Tylko ty możesz uratować ludzkość

Tłumaczenie: Jarosław Kotarski
Cykl: Johnny Maxwell (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Only You Can Save Mankind
8371204906
gra, rasa, atak, humor
Arek

Potężna flota obcych, rodem z najnowszej gry komputerowej, opanowała cały ekran... Johnny z joystickiem w garści już ma ich roznieść na atomy, gdy nagle wysyłają mu wiadomość: poddajemy się! Wedle instrukcji w grze nie ma takiej możliwości. A na monitorze jest: obcy mają dość i chcą do domu. Johnny jest jedynym człowiekiem, który o tym wie i który może cokolwiek w tej kwestii zrobić. Na...

Johnny jest jedynym człowiekiem, który o tym wie i który może cokolwiek w tej kwestii zrobić. Na szczęście to tylko gra, prawda? Prawda?!

Beremis | 2013-08-25
Przeczytana: 2002 rok

Typowo książka młodzieżowa i to raczej dla tej młodszej młodzieży, teraz pewnikiem trochę myszką będą trącić te komputerowe wstawki. Lubisz świat dysku i masz więcej lat niż 13 - omijaj tę pozycję.

Nitager | 2016-06-10

Bardzo ciekawa pozycja, bowiem zaciera różnice między światem rzeczywistym i wirtualnym. Wprawdzie obcy są jedynie częścią gry komputerowej - ale czy oni sami dla siebie nie są postaciami rzeczywistymi? Przecież, żeby stworzyć grę, najpierw trzeba było wykreować wirtualną rzeczywistość! A jeśli my także jesteśmy jedynie postaciami z innej gry i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy?
Te wszystkie pytania - choć nie wprost - padają w tej opowieści. Skierowana jest ona do młodszych czytelników, ale i dorosły powinien być zadowolony po jej lekturze.

Darek Doroziński | 2018-03-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 marca 2018

Ku mojemu zdziwieniu, gdy przyszło do wystawienia oceny okazało się, że już czytałem tą książkę Pratchetta i wystawiłem jej skromne 5/10, co przy twórczość tego autora raczej mi się nie zdarza. Książka przy pierwszym czytaniu nie zapadła mi w pamięć, a szkoda, bo nie jest aż tak zła jak sugerowała pierwsza ocena. Można w niej dostrzec geniusz Terrego, umiejętne osadzenie w z pozoru lekkiej prozie poważnych tematów - jak dorastanie w rozpadającej się rodzinie - ale trudno zaprzeczyć opinii tych, którzy zauważyli, że to książka raczej dla młodszego czytelnika. Z punktu widzenia już troszkę bardziej wyrobionego czytelnika wystawiam: 7/10, bo choć to już nie do końca lektura dla mnie, to mimo wszystko czytało się ją przyjemnie.. ;)

Piotr | 2014-04-07

"Jeśli wszyscy mówią Ci, że masz ogon, to przynajmniej się obejrzyj" - prawda? A wszyscy mówią, że obcych trzeba zabijać, zwłaszcza, że to tylko gra, a Ty jesteś dwunastoletnim dzieciakiem który w nią gra. W dodatku jedyną osobą na całym świecie, która nie robi tego co wszyscy...
Książka jest pierwszą częścią opowieści o Johnym Maxwellu, nie ma nic wspólnego ze światem dysku i tak naprawdę jest czytadłem dla młodzieży. Przyzwoicie napisanym z moralizatorskimi fragmentami i bardzo fajną (fuj, jakich ja słów używam) fabułą. Taka guma do żucia dla oczu - w sam raz na jedno popołudnie.
No ale od Prattcheta jestem uzależniony, więc i to należało przeczytać. ...i pozostałe części też ;)

Michał Konkol | 2012-03-06

Cóż... Terry jest kimś, kto budował moje poczucie humoru i umiejętności pisarskie od zarania dziejów. Dla mnie kazda z jego książek jest epicka na swój sposób.

jamuzykowy | 2015-05-05

Ocena wysoka, pierwsza chyba książka którą czytałem z własnej woli x lat temu, więc mam sentyment :). Dla młodszych myślę, że strzał w 10.

Marcin | 2011-03-31

Nie dotrwałem do końca :| Myślałem że Pratchett mnie wciągnie, myliłem się, nie takiej literatury szukałem. No cóż, gdybym był młodszy, to by mi się spodobało na 100% ;)

Magdalena | 2012-08-04

Dobra,ale najmniej mi się podobała jeśli chodzi o Johnniego

Renia_Z | 2011-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2011

Osadzona we współczesności przygodowa baśń dla 10-13latków.

Fantastyką tego bym nie nazwała, raczej wyobraźnią dziecięcia zauroczonego grami komputerowymi; znakiem czasu, gdzie dziecię już nie śni, że jest supermanem, ale wybrańcem obcych.

Trudno mi ocenić. Duża już jestem...

Belesiu | 2011-10-08
Przeczytana: 08 października 2011

Swietne dialogi, czasem na dłuższą chwilę odrywające chichotem od czytania. Całość dość udana, szczególnie jeśli jest się fanem filmów o "Obcym" (a przynajmniej ogólnie orientuje się w realiach filmu).