Carmen

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
830512116X
Carmen
Grace

Trzy utwory zawarte w tym tomie (Carmen, Czyśćcowe dusze, Tamango) to prawdziwe arcydzieła nowelistyki. Na pozór chłodne i powściągliwe, ujmują niespotykaną siłą ekspresji stworzonych postaci.

gwiazdka | 2015-01-10
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Trzy nowelki, trzy zupełnie różne historie i niewielka plejada bohaterów bardzo żywych i plastycznie przedstawionych. Piękny język, wciąż aktualna tematyka, mimo, że opowiadania powstały w XIX wieku, zachęcają do sięgnięcia po książeczkę. Do tego dochodzi niezły opis emocji.

Należy wspomnieć też, że dwoje ze wspomnianych bohaterów, Carmen i don Juan, wpisało się w naszą kulturę już chyba na stałe. Może nie oszałamia i porywa, ale na pewno sprawia przyjemność.

Magdalena Wójcicka | 2010-12-15
Na półkach: Domowe zbiory, Przeczytane
Przeczytana: 15 grudnia 2010

Zapewne nie jestem osamotniona w twierdzeniu, że najciekawiej i najwspanialej ukazane są w literaturze (i nie tylko) postaci fatalne, demoniczne, złe.
Carmen - tytułowa bohaterka opowiadania Prospera Merimee jest cyganką, kobietą energetyzującą innych, femme fatale. Sam autor o jej urodzie pisze tak: „Była to piękność oryginalna i dzika, twarz, która zdumiewała w pierwszej chwili, ale której nie można było zapomnieć”.

Historię Carmen i Don Jose poznajemy z relacji mężczyzny, który spotyka ich w czasie swej podróży po Andaluzji. Żywiołowa kobieta sprowadza na złą drogę dobrego Don Jose. Mężczyzna traci dla niej głowę wierząc, że nie jest tylko jej chwilowym kaprysem. Cyganka bawi się mężczyznami, porzuca ich, by po tygodniach powrócić i zachowywać się jakby nic się nie stało. Jest tajemnicą, istotą, której nikt nie potrafi usidlić, zrozumieć.Potrafi także przewidzieć przyszłość i doskonale wie jak skończą się jej perypetie z Don Jose.

Co mnie w niej urzekło? Niesamowita siła i...

Tamanna | 2015-10-29
Przeczytana: 28 października 2015

Przerwałam czytać "Kolombę" Prospera Merimee (z Korsyką w tle), a trafiła w moje ręce jego "Carmen". Zaczęłam ją czytać pod melodie Bizeta. Od razu zanurzając się w krajobrazach Hiszpanii, a właściwie Andaluzji. W opowieści napisanej w pierwszej osobie autor przedstawia nam zaledwie kilka postaci: przewodnika Antonio, kilku Cyganów i przede wszystkim żołnierza z kraju Basków Jose Navarro, który za sprawą Cyganki Carmencity staje się przemytnikiem i złodziejem. Tę historię miłości, która w jednym sercu trwa zatruwając je żalem, a w drugim przemija, przeżywamy widząc bohaterów to w Grenadzie, to w Kordobie, czy Sevilli, podczas corridy, ucieczki od żandarmów, podczas intryg, rabunków i w celi skazańca. Bohaterowie - kochani, zdradzani, niszczeni zemstą - intrygują.
Carmen to nie tylko zanurzenie w osiemnastowieczną Hiszpanię (opowiadanie opublikowano w 1845 roku), ale i w świat Cyganów, który zdaniem Merimee to wywodzą się z Egiptu, to z Indii. Francuski pisarz zafascynowany ich...

lolipop13 | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Opowiadanie o tragicznej w skutkach miłości do niewłaściwej kobiety. Narrator utworu jest francuskim archeologiem, który podróżując po Hiszpanii w celach badawczych, poznaje Jose Navarro. Niespodziewany towarzysz podróży zostaje potraktowany z szacunkiem i serdecznością. W trakcie pobytu w Kordobie bohater poznaje także Cygankę Carmen. Jeszcze raz los styka go z Jose Navarrą, który opowiada o swoich losach i miłości do Carmen. Uczucie to całkowicie odmieniło jego życie.

Warto przeczytać tę nowelę ze względu na ciekawy przykład niebanalnej historii miłosnej. Autor przedstawia, do czego prowadzić może fascynacja egzotyczną kobietą.

Utwór ten jest przykładem zainteresowania pisarzy XIX wieku egzotyką. Może służyć za przykład zwrotu kultury ku mniejszościom zamieszkującym ówczesną Europę. Autor przedstawia Cygan nie w sposób artystycznie wyidealizowany. Z jednej strony są interesujący i wzbudzają ciekawość, z drugiej - ich działania są nierzadko oparte na oszustwie i przemocy.

natanna | 2014-11-14
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Ta niewielka książeczka wydana w mojej ulubionej w dawnych latach serii zawiera trzy niezwykle wciągające swą intrygującą treścią nowelki Prospera Mérimée, uważanego za francuskiego mistrza noweli, które to mistrzostwo w pełni potwierdzają. Nowelki te o różnej tematyce łączą pochodzący z odmiennych środowisk a jednak w swych zachowaniach podobnie prymitywni, wyraziście zarysowani i bardzo ekspresyjni bohaterowie o gwałtownych i namiętnych naturach, które determinują ich postępowanie. Bohaterowie Merime są targani silnymi emocjami i tym emocjom ulegają a to doprowadza w każdym przypadku do dramatycznego końca.

Tytułowa "Carmen", którą myślę jeżeli nie wszyscy to przeważająca większość z nas kojarzy z operą Bizeta, a z której słynna Habanera przyprawia mnie, gdy ją słucham o ciarki na skórze, to urodziwa pełna temperamentu, swobodna w zachowaniu a zarazem przebiegła, obrotna i do tego zuchwała i cyniczna Cyganka, do której wielką namiętnością zapałał młody Bask, don...

tazi | 2014-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Trzy opowiadania idealnie wpisujące się w kulturę i sztukę zwłaszcza operową. Trzy historie, z których jedna została obdarzona rewelacyjną muzyką G. Bizeta a pozostałe podpowiadają mi tak wielkich artystów jak Verdi i Gershwin gdyby tylko w swym życiu chcieli sięgnąć po te dzieła. Trzy opowiadania, które czyta się jednym tchem...

| 2015-09-10
Przeczytana: 10 września 2015
pozytywka_1605 | 2013-03-02

,,Carmen" plus inne opowiadania: ,,Czyśćcowe dusze" i ,,Tamango" to dobre, szybko czytające się trio :) Z ,,Carmen" zapamiętałam parę cytatów:

,,Nie miałem wyrzutów sumienia, bo jak mówią Cyganie: wśród przyjemności świerzb nie swędzi."

,,Jesteś jak karzeł, który myśli, że jest wielki, kiedy umie daleko plunąć."

,,Kochać cię jeszcze to niemożliwe. Żyć z tobą dłużej - nie chcę."

Myślę, że warto znać te nowelki, ponieważ ich bohaterowie krążą w naszej zbiorowej świadomości i są swoistymi archetypami. Bo któż z nas nie słyszał o fatalnej Carmen, czy Don Juanie? :-)

Tiamat | 2012-10-14
Przeczytana: 13 października 2012

Książka składa się z trzech części, z których każda opowiada zupełnie inne historie nie związane ze sobą fabułą. Są jednak do siebie nieco podobne - pokazują ludzi, którzy na pewno nie są wzorem do naśladowania i to jak skończyli przez swoje czyny.

Natalia Ciecierska | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Ocena nie wynika z tego, że książka jest zła, ale raczej z mojej niechęci do noweli.
Z całej trójki najlepsza jest Carmen, najsłabiej wypada chyba Tamango, którego dokończyłam, ale nie bez wysiłku.