Strajki łódzkie w lutym 1971

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historyczna

Strajki łódzkie w lutym 1971 r. są jednym z tych wydarzeń w najnowszej historii łodzi, które wywarły wpływ nie tylko na sytuację społeczno-polityczną miasta, ale miały również wymiar ogólnopolski. Nie tylko krwawe wydarzenia na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. doprowadziły do wygaszenia buntu robotniczego i zmusiły rząd do ustępstw i wycofania podwyżek cen żywności. Duży wpływ na ich anulowanie wywarły właśnie strajki na tle ekonomicznym, do jakich doszło w łódzkich zakładach przemysłu włókienniczego.W powyższym wydawnictwie podjęto próbę przedstawienia genezy, przebiegu i skali strajków łódzkich w lutym 1971 r. oraz ich konsekwencji społeczno-politycznych. zamieszczono w nim 25 publikowanych po raz pierwszy dokumentów, wyselekcjonowanych z materiałów wytworzonych w okresie od lutego do kwietnia 1971 r. przez Komendę Miejską MO w łodzi oraz Komitet łódzki PzPR.