rozwiń zwiń

Dom i świat

Okładka książki Dom i świat
Rabindranath Tagore Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Seria: Biblioteka Ludowa literatura piękna
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Biblioteka Ludowa
Tytuł oryginału:
ঘরে বাইরে / Ghore Baire
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1975-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8320538726
Tłumacz:
Agnieszka Glinczanka
Tagi:
Indie walka o niepodległość literatura bengalska literatura indyjska powieść bengalska powieść indyjska klasyka noblista nagroda Nobla
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
97 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2602
167

Na półkach: , , , ,

Ostatnio mapa Warszawy wzbogaciła się o Skwer Dobrego Maharadźy, czyli Jam Saheba Digvijaysinhjiego, władcy Nawanagaru, który pomógł polskim dzieciom w czasie II wojny światowej. Z tym nadaniem imienia skwerowi to o tyle niezwykła sprawa, że stolica Polski jest wyraźnie jednokolorowa jeśli chodzi o patronów ulic lub placów. Już dawno nie ma ulicy Patrice'a Lumumby (zamiast tego jest... Płocka), nie ma i nigdy nie było ul. Martina Luthera Kinga, podobnie jak Marcusa Garveya czy Yassera Arafata. Na tym tle nieźle wypadają Hindusi. Swoje ulice mają Mahatma Gandhi, Indira Gandhi, Jawaharlal Nehru czy Rabindranath Tagore. Po przeczytaniu książki "Dom i świat" doszedłem do wniosku, że nadanie imienia ulicy na warszawskim Mokotowie po prostu się Bengalczykowi należało. Podobnie jak Nobel. Bo "Dom i świat" to powieść niezwykła. Jedną i tą samą sytuację opisują trzy osoby: bogaty właściciel ziemski Nikhil, jego żona Bimala oraz kolega Nikhila, walczący o niepodległość Sandip. A wszystko się dzieje w rządzonym przez Brytyjczyków Bengalu na początku XX wieku. Hasło "Bande Mataram!" ("Niech żyje ojczyzna!") dla wielu było wtedy zwrotem-kluczem, tłumaczącym sporo niegodziwych postępków. Zarówno Nikhil jak i Sandip, a z czasem także i Bimala gorąco popierali ruch narodowowyzwoleńczy, jednak każde z nich miało inne spojrzenie na metody działania. Ale wydaje się, że sytuacja polityczna w Bengalu zeszła na drugi plan przy rodzącym się uczuciu na linii Sandip - Bimala. Nikhil zauważył co się dzieje, ale zareagował na to w dość osobliwy sposób.
Bardzo ciekawie zarysowany trójkąt on, ona i ten trzeci osadzony w konkretnym klimacie. Poszczególne opowieści (Opowieść Nikhila, Opowieść Bimali, Opowieść Sandipa) czyta się z ciekawością zastanawiając się co z tego wyniknie.
Rabindranath Tagore był przede wszystkim poetą. To właśnie za swoją poezję otrzymał w 1913 roku Nagrodę Nobla. A wydana 15 lat później powieść "Dom i świat" potwierdziła nieprzeciętny talent tego jednego z najwybitniejszych współcześnie żyjących Hindusów.
"Dom i świat" to lektura nie dla każdego, ale świadomy czytelnik, czytelnik, który nie szuka taniej sensacji rodem z hamerykańskich "błyszczaków" będzie na pewno usatysfakcjonowany a może też i zaskoczony poziomem pisarstwa pana Tagore'a.
Bande Mataram! Bande Tagore!

Ostatnio mapa Warszawy wzbogaciła się o Skwer Dobrego Maharadźy, czyli Jam Saheba Digvijaysinhjiego, władcy Nawanagaru, który pomógł polskim dzieciom w czasie II wojny światowej. Z tym nadaniem imienia skwerowi to o tyle niezwykła sprawa, że stolica Polski jest wyraźnie jednokolorowa jeśli chodzi o patronów ulic lub placów. Już dawno nie ma ulicy Patrice'a Lumumby (zamiast...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    224
  • Przeczytane
    138
  • Posiadam
    54
  • Ulubione
    9
  • Nobliści
    9
  • Indie
    6
  • Literatura indyjska
    5
  • Klasyka
    3
  • 1001 książek
    3
  • 2014
    3

Cytaty

Więcej
Rabindranath Tagore Dom i świat Zobacz więcej
Rabindranath Tagore Dom i świat Zobacz więcej
Rabindranath Tagore Dom i świat Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także