Pielgrzym nad Tinker Creek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Pilgrim at Tinker Creek
978-83-08-04387-5
istnienie, przyroda, przemijanie

"Jedna z tych książek, które każde młode pokolenie odkrywa jako swoje i odczytuje na swój własny sposób". "The Boston Globe" Annie Dillard spędza rok w uroczym zakątku Appalachów, zwanym Tinker Creek. W okolicach jej domku przyroda tętni życiem: niesamowita ilość gatunków zwierząt, owadów i roślin, fascynujące, urokliwe zakątki, które autorka odkrywa w swych prawie codziennych pielgrzymkach...

"The Boston Globe"

Annie Dillard spędza rok w uroczym zakątku Appalachów, zwanym Tinker Creek. W okolicach jej domku przyroda tętni życiem: niesamowita ilość gatunków zwierząt, owadów i roślin, fascynujące, urokliwe zakątki, które autorka odkrywa w swych prawie codziennych pielgrzymkach po okolicy, zmieniające się pory roku, a wraz z nimi zataczający mitologiczne koło rytm natury, tajemnice narodzin i śmierci, fenomeny przyrodniczych zjawisk – wszystko to inspiruje Dillard nie tylko do uważnej obserwacji otaczającego ją prywatnego kawałka świata, nie tylko do zauważania i dzielenia się z czytelnikami rzeczami niezauważalnymi przez większość z nas, ale – przede wszystkim – do dzielenia się z odbiorcami mądrymi, pięknymi, nieraz głębokimi, niezwykle inspirującymi przemyśleniami na temat sensu istnienia, naszego miejsca na świecie, porządku wszechświata, niezgłębionych tajemnic i wyroków natury, czasu i związanego z nim przemijania…

"Pielgrzym nad Tinker Creek" to napisana pięknym językiem opowieść-medytacja, gawęda o sprawach nieprzemijalnych i najważniejszych. Kojąca lektura dla czytelnika szukającego w literaturze ucieczki od codzienności i pozytywnej inspiracji

Jadwiga Zając | 2016-01-27

Niespieszna obserwacja i zanurzenie w świat. Kojarzy mi się z obrazem Johna Everetta Millaisa "Ofelia". Budowanie szczegółu, opowieści codzienne, trochę jak u Seamusa Heaney'a, kiedy mówi o prawach wsi, natury i miasta. Podobnie jest u Calvino, w rozważaniach Palomara.
Nie wiem tylko, komu polecić tę lekturę - wymaga ona cierpliwości podczas towarzyszenia drugiemu życiu. Być może fani Tove Jansson będą potrafili potowarzyszyć Annie Dillard? Myślę, że potrzeba tu podobnej wrażliwości ze szczyptą przewrotności i dumy.

AkaDatchi | 2014-02-11

A. Dillard spędza pełen rok w Tinker Creek, gdzie przyroda żyje własnym życiem. Kobieta idealnie przestawiła niesamowitą ilość gatunków zwierząt, roślin oraz urokliwe zakątki, które udało jej się zobaczyć w czasie przebywania w Tinker Creek. Autorka i zarówno bohaterka powieści ukazuje nam piękno natury poprzez swoje codzienne wędrówki po okolicy. Dillard ukazuje nam zmieniającą się przyrodę w czasie każdej pory roku czy też tajemnicę narodzin czy samej śmierci. To wszystko inspiruję autorkę do dzielenia się pięknym fenomenem przyrody z innymi ludźmi.

Jak dla mnie książka ciekawa ale zarówno nie jest to lektura na lato, o której łatwo zapomnieć. Jest to książka pełna przemyśleń dotyczących sensu istnienia. Bohaterka ukazała nam świat który jest wolny od nowoczesności, która tak na prawdę zabija w nas to co piękne. Annie Dillard ukazała nam przyrodę, nad którą człowiek nie ma władzy, którą tak na prawdę można zniszczyć. Tinker Creek rządzi się własnymi prawami i zatacza...

Kasia | 2011-03-19
Przeczytana: marzec 2011

Może nie potrafiłam się wczuć...może zapowiedzi z serii: Laureatka Nagrody Pulitzera mnie odstraszają i jak dla mnie gwarantują mozolne przedzieranie się przez kolejne strony...może się nie znam na tego typu literaturze.. ale mi się nie podobała no...może nie ten czas na czytanie tego, ale opisywanie każdego ździebka trawy i opisywanie go z każdej strony, czy gapienie się na 10 chmurę z kolei i wyobrażenia z nią związane, eh...to jak Coelho, ciekawostki z biologii i coś na bazie "Oko dnia" Carrolla w jednym, zupełnie do mnie nie przemówiło.

szeherezada | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Kompletne nieporozumienie. Jako że czytam zawsze od "deski do deski", męczyłam się niemiłosiernie czytając o modliszkach, ptaszkach i żabkach oraz Panu Bogu, co to świetnie ten świat urządził. Dla miłośników wszelakich żyjątek.

Tsuko | 2012-09-23

Na początku ciężka, trochę mnie to zniechęciło, ale potem czytając dalej nie mogłam się oderwać, nie spałam. Książka godna każdej nagrody.

Sabina | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone