Potem się szukają, w końcu znajdują, potem walczą z siłami ciemności, by w końcu idąc za rękę udać się w kierunku wschodzącego słońca.
Fajna powieść, taka klasyczna fantasy z wciągającą i trzymającą w napięciu fabułą, i naprawdę dobrą jak na Norton końcówką. Zobaczymy, jak dalej będzie wyglądał poziom trylogii gryfa.
No i trzeba przyznać, że tak totalnie z czapy wziętej ilustracji okładkowej do treści powieści to dawno nie widziałem. Niestety sporo przeszkadza także karygodne tłumaczenie, szkoda że tego tomu nie tłumaczyła Ewa Witecka od większości powieści cyklu.

Przed tą książką czytałem Senne Manowce, które nie przypadły mi do gustu. Tutaj sprawa ma się zupełnie inaczej - lepszy styl, ciekawsza historia, więcej emocji... po prostu lepiej.
Bohaterowie, których czasem można szczerze znienawidzieć, pozostają w pamięci na długo po przeczytaniu ostatniej strony. Zakończenie wzbudza ciekawość, którą może zaspokoić tylko wyobraźnia.

Okładka dobrana idiotycznie do treści, ale opowieść jak zwykle wspaniała.

Okładka dobrana idiotycznie do treści, ale opowieść jak zwykle wspaniała.

Zapraszam na omówienie podcastowe: http://www.gniazdoswiatow.net/2015/09/19/quest-10-krysztalowy-gryf/

Dobrze, że nie oceniam książki po okładce bo bym jej pewnie nie przeczytała :D

Dobrze, że nie oceniam książki po okładce bo bym jej pewnie nie przeczytała :D

Najpierw zafascynowała mnie okładka. :)

Najpierw zafascynowała mnie okładka. :)

Kolejny tom lubianej przez mnie sagi. Ponownie odczuwałam przyjemność tak jak na początku, czytając Świat Czarownic i Świat Czarownic w pułapce. Czekam na kolejne tomy serii.

Okładka to sciema, książki Norton nie mają w sobie nawet nutki erotyzmu ;)

Okładka to sciema, książki Norton nie mają w sobie nawet nutki erotyzmu ;)

Pozdrawiam

Pozdrawiam