9 774
1 548
Harry Potter and the Half-Blood Prince
angielski
Kobri

The war against Voldemort is not going well; even Muggle governments are noticing. Ron scans the obituary pages of the Daily Prophet, looking for familiar names. Dumbledore is absent from Hogwarts for long stretches of time, and the Order of the Phoenix has already suffered losses. And yet... As in all wars, life goes on. Sixth-year students learn to Apparate -- and lose a few eyebrows in the...

And yet...
As in all wars, life goes on. Sixth-year students learn to Apparate -- and lose a few eyebrows in the process. The Weasley twins expand their business. Teenagers flirt and fight and fall in love. Classes are never straightforward, though Harry receives some extraordinary help from the mysterious Half-Blood Prince.
So it's the home front that takes center stage in the multilayered sixth installment of the story of Harry Potter. Here at Hogwarts, Harry will search for the full and complex story of the boy who became Lord Voldemort -- and thereby find what may be his only vulnerability.

źródło opisu: opis okładkowy

MarCyśka | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

Kiedy trzymam "Harry'ego Pottera" w rękach, książka ta dosłownie wciąga mnie do środka. Cały rzeczywisty świat gdzieś ucieka i zostaję tylko ja, Hogwart i magia .
Walki dobra ze złem pojawiały się już w każdym tomie, ale dopiero w "Księciu Półkrwi" zaczyna się prawdziwa wojna.
Jestem po stronie dobra.. Dobro zawsze zwycięża!

"Ale w końcu zrozumiał, co Dumbledore próbuje mu powiedzieć. Chodziło o różnicę, między daniem się zaciągnąć na arenę, by stoczyć na niej śmiertelny bój, a wkroczeniem na arenę z podniesioną głową. Niektórzy być może powiedzieliby, że to niezbyt wielka różnica, ale Dumbledore wiedział, a teraz wiem i ja – pomyślał Harry z nagłym poczuciem dumy – i wiedzieli to moi rodzice, że to największa różnica pod słońcem".

I znów żałuję, że najpierw obejrzałam filmy, a dopiero później zabrałam się za czytanie książek. Znając zakończenie całego cyklu nie było nawet szansy, żeby dać się ponieść emocjom, a w tej części było ku temu kilka okazji.

Atmosfera zaczyna drastycznie gęstnieć, Harry na prywatnych lekcjach u Dumbledore'a poznaje przeszłość Voldemorta, co ma mu pomóc w nieuniknionej konfrontacji z Czarnym Panem. W Hogwarcie zaczynają się dziać dziwne wypadki, Harry niespodziewanie odkryje w sobie talent do eliksirów :) Nie da się też nie zauważyć, że hormony burzą się w naszych młodych bohaterach, zaczynają się więc pierwsze poważniejsze sympatie. Z jednej strony odkrywamy ważne szczegóły z przeszłości Voldemorta, co jest największym plusem tej części, z drugiej jesteśmy świadkami przesłodzonych do granic możliwości romantycznych scenek, co plusem żadnym nie jest, przynajmniej jak się jest już takim starym ramolem jak ja. Tak w skrócie mogę podsumować tom szósty przygód młodego czarodzieja....

Pinkiman | 2016-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 05 września 2016

To już prawie koniec, a czuć to od pierwszej strony.

Choć treść tej powieści jest bardzo istotna dla rozwoju historii, to stanowi ona zaledwie przedłużony wstęp do ważniejszych wydarzeń, które będą miały miejsce w ostatniej części.

Dużo się zmieniło, oj dużo. Nic już nie będzie takie samo, a wszystko co działo się do tej pory naznaczyło trójkę bohaterów na całe życie i będzie stanowiło podstawę do podejmowania kolejnych istotnych decyzji.

Ostatnie strony stanowiły dokładnie to czego brakowało mi w filmie. Nie sposób nie przeżyć emocjonalnie tych wydarzeń, nawet kiedy zna się ich przebieg.

Jeśli ktoś dotarł do tego momentu historii, to z pewnością przeczyta ten tom. I choć nie jest on idealny, to dalej czyta się go z ogromną przyjemnością. Liczę, że ostatni tom tylko podtrzyma to co najlepsze w tej opowieści. Nic więcej nie trzeba, aby dostać dobrze skonstruowane zakończenie.

GraceSuarez | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

Podchodziłam do tego tomu z pewną rezerwą. Po rozczarowaniu jakie mnie spotkało przy 'Zakonie Feniksa' nie oczekiwałam zbyt wiele. Właściwie to sama nie byłam przekonana czy dobrze robię zaczynając tę książkę. Całe szczęście, że siebie nie posłuchałam! Harry Potter wrócił w formie, która urzekła mnie tak jak zrobiły to tomy 1-4. Mnóstwo akcji, zagadek, tajemnic, humoru. W końcu bohaterowie zaczynają przeżywać pierwsze wzloty i upadki miłosne. Jednym słowem - idealnie! Wciągnęłam się w ten świat a to co się wydarzyło pod koniec książki przeżywałam tak jakby wydarzyło się naprawdę. Po raz pierwszy zakończenie różni się od poprzednich.
Chociaż książka miała smutne momenty, będę ją bardzo dobrze wspominać. Seria HP to jedne z lepszych książek na świecie. Nie mogę się doczekać kiedy do niej wrócę:)

Obawiałam się, że kolejna część nie dorówna poprzednim, ale nie zwiodłam się, na szczęście :)
Bohaterowie zaczynają dojrzewać, wkraczać w dorosłe życie, gdzie muszą podejmować samodzielne decyzją. Dzięki temu bardzo się z nimi zżyłam.
Co tu jeszcze dodać? Świetna fabuła, żywiołowa, wciągająca i niepowtarzalna.
I magia! Cudowny świat!
Niczego więcej nie trzeba :) Polecam!

PABLOPAN | 2012-02-10

Mogę czytać na okrągło i nigdy mi się nie znudzi, podobnie jak każdą inną część serii. Jeżeli niektórzy twierdzą, że to szmira, to niech pokażą inną książkę, która przyciągnęła tylu czytelników i zakrzewiła w nich pasję czytelniczą. Polecam ;-)

Wkp | 2012-09-13

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Harry powraca do Hogwartu na kolejny rok nauki. Tym razem jednak ma ważniejsze lekcje niż te przewidziane w programie nauczania. Razem z Dumbledore'em poznaje bowiem powoli losy Voldemorta i jego przodków, a do tego jedyną metodę unicestwienia Czarnego Pana. Na miłość też nie zabraknie miejsca...

Szósty tom przygód Harry'ego to kwintesencja serii i choć jest krótszy od dwóch poprzednich części, to po prostu bije na głowę 5 wcześniejszych odsłon cyklu. Powieść jest mroczna, dynamiczna i cudowna. Pierwsze strony narzucają ciężki, duszny klimat i utrzymuje się on przez resztę tomu, by na ostatnich 100 stronach osiągnąć apogeum, ścisnąć za gardło i wzruszyć niemal do łez. Harry zakochuje sie na całego, Ron też, ale nawet tak radosne uczucie naznaczone jest stratą. A kiedy nadchodzi finał i pani Rowling znów uśmierca jedną z najważniejszych postaci, w sercu zostaje tylko pesymizm.

Nie jest to książka dla dzieci i to trzeba zastrzec. Stanowi raczej pozycję dla 15 - 16 latków i tak...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

HARRY POTTER AND THE HALF-BLOOD PRINCE jest moją ulubioną częścią przygód Harrego Pottera! W tej części dużo się dzieje – i przez to jest taka emocjonująca i wspaniała.
KSIĄŻĘ PÓŁKRWI (z podręcznika) dostarcza młodemu czarodziejowi nowej wiedzy oraz stawia go na najlepszym miejscu w klasie w eliksirach. Ale tak naprawdę nie jest on taki wspaniały – szpieg... I tu właśnie Dumbledore się pomyslił, a jego pomyłkę będzie musiał przypłacić życiem. I w oto prosty sposób będzie to już ostatni rok Wybrańca w Hogawrdzie.
KLUB ŚLIMAKA Horacego Slughorna jest klubem najlepszych/wybranych. Nauczyciele nie powinni mieć swoich ulubieńców, ale profesor Slughorn naciąga te przepisy. Nie wiem czemu pisze o tym, ale przynajmniej nazwę tego każdy zapamięta po przeczytaniu. No i zresztą właśnie ten profesor odkrywa ostatnią tajemnicę Lorda Voldemorta, ale to w następnym punkcie...
ŻYCIE I POCZĄTKI WROGA – Dumbledore uważa, że trzeba znać jak najlepiej swojego wroga, znać jego początki, zamiłowania...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jestem zdeklarowaną fanką książek fantasy i miłośniczką serii książek o Harrym Potterze. Absolutnie kocham wszystkie 7 tomów tej przecudownej, przefantastycznej i po prostu najukochańszej serii która w moim sercu bezkonkurencyjnie zajmuje pierwsze miejsce na wieki wieków amen, aczkolwiek po 6 tom jakoś tak najczęściej sięgam. Nigdy mi się nie znudzi czytanie tych samych rozdziałów, nigdy nie przestaną mnie bawić teksty cudownego Rona i nigdy nie przestane wypłakiwać morza gorzkich łez przy śmierci Dumbledore'a.

Nigdy nie przestanę także kochać tej książki - chyba że straci cały swój urok i magię (co jest zdecydowanie tak prawdopodobne jak moja szóstka z matmy - hahahaha )

To musi być tak niesamowite uczucie, gdy wewnątrz człowiek ma świadomość i pewność, że jest podziwiany, że ceni go tak wielu ludzi. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, jak ja bym się czuł na miejscu Pani Rowling...
Im bliżej końca, tym magia słów ma coraz większą moc. Ich siła niczym najsilniejszy magnez przyciąga i nie pozwala się oderwać. Wyobraźnia stapia i łączy się z książką w nierozerwalną więź. Więź, która będzie trwać, bowiem to połączenie jest jak prawdziwa przyjaźń, która jest dla człowieka czymś bezcennym...
Autorka z każdą kolejną częścią rozkręcała się, niemalże jak perfekcyjnie naoliwiona maszyna, która zaczyna pracować na najwyższych obrotach..., te pierwsze części były rozgrzewką, pewnego rodzaju eksperymentem, który zrodził się w jej wyobraźni. Udało jej się osiągnąć coś epokowego, coś co dla wielu jest niezapomniane.
Ta część zwraca uwagę, na wiele ważnych rzeczy, które w naszej codzienności są często bagatelizowane...Nie rozmawia się o tym. W codziennym dialogu...