Szukaj. Jak Google i konkurencja wywołali biznesową i kulturową rewolucję

Tłumaczenie: Maciej Baranowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
The Search: How Google and Its Rivals Rewrote the Rules of Business and Transformed Our Culture
83-01-14826-8
Internet, Biznes, Google
biznes, finanse
Anonim

Główną osią książki "Szukaj" jest powstanie i rozwój rynku wyszukiwarek. Obecnie jest to rynek wiodący pod względem dochodów w sieci, a króluje na nim znane wszystkim Google. Historia wyszukiwania wartego dziś miliardy dolarów, jak wszystkie wielkie historie, rozpoczęła się skromnie. Alan Emtage, student Uniwersytetu McGill, stworzył mały programik o nazwie Archie, którego zadaniem było...

Historia wyszukiwania wartego dziś miliardy dolarów, jak wszystkie wielkie historie, rozpoczęła się skromnie. Alan Emtage, student Uniwersytetu McGill, stworzył mały programik o nazwie Archie, którego zadaniem było wyszukiwanie plików w Internecie. W tych czasach Internet był zamknięty i korzystały z niego wyłącznie upoważnione osoby, najczęściej naukowcy. Na bazie Archiego powstawały kolejne programy ułatwiające naukowcom i technikom odnajdywanie potrzebnych rzeczy w Internecie. Czując duże pieniądze, firmy komercyjne zainteresowały się technologią wyszukiwania, ale mimo sukcesów to wciąż nie było coś, co mogło zmienić świat. Dopiero dwóch studentów Uniwersytetu Stanford stworzyło rewolucyjny sposób przeszukiwania Internetu i udostępniania wyników szukania. Tak powstało Google.

Od tego momentu książka skupia się na historii firmy Google. W jaki sposób ta firma przezwyciężyła problem braku dochodów z działalności? Dlaczego wejście Google na giełdę było tak nerwowe, wręcz dramatyczne? Z czego wynikają zarzuty wobec Google oskarżające firmę o łamanie praw człowieka i obywatela? Czy grozi nam powstanie globalnego Wielkiego Brata, który wie wszystko i w każdej chwili może to ujawnić? Autor w książce udzielił odpowiedzi na te pytania, przeplatając poważne informacje anegdotkami i interesującymi, a nieznanymi szerzej szczegółami. Dzięki temu książka zainteresuje nie tylko fanów Internetu, ale wszystkich których fascynuje gospodarcza rzeczywistość dzisiejszego globalnego świata.

kinderchocolate | 2015-10-03
Przeczytana: 03 października 2010