Kobiety antyku: Talenty, ambicje, namiętności

83-01-11054-6
kobiety antyku
historia
brida_frida

Rozwiązła Mesalina, przebiegła i ambitna Liwia, uczona Hypatia... Co właściwe łączyło te kobiety poza faktem, że wszystkie trzy żyły w epoce określanej mianem antyku? Starożytność to okres bardzo długi i zróżnicowany, zmieniały się czasy, zmieniali się ludzie... Czy zmieniały się kobiety? O kobietach pisze w tej książce kobieta. Profesor Iza Bieżuńska-Małowist jest autorką w tych sprawach...

O kobietach pisze w tej książce kobieta. Profesor Iza Bieżuńska-Małowist jest autorką w tych sprawach chyba tak kompetentną, jak nikt inny. Wybitna i znana specjalistka historii społecznej i gospodarczej starożytności badała od lat także położenie prawne i społeczne kobiet, stawiając pytanie, w jakim stopniu znajdowały się one na marginesie życia społecznego - tak jak chcieli tego mężczyźni - a w jakim kształtowały oblicza epoki, w której żyły. Na kartach książki pojawiają się postacie kobiet tak znanych, jak Kleopatra, której uroda zdaniem wielu zadecydowała o losach Rzymu i świata, oraz tak wiernych i cnotliwych, jak Penelopa. Ta ostatnia nie ustępuje może dzisiaj sławą Kleopatrze, ale każda z nich słynęła z innego powodu...

Książka o kobietach jest też książką o mężczyznach, to obraz nieco może mniej znanego antyku - namiętności, uczucia, intrygi... Czy nie jest to zawsze aktualny obraz ludzkiego życia?

Alex2207 | 2015-12-01
Przeczytana: 18 listopada 2015

Moje drugie spotkanie z literaturą historyczną i zakończone dużo lepiej niż poprzednie. Autorka w swoim dziele przedstawiła wiele ciekawych kobiet (no może problem w tym, że za wiele), historie, które sprawiły, że inaczej patrzę na nasze czasy. Książkę mogłabym polecić każdemu, kto tak jak ja, nie mógł się zdecydować się na lekturę historyczną.

Laruu | 2015-09-24
Przeczytana: 23 września 2015

Fascynujace opowieści o kobietach, o których nie dowiemy się zbyt wiele ze szkolnych podręczników. Silne, inteligentne, pełne uroku, ambitne, czasem okrutne, a czasem będace uosobieniem cnót - kobiety znane w starożytności i nieco zapomniane w późniejszych czasach.

Lektura warta uwagi każdego miłośnika historii starożytnej lub po prostu zainteresowanego dawniejszymi losami płci żeńskiej (zdecydowanie nie płci słabszej, co udowadnia ta ksiazka). :-)

Daria | 2014-04-06

Trochę mi się nudziło, ale tak poza tym to było fajnie xD

anmyart | 2013-08-25

Ukazanie sytuacji poprzez postacie historyczne, jak i mitologiczne. Autorka skupiła się głównie na starożytnym Rzymie i Grecji, szkoda, że jako przeciwwagę nie poruszyła tematyki kobiet w Egipcie.

| 2016-11-19
miecia | 2016-01-20